Ukraina: Rosjanie odbierają dokumenty, zmuszając do udziału w obchodach Dnia Zwycięstwa

Świat
Ukraina: Rosjanie odbierają dokumenty, zmuszając do udziału w obchodach Dnia Zwycięstwa
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Zdjęcie z obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie

W obwodzie zaporoskim Rosjanie odbierają mieszkańcom dokumenty osobiste, a warunkiem zwrotu jest udział w obchodach Dnia Zwycięstwa, obchodzonego 9 maja - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, sztab ostrzegł, że "utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy". 

 

ZOBACZ: Ambasada Rosji w Polsce zmienia plan obchodów Dnia Zwycięstwa

 

Sztab Generalny ocenia, że w zachodniej części kraju "wykryte oddziały białoruskie nadal pełnią zadania dotyczące umocnienia bezpieczeństwa ukraińsko-białoruskiej strefy granicznej". W północno-wschodniej części kraju Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych, lecz zajmują się utrzymaniem pozycji, przegrupowaniem oddziałów, uzupełnianiem zapasów amunicji i paliwa.

 

Sytuacja w Ukrainie

W rejonie Iziumu (obwód charkowski) wojska rosyjskie przygotowują się do dalszej ofensywy na kierunkach: Sułyhiwka-Nowa Dmytriwka i Sułyhiwka-Kurulka.

 

ZOBACZ: "Graffiti". Piotr Müller: finansowanie Rosji to finansowanie potencjalnego ataku w przyszłości

 

Opisując sytuację w obwodzie donieckim, sztab podał, że wojska rosyjskie przy wsparciu lotnictwa i artylerii koncentrują wysiłki na przejęciu kontroli nad Rubiżnem i Popasną po to, by prowadzić dalej ofensywę na Słowiańsk, Awdijiwkę, Lisiczańsk i Siwersk.

Obchody Dnia Zwycięstwa 

W Rosji 9 maja odbywają się obchody Dnia Zwycięstwa. Rosjanie świętują m.in. we Władywostoku i Moskwie, gdzie po godzinie 9:00 (czasu polskiego) rozpoczęła się parada. 

 

 

anw/grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie