Dzień Zwycięstwa w Rosji. Władimir Putin uderzył w NATO i powtarzał kłamliwe tezy

Świat
Dzień Zwycięstwa w Rosji. Władimir Putin uderzył w NATO i powtarzał kłamliwe tezy
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Prezydent Rosji Władimir Putin

Według Władimira Putina atak na Ukrainę to była "jedyna słuszna decyzja". Podczas przemówienia z okazji Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji powtórzył głoszoną propagandę, że pod koniec ubiegłego roku Zachód przygotowywał atak na Donbas i Krym, a w Kijowie pojawiły się wezwania do użycia broni jądrowej. W trakcie poniedziałkowego przemówienia Putina ani razu nie padło słowo Ukraina.

W przemówieniu z okazji Dnia Zwycięstwa Władimir Putin celebrował "triumf" Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami. Polityk stwierdził, że był to "bezprecedensowy wyczyn heroizmu". 

 

Prezydent Federacji Rosyjskiej oskarżył Stany Zjednoczone oraz ich "sługusów" o spowodowanie zagrożenia w pobliżu granic Rosji. Według Władimira Putina "niebezpieczeństwo rosło z każdym dniem".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Plany odbudowy Charkowa - pracuje nad nimi ponad 10 agend ONZ

 

Władimir Putin powiedział, że NATO rozpoczęło rozwój wojskowy na terytoriach sąsiadujących z Rosją. Wszystko wskazywało na to - mówił Putin - że "starcie z neonazistami będzie nieuniknione".

 

Strona rosyjska nie przedstawiła nigdy dowodów na poparcie swoich tez, o tym, że Zachód planował zaatakować Rosję.

Władimir Putin: niepokonana jest siła naszego narodu

Rosyjski prezydent zwrócił się do żołnierzy i "milicjantów z Donbasu", mówiąc, że walczą oni na swojej ziemi w obronie Rosji. - Nikt nie zapomni lekcji z II wojny światowej, aby na świecie nie było miejsca dla katów i nazistów - mówił Putin.

 

- Dziś nasi wojownicy różnych narodowości walczą razem w bitwie. Osłaniają się nawzajem przed kulami, odłamkami i szrapnelami, naprawdę jak bracia, i w tym tkwi siła Rosji. Niepokonana jest siła naszego wieloetnicznego narodu - dodał.

 

 

Władimir Putin odniósł się także do strat rosyjskich sił zbrojnych. Nie podał konkretnych liczb, ale powiedział, że straty te są "tragedią dla nas wszystkich", ale "niezastąpioną stratą dla ich rodzin". Jak dodał, podpisał dziś rozporządzenie w celu zapewnienia "niezbędnego wsparcia dla dzieci poległych towarzyszy".

 

 

 

- Chwała naszym siłom zbrojnym. Za Rosję! Za zwycięstwo! - zakończył Władimir Putin, po czym oddano salwę honorową z broni palnej.

zdr/msl/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie