Lubelskie: 29 pociągów Polregio odwołanych. Utrudnienia na kolei

Polska
Lubelskie: 29 pociągów Polregio odwołanych. Utrudnienia na kolei
Polsat News
Utrudnienia w ruchu pociągów Polregio na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim odwołano 29 połączeń kolejowych spółki Polregio. Największe utrudnienia występują na odcinku Lublin - Chełm. To może być jednak dopiero przedsmak większych kłopotów na kolei, ponieważ kolejarze zapowiadają strajk generalny.

Rzeczniczka lubelskiego Polregio Zofia Dziewulska poinformowała, że w czwartek odwołano 29 połączeń kolejowych.

 

- W tej chwili zastępcza komunikacja jest zapewniona dla 15 pociągów. Na wszystkich liniach są utrudnienia, ale najwięcej występuje na odcinku między Lublinem, a Chełmem ze względu na to, że na tej trasie kursuje dużo pociągów – przekazała Dziewulska.

 

ZOBACZ: Koniec z darmową komunikacją dla Ukraińców w Trójmieście. Warszawa zdejmuje flagi z pojazdów WTP

 

Pociągi zostały odwołane również na odcinkach: Rejowiec – Chełm, Lublin – Parczew Kolejowa, Dęblin – Lublin, Szastarka – Lublin, Lublin – Lubartów. Zastępczą komunikację autobusową wprowadzono natomiast na odcinkach Szastarka – Lublin, Lublin – Parczew, Chełm – Rejowiec.

Kolejarze zapowiadają strajk generalny

Rzeczniczka lubelskiego Polregio tłumaczy, że powodem utrudnień są "znaczne absencje chorobowe drużyn pociągowych". - W związku z pogotowiem strajkowym drużyny odmawiają pracy w godzinach nadliczbowych i dodatkowych służb, czyli trzymają się harmonogramu. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich pociągów - wyjaśniła Zofia Dziewulska. Jej zdaniem w piątek sytuacja może być podobna.

 

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, zostanie przeprowadzony strajk generalny. Kolejarze domagają się podwyżek. Związki zawodowe w spółce chcą podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r.

 

Zarząd Polregio poinformował, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości to roczny koszt ok. 124 mln zł. W jego opinii oznaczałoby to stratę finansową dla spółki i utratę rentowności.

jsd/luq//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie