"Gość Wydarzeń". Leszek Miller: rząd i RPP idą w innych kierunkach

Polska
"Gość Wydarzeń". Leszek Miller: rząd i RPP idą w innych kierunkach
Polsat News
Były premier Leszek Miller

- Działania rządu i RPP idą w dwóch przeciwstawnych kierunkach. NBP i RPP podnoszą stopy procentowe, by zniechęcić Polaków do brania kredytów, by obniżyć tempo PKB. To - w tej sytuacji - słuszna decyzja. To samo powinien robić rząd. A on co chwila uruchamia kolejne fundusze i dosypuje pieniędzy na rynek. W ten sposób inflacja nie zniknie - podkreślił w programie "Gość Wydarzeń" Leszek Miller.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

 

ZOBACZ: Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała

 

To ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych.

Miller: wolnego pieniądza jest za dużo

- Działania rządu i RPP idą w dwóch przeciwstawnych kierunkach. NBP i RPP podnoszą stopy procentowe, by zniechęcić Polaków do brania kredytów, by obniżyć tempo PKB. To - w tej sytuacji - słuszna decyzja. To samo powinien robić rząd. A on co chwila uruchamia kolejne fundusze i dosypuje pieniędzy na rynek. W ten sposób inflacja nie zniknie - podkreślił Leszek Miller.

 

Można zaklinać rzeczywistość i opowiadać, że to "Putinflacja", choć ona była wysoka jeszcze przed wojną - dodał były premier.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: Wysokie raty kredytów i inflacja rujnują budżety polskich rodzin

 

Jego zdaniem "wolnego pieniądza jest za dużo".

 

- Dane, które wpłynęły do Brukseli pokazują, że 70 proc. pieniędzy w naszym kraju jest poza budżetem, tzn. na specjalnych środkach celowych, niekontrolowanych przez parlament. Taki budżet poza kontrolą parlamentu nie jest budżetem - stwierdził.

"Ciąłbym wydatki wszędzie, gdzie można"

Miller podkreślił, że są momenty, w których rządzący muszą podejmować trudne, przykre dla społeczeństwa decyzje.

 

- Tylko trzeba to dokładnie wytłumaczyć i powiedzieć, np.: jeśli chcemy, by za rok inflacja była jednocyfrowa to musimy dalej stopy podnosić i wycofać nawis inflacyjny, czyli ciąć rozmaite wydatki bez szkody dla społeczeństwa. 500 plus bym nie ściął, ale jak słyszę, że rząd kupuje kolejnych 300 limuzyn… Ciąłbym wszędzie, gdzie można, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi, by te cięcia były jak najmniej bolesne - wyjaśnił.

 

WIDEO: Leszek Miller w programie "Gość Wydarzeń"

 

"Nie może być tak, że Ziobro paraliżuje rząd"

W rezolucji przyjętej w czwartek Parlament Europejski wezwał Komisję Europejska, by nie aprobowała Krajowych Planów Odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

ZOBACZ: Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda o KPO: jesteśmy optymistami

 

- Podział jest taki - PiS głosujący przeciwko jest za tym, żeby Polacy dalej nie otrzymali tych pieniędzy. ja i ci głosujący za jesteśmy za tym, żeby Polacy otrzymali pieniądze, tylko żeby rząd się wreszcie zdecydował. Nie może być tak, że jeden człowiek w tym rządzie (Zbigniew Ziobro - red.) paraliżował rząd i uniemożliwiał korzystanie z tych środków - podkreślił Miller.

"Obraz Polski w UE się ocieplił"

W programie poruszono również temat wojny.

 

Pytany o to, dlaczego UE nie uruchomiła tak szybkich funduszy na pomoc Ukrainie dla Polski, były premier stwierdził, że "być może trzeba będzie podwyższyć składkę i to by dotyczyło głównie Francuzów i Niemców, którzy mają najwyższy PKB".

 

- Już dziś nasz kraj może czerpać z tych pieniędzy, ale można wykorzystać wszystkie niewykorzystane środki, które były na innych funduszach, choć są one niewystarczające. Będziemy naciskać na KE, by znalazła sposób utworzenia specjalnego funduszu, który w większości będzie służyć Polsce - bo to my najbardziej pomagamy Ukraińcom. Myślę, że obraz Polski się ocieplił, jest zrozumienie i taki fundusz powstanie - stwierdził były premier.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o prezydenckiej ustawie o Sądzie Najwyższym: to nie my stworzyliśmy ten pasztet

 

Pod koniec kwietnia Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik zgłosili wniosek, by Rada Ministrów wystąpiła do KE o zawieszenie składki członkowskiej Polski do budżetu UE. Powodem mają być właśnie potrzeby związane z falą uchodźców w naszym kraju.

 

- Ziobro - jak pan wie, między nami jest "dość intensywny stopień zażyłości". Ma rozmaite pomysły, ale taki jest niewykonalny. Jeśli by taka decyzja zapadła, KE potrąci tę kwotę z bieżących wypłat dla naszego kraju. Zawsze wygra ten, kto trzyma portfel, a portfel trzyma Bruksela - skomentował Miller.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie