Wojna w Ukrainie. Historia może się powtórzyć. Rosjanie spowodują Wielki Głód?

Świat
Wojna w Ukrainie. Historia może się powtórzyć. Rosjanie spowodują Wielki Głód?
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Rosjanie kradną ukraińską żywność. Mogą spowodować głód

Ukraina w latach 30. XX wieku doświadczyła Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu, kiedy Związek Radziecki głodził ukraińską ludność, okradając ją ze zboża. Jak twierdzi rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, historia może się powtórzyć. Obecne działania Rosjan mają przypominać "ludobójstwo podobne do Wielkiego Głodu".

"Spadkobiercy architektów Wielkiego Głodu z lat trzydziestych próbują po raz kolejny zorganizować ludobójstwo narodu ukraińskiego poprzez zwykły rabunek, który nazywają "wywłaszczeniem nadwyżek z ubiegłorocznych i tegorocznych żniw"" - napisała Ludmyła Denisowa.

 

Według rzeczniczki, w gospodarstwach w okolicach okupowanego Melitopola, w obwodzie zaporoskim na wschodzie Ukrainy, dochodzi do znacznego wzrostu liczby kradzieży i nielegalnego wywozu żywności. Na początku tego tygodnia widziano konwój ciężarówek z zamaskowanymi tablicami rejestracyjnymi, transportujący części do maszyn rolniczych oraz zboże na okupowany Krym.

 

 

W Kraju Krasnojarskim na Syberii lokalne władze postanowiły zawłaszczyć zboże i inne towary spożywcze z gospodarstw rolnych znajdujących się w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - przekazała Denisowa. Władze Kraju Krasnojarskiego argumentowały swoją decyzję brakiem ogórków i innych warzyw oraz zbóż, który został spowodowany przez zagraniczne sankcje nałożone na Rosję.

Dziesiątki ton skradzionej pszenicy

Z kolei ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie kradzieży 61 ton pszenicy dokonanej przez rosyjskich okupantów w obwodzie zaporoskim. Uzbrojeni żołnierze mieli zagrozić właścicielom użyciem siły - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

 

ZOBACZ: Rosyjskie czołgi masowo wybuchają i rozpadają się na części. Jak popularne zabawki...

 

Wielki Głód na Ukrainie to sztucznie wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932-1933, która szczególnie uderzyła w ludność mieszkającą na terytorium ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Polska uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo w 2006 roku. 

Zagrożenie nie tylko dla Ukrainy

Ze względu na blokadę południowej części Ukrainy i Morza Czarnego, nie można eksportować zboża. To duże zagrożenie dla krajów między innymi Ameryki Południowej, które importują żywność z Ukrainy.

 

W czwartek Ukraina i Bułgaria porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez bułgarski port w Warnie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem.

 

ZOBACZ: Zniszczono most, którym Rosjanie transportowali broń. "Doszło do samolikwidacji"

 

Jak pisze agencja Reutera, Zełenski nie podał ram czasowych ani szczegółów dotyczących wielkości transportu zboża przez ten czarnomorski port.

 

Premier Petkow na konferencji prasowej w Kijowie podkreślił, że jego kraj z radością podchodzi do pomysłu, aby Warna stała się logistycznym hubem dla zboża i słonecznika i by było tam dystrybuowane zboże, które nie może wyjść z ukraińskich portów w związku z rosyjską agresją.

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie