Były sędzia Trybunału Karnego: szanse na proces przeciwko Putinowi są dobre

Świat
Były sędzia Trybunału Karnego: szanse na proces przeciwko Putinowi są dobre
PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO/KREMLIN POOL/SPUTNIK
Prezydent Rosji Władimir Putin

Wolfgang Schomburg, były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wierzy w przyszły sukces procesu o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim wojskom. Ma też nadzieję na proces przeciwko Władimirowi Putinowi. - Nie byłby on pierwszym przywódcą państwa, który musiał odpowiedzieć za swoje czyny - powiedział.

- Sytuacja jest wyjątkowo dobra, ponieważ przede wszystkim w pierwszej kolejności ustanowiono jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego - tłumaczył prawnik w czwartkowej rozmowie z rozgłośnią Bayerischer Rundfunk. Dodał, że Ukraina już po rosyjskiej interwencji wojskowej w 2014 roku poddała się jurysdykcji Trybunału Karnego. Dlatego też do przeprowadzenia takiego procesu nie jest wymagane postanowienie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której Rosja ma prawo weta.

Celowe zabójstwa, gwałty, eksterminacja

Do możliwych zbrodni, które mogłyby być sądzone przed Trybunałem, należą zbrodnie wojenne popełnione przez wojska rosyjskie. Schomburg wymienił też zbrodnie przeciwko ludzkości, do których należą celowe zabójstwa i gwałty, a także tzw. eksterminacja, czyli masowe zabijanie części lub całej ludności cywilnej.

 

Odróżnia się je od ludobójstwa na podstawie Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, gdzie czyn musi być skierowany przeciwko grupie narodowej, etnicznej lub religijnej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prokurator generalna: zidentyfikowaliśmy 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne

 

- Obecnie jest mało prawdopodobne, by poszczególni żołnierze zostali postawieni przed sądem - ocenił Schomburg. - Ale ze względu na to, że znane są konkretne nazwiska i numery jednostek stosunkowo łatwo jest zacząć od konkretnej sytuacji - uznał.

Szanse na postawienie Putina przed Trybunałem Karnym

Na pytanie, czy w przyszłości spodziewa się również postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, Schomburg powiedział: - Mam taką nadzieję. Nie byłby on pierwszym przywódcą państwa, który musiał odpowiedzieć za swoje czyny.

 

ZOBACZ: Ukraińcy przechwycili rozmowę rosyjskiego żołnierza. "Gwałty na nieletnich"

 

Były sędzia wyraził nadzieję, że tajne nakazy aresztowania będą wykonywane np. podczas przyszłych podróży zagranicznych prezydenta Rosji. Za mało prawdopodobne uznał wprawdzie, że Putin mógłby zostać namierzony w Moskwie. - Ale na tym etapie nie chcę niczego wykluczać. Dochodziło do udanych uprowadzeń także z innych krajów - powiedział były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego.

grz/Deutsche Welle
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie