Wojna w Ukrainie. Zełenski o Mariupolu: wypalone miasto

Polska
Wojna w Ukrainie. Zełenski o Mariupolu: wypalone miasto
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
"Półmilionowe miasto Mariupol nad Morzem Azowskim zostało zniszczone do szczętu i nie ocalała tam nawet jedna ulica" - powiedział Zełenski.

Oblężony przez wojska rosyjskie Mariupol to wypalone miasto, a w Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły jedną piątą budynków - cytuje we wtorek przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do parlamentu Albanii agencja Ukrinform.

"Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono jedną piątą budynków. To ponad 2,5 tys. obiektów. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Portugalia. Media o "dużej aktywności szpiegowskiej" Rosjan w kraju

 

Prezydent podkreślił, że półmilionowe miasto Mariupol nad Morzem Azowskim zostało zniszczone do szczętu i nie ocalała tam nawet jedna ulica. Jak zaznaczył, było ono stale ostrzeliwane i bombardowane przez siły rosyjskie od początku marca.

"Informacje o totalnym rozkradaniu wszystkiego"

"Ale można wziąć dowolne ukraińskie miasto czy wioskę, dokąd weszli rosyjscy okupanci, i tam też będą bardzo podobne informacje o zniszczeniach i zabójstwach, o przemocy, o przymusowym wywożeniu ludzi do Rosji i o totalnym rozkradaniu wszystkiego, co znajduje się na naszym terytorium" - zaznaczył Zełenski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Część ewakuowanych z Mariupola dotarła do Zaporoża

 

Prezydent zaapelował do władz Albanii o zamknięcie portów dla rosyjskich statków oraz o ograniczenie przyjazdu rosyjskich turystów.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie