Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu, który prowadził nietrzeźwy auto

Polska
Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu, który prowadził nietrzeźwy auto
Zdjęcie ilustracyjne fot. Wikimedia/ Darwinek
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie

Izba Dyscyplinarna SN zezwoliła w poniedziałek na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lubelskiego sędziego w związku z prowadzeniem auta w stanie nietrzeźwości, decyzja jest na razie nieprawomocna - podał rzecznik tej Izby Piotr Falkowski.

Jednocześnie - jak dodał - sędziego zawieszono w obowiązkach służbowych i obniżono mu uposażenie o 40 proc.

Sędzia został zawieszony

Jak wcześniej informowała - cytowana w poniedziałek przez portal wpolityce.pl - Prokuratura Krajowa sędzia Piotr M. "został zatrzymany 7 maja br. na terenie Lublina". "Z ustaleń postępowania wynika, że znajdując się wstanie nietrzeźwości doprowadził do kolizji drogowej z innym uczestnikiem ruchu. Z już uzyskanej opinii Laboratorium Kryminalistycznego wynika, że w chwili zdarzenia miał 2,54 promila alkoholu we krwi" - cytował portal informację prokuratury.

 

ZOBACZ: Warszawa. Protesty przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Doszło do bójki

 

- SN przychylił się do wniosku Wydziału Spraw Wewnętrznych PK i podjął uchwałę, w której zezwolono na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, także - co jest środkiem obligatoryjnym w tej sytuacji - został on zawieszony i obniżono mu wynagrodzenie o 40 proc. - poinformował natomiast Falkowski.

Izba ma wątpliwości

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej zastrzegł jednak, że Izba ta rozpatrując wniosek uznała, iż zastosowany w tej sprawie przez prokuraturę tzw. tryb 24-godzinny "nie był właściwy".

 

- Z materiałów sprawy wynikało, że do zatrzymania doszło z naruszeniem immunitetu sędziowskiego, na etapie, w którym trudno mówić o ujęciu na gorącym uczynku - przekazał Falkowski.

 

ZOBACZ: Śląskie. List gończy za Kamilem Żyłą podejrzanym o zabójstwo dziennikarza

 

Zgodnie z przepisem Prawa o ustroju sądów powszechnych, sąd dyscyplinarny rozpoznaje wniosek o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej w terminie 14 dni.

 

Jeżeli jednak "wniosek o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lub tymczasowe aresztowanie dotyczy sędziego ujętego na gorącym uczynku zbrodni lub występku (...) i pozostającego nadal zatrzymanym, sąd dyscyplinarny podejmuje uchwałę w przedmiocie wniosku niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od jego wpłynięcia do sądu dyscyplinarnego".

Sędziemu przysługuje prawo do zażalenia

Jak poinformował Falkowski w poniedziałek "sprawa została jednak rozpoznana i wniosek uwzględniono, ale potraktowano ją jako zwykły wniosek immunitetowy i uchwała w części zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wymaga uprawomocnienia się".

 

ZOBACZ: Sejm. Uchylono immunitet Sławomirowi Nitrasowi i Joannie Scheuring-Wielgus

 

- Sędziemu przysługuje prawo do wniesienia zażalenia w terminie siedmiu dni. Natomiast w części dotyczącej zawieszenia i obniżenia uposażenia uchwała jest wykonalna już po decyzji I instancji - wyjaśnił.

 

Jak dodał rzecznik Izby Dyscyplinarnej w poniedziałek, sędzia, którego dotyczył wniosek, był obecny podczas posiedzenia w SN, "nie kwestionował ustaleń prokuratury i wyraził żal".

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie