Wojna w Ukrainie. Holandia przyjęła 126 statków z rosyjskim paliwem. Cumują niemal bez przeszkód

Świat
Wojna w Ukrainie. Holandia przyjęła 126 statków z rosyjskim paliwem. Cumują niemal bez przeszkód
PAP/EPA/Paul Martens
Statek towarowy Sunny Liger na kotwicy niedaleko holenderskiego miasta IJmuiden nad Morzem Północnym. Jednostka przewożąca olej napędowy z Rosji nie została wpuszczona do portu w Amsterdamie z "powodów bezpieczeństwa".

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant". Da holenderskich portów wpływają kolejne jednostki, a gazeta przypomina, że wciąż nie jest to zabronione.

Gazeta zauważa, że wprawdzie jest to legalne, bowiem nie ma obecnie zakazu przyjmowania ropy i produktów ropopochodnych z Rosji w europejskich portach, to jednak po tym jak koncern Shell zdecydował się zaprzestać kupowania ropy z Rosji, uwaga niderlandzkich mediów skierowała się na tankowce.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski o Mariupolu: wypalone miasto

 

Zainteresowanie podsyciła sytuacja z uniemożliwieniem zacumowania statkowi Sunny Liger przewożącemu olej napędowy z Rosji, który choć pływa pod banderą Wysp Marshalla, to nie może od ubiegłego tygodnia zatrzymać się w porcie w Amsterdamie. Powodem jest sprzeciw pracowników portu, oficjalnie władze portu mówią o powodach związanych z "bezpieczeństwem", które uniemożliwiają zacumowanie.

Tankowce przyjmowane bez przeszkód

"De Volkskrant" ujawnia, że sytuacja z Sunny Liger jest odosobniona, bowiem inne tankowce przewożące surowiec z Rosji bez przeszkód zatrzymują się w niderlandzkich portach.

 

"W ostatnich dniach do Rotterdamu przypłynęły statki Jane S (z Ust-Ługi) i CB Caribic (z Primorska), które dostarczyły około 100 tysięcy metrów sześciennych ropy. W najbliższych dniach spodziewanych jest kolejnych dwanaście tankowców, które mogą przewieźć ok. 180 tys. metrów sześciennych ropy" - czytamy w dzienniku.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Portugalia. Media o "dużej aktywności szpiegowskiej" Rosjan w kraju

 

Gazeta zauważa, że inwazja na Ukrainę wydaje się mieć na razie niewielki wpływ na import rosyjskiej ropy. "Liczba rosyjskich tankowców, które zacumowały w miesiącach po inwazji, jest praktycznie taka sama jak wcześniej, a w kwietniu była wręcz wyższa" - podkreśla "De Volkskrant".

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie