Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała

Polska
Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Kolejny w ostatnich miesiącach wzrosną raty kredytów

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej. Oznacza to, że po raz kolejny w ostatnich miesiącach wzrosną raty kredytów.

Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

 

To ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych i jednocześnie najwyższy poziom głównej stopy NBP od 2008 roku.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: teraz przewidujemy, że w czerwcu powinien być szczyt inflacji

 

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc., a w kwietniu br. 1 pkt proc.

 

Uchwała RPP wchodzi w życie w piątek, 6 maja.

Dlaczego rosną stopy procentowe?

Aby ograniczyć napędzanie się inflacji i oczekiwania inflacyjne oraz schłodzić nieco koniunkturę Rada Polityki Pieniężnej od października co miesiąc podnosi stopy procentowe - od tego czasu główna stopa NBP wzrosła z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

Raty kredytów idą w górę

Nic nie zapowiada, żeby koszt kredytów, w tym hipotecznych, zatrzymał się w najbliższym czasie na obecnym poziomie. Wyprzedzając kolejne podwyżki stóp procentowych rosną stawki WIBOR, na których oparte jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, co przekłada się na wzrost comiesięcznych rat.

 

Na koniec kwietnia wartość obu wskaźników (3M i 6M) przekroczyła już 6 proc.

 

Raty kredytów rosną wyprzedzając decyzje RPP. I tak rata niedawno zaciągniętego na 25 lat kredytu 300 tys. zł wzrosła z około 1400 zł w październiku do ok. 2500 zł obecnie. Jeśli ktoś pożyczył zaś 700 tys. zł na 35 lat, to jego rata wzrosła z 2593 zł do 5273 zł.

 

Czytaj więcej na Interia Biznes.

 

Jeśli jednak stopa referencyjna NBP wzrosłaby jeszcze do 7 proc., co przewiduje część ekonomistów, rata kredytu o wartości 300 tys. zł skoczyłaby do 2722 zł, a przy 8 proc. do 2932 zł.

 

Kolejne podwyżki stóp procentowych przed nami.

 

Ekonomiści są przekonani, że RPP nie poprzestanie na majowej podwyżce i w kolejnych miesiącach będzie kontynuowała proces zacieśniania polityki monetarnej.

jo/ac / PAP, polsatnews.pl / Interia Biznes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie