Ukraina: pies Patron odznaczony przez Zełenskiego. Pomaga rozminowywać Ukrainę

Świat
Ukraina: pies Patron odznaczony przez Zełenskiego. Pomaga rozminowywać Ukrainę
Instagram/patron_dsns
Pies-saper odznaczony przez Zełenskiego

Patron to biało-brązowy pies rasy Jack-Russel terier. Na co dzień pomaga swojemu panu rozminowywać obwód czernihowski. Jego pracę docenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przyznał zwierzęciu odznaczenie za ofiarną służbę. Pies, dzięki swojej urodzie, jest też popularny w internecie.

Odznaczenie w imieniu Patrona (po polsku jego imię brzmi Nabój) przyjął z rąk Zełenskiego jego właściciel i opiekun - saper Mychajło Iljew. Stało się to w obecności premiera Kanady Justina Trudeau, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie. Zwierzę zostało nawet "przedstawione" szefowi kanadyjskiego rządu.

Patron to piesek rasy Jack-Russel terier. W ostatnich miesiącach stał się znany w Ukrainie i poza jej granicami, bo uczestniczy w rozminowywaniu obwodu czernihowskiego. Zwierzak specjalizuje się w szukaniu min. - Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper - mówił jego opiekun portalowi Suspilne. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Патрон🇺🇦🧨 (@patron_dsns)

Patron uczy dzieci, jak zachowywać się na zaminowanych terenach

Mychajło Iljew jest saperem ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim. Jego Patron ma swój profil w Instagramie. Został również uwieczniony na muralu w Równym i na wielu dziecięcych rysunkach. 

 

Ratownicy stworzyli także filmiki edukacyjne, w których Patron instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

 

Jak podkreśla służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, przedmioty wybuchowe na terenach, gdzie doszło do rosyjskich ostrzałów i walk, stanowią ogromne zagrożenie i problem, z którym saperzy będą walczyć jeszcze przez co najmniej kilka lat po zakończeniu wojny.

zdr/Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie