Węgry. Szef MSZ Peter Szijjarto: nie poprzemy sankcji UE wobec Rosji

Świat
Węgry. Szef MSZ Peter Szijjarto: nie poprzemy sankcji UE wobec Rosji
PAP/EPA/TIBOR ILLYES
Węgry nie chcą sankcji na Rosję. "Nie obchodzi nas, co mówi Zachód"

Węgry nie poprą sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które uniemożliwiłyby import rosyjskiej ropy i gazu - oświadczył we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Przebywający w Kazachstanie Szijjarto powiedział, że rosyjskie dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" stanowią około 65 proc. zapotrzebowania na Węgrzech i nie ma alternatywnych dróg dostaw, które mogłyby to zastąpić.

 

- Nie obchodzi nas, co myślą ludzie na Wschodzie czy Zachodzie - stwierdził szef węgierskiego MSZ. - To jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego, obecnie fizycznie nie ma możliwości utrzymania gospodarki bez rosyjskiej ropy - tłumaczył. 

Okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji

We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - informował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Węgry nadal sprzeciwiają się sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy

 

Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.

 

Według szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella nowy pakiet sankcji miałby być zatwierdzony na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE, 10 lub 16 maja

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie