Koniec z darmową komunikacją dla Ukraińców w Trójmieście. Warszawa zdejmuje flagi z pojazdów WTP

Biznes
Koniec z darmową komunikacją dla Ukraińców w Trójmieście. Warszawa zdejmuje flagi z pojazdów WTP
WTP Warszawa, fot. R. Motyl
Flagi Ukrainy i Warszawy jeździły na przedzie stołecznych pojazdów od końca lutego 2022 roku, czyli chwili, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę

Część pomorskich miast, w tym Gdańsk, Gdynia, Sopot i Wejherowo, przestała udostępniać uchodźcom z Ukrainy darmową komunikację publiczną. Z kolei Lublin szuka nowych źródeł finansowania bezpłatnego transportu dla uciekających przed wojną. Będą nimi najpewniej miasta partnerskie z zagranicy. Natomiast z autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego znikają flagi Ukrainy.

Po wybuchu wojny w Ukrainie publiczni przewoźnicy wprowadzili darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy, którzy do naszego kraju przyjechali po 24 lutego 2022 roku.

 

ZOBACZ: Warszawa. Plaga gwałtów w przejazdach zamawianych przez aplikacje

 

Od tej pory uchodźcy mogą za darmo jeździć m.in. większością pociągów PKP Intercity, składami Polregio i innych kolejowych spółek, jak i pojazdami komunikacji miejskiej w wielu miastach.

Darmowe przejazdy dla uchodźców wojennych. Trójmiasto z nich rezygnuje

Są jednak miejscowości, gdzie Ukraińcom zabrano tę możliwość. Chodzi o te należące do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, z usług którego korzystają pasażerowie z Metropolii Trójmiejskiej.

 

Od 1 maja uchodźcy muszą kupować bilety, jeżdżąc m.in. po Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie i Pruszczu Gdańskim oraz ich okolicach. Z darmowych przejazdów nadal moją korzystać w trójmiejskiej PKP Szybkiej Kolei Miejskiej i lokalnych pociągach Polregio.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Media: Rosjanie przedarli się do Azowstalu

 

Zmiany wprowadza także Lublin, lecz tam Ukraińcy nadal nie będą musieli kasować biletów. Władze miasta postanowiły, że bezpłatną komunikację miejską sfinansują im samorządy z zagranicy.

 

- Stowarzyszenie Förderverein Münster-Lublin zorganizowało zbiórkę pieniężną, a miasto Nancy podjęło uchwałę o przekazaniu środków – poinformowała portal "Spotted Lublin" Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Warszawa zdejmuje flagi Ukrainy z pojazdów WTP

Z kolei Warszawa co najmniej do końca maja utrzyma darmowy transport publiczny dla uciekających przed wojną, lecz od środy z czół autobusów, tramwajów czy składów metra stopniowo znikają flagi Ukrainy - przekazano na miejskiej witrynie "Warszawa 19115".

 

Wisiały one na pojazdach Warszawskiego Transportu Miejskiego od końca lutego, a towarzyszyły im proporce w barwach stolicy.

wka/grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie