Rosja. Hakerzy włamali się do programu rosyjskiej telewizji. "Macie krew na rękach"

Świat
Rosja. Hakerzy włamali się do programu rosyjskiej telewizji. "Macie krew na rękach"
Twitter/Igor Sushko
Plansza z informacjami przekazanym widzom po zhakowaniu sygnału rosyjskiej telewizji

Hakerzy włamali się do zapowiedzi poniedziałkowego programu telewizyjnego wiodących rosyjskich stacji i na planszach wyświetlili widzom informację, że "władza ma na rękach krew tysięcy Ukraińców i ich dzieci".

Telewidzowie na terytorium Federacji Rosyjskiej poinformowali o zhakowaniu zapowiedzi audycji telewizyjnych w sieciach kablowych Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus - przekazała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje portalu Telegram. Zdjęcia zhakowanych transmisji obiegły też media społecznościowe.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Plany odbudowy Charkowa - pracuje nad nimi ponad 10 agend ONZ

 

Wiadomości z przekazem proukraińskim pojawiły się na ekranach tuż przed transmisją z dorocznej parady na Placu Czerwonym w Moskwie organizowanej z okazji Dnia Zwycięstwa. W obchodach udział wziął prezydent Władimir Putin.

 

"To samo g*** na każdym programie"

W poniedziałek rano zaczęły się pojawiać informacje o zhakowaniu programu telewizyjnego w kilku sieciach kablowych. Zamiast nazwy zapowiadanej audycji i jej opisu można było przeczytać tekst: "Macie na swoich rękach krew tysięcy Ukraińców i setek ich dzieci. Telewizja i władza kłamią. Stop wojnie!".

 

ZOBACZ: Nie żyje Aleksander Subbotin, były szef Łukoila. Leczył alkoholizm u szamana

 

- Mam kablówkę i to samo g*** pojawiło się na każdym programie. Przekaz wyświetlał się przez wiele godzin. Włączyłam telewizor o 7 rano, a wyłączyłam o 11 - powiedziała Rosjanka cytowana przez brytyjski "Daily Mail".

 

Hakerzy zaatakowali również program telewizyjny w portalu Yandex. Według informacji internautów zmieniono program telewizyjny kanałów Pierwyj (Pierwszy) oraz Rossija-1. Ofiarą cyberataku padł również kanał rosyjskiego ministerstwa obrony TV Zvezda. 

jsd/grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie