Wojna w Ukrainie. Szósty pakiet sankcji. Borrell: kolejne banki z Rosji zostaną wycofane ze SWIFT

Biznes
Wojna w Ukrainie. Szósty pakiet sankcji. Borrell: kolejne banki z Rosji zostaną wycofane ze SWIFT
PAP/EPA/Alberto Valdes
Josep Borrell zapowiada dotkliwe sankcje na Rosję

Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT - zapowiedział przebywający w Panamie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Borrell wyjaśnił, że kolejne sankcje będą dotyczyć "sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki. "W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy" - powiedział szef dyplomacji UE.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Borrell: Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi

 

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

Komisja Europejska zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji

Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.

 

Borrell podkreślił, iż ma nadzieję, że UE będzie w stanie podjąć "środki w celu znacznego ograniczenia tego importu", ale potwierdził, że jak dotąd nie ma zgody ze strony wszystkich członków Wspólnoty.

 

"Jestem jednak przekonany, że przynajmniej w odniesieniu do importu ropy to porozumienie będzie możliwe do osiągnięcia przed następnym posiedzeniem Rady" – dodał, odnosząc się do najbliższych posiedzeń Rady do Spraw Zagranicznych UE, zaplanowanych na 10 i 16 maja.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie