Wojna w Ukrainie. Niemcy. Bundestag za dostawą ciężkiej broni na Ukrainę

Świat
Wojna w Ukrainie. Niemcy. Bundestag za dostawą ciężkiej broni na Ukrainę
wikimedia commons/Steffen Prößdorf
Sala niemieckiego Bundestagu

Bundestag zdecydowaną większością głosów opowiedział się w czwartek za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni w celu odparcia rosyjskiego ataku. 586 posłów głosowało za, 100 przeciw. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

Bundestag debatował w czwartek nad wnioskiem złożonym wspólnie przez rządzącą koalicję SPD, Zielonych i FDP oraz chadecką Unię CDU/CSU "Obrona pokoju i wolności w Europie – kompleksowe wsparcie dla Ukrainy".

 

Zmiany we wniosku SPD, Zielonych i FDP skłoniły CDU i CSU do wycofania własnego, bardziej dalekosiężnego wniosku.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pacjent szpitala w Czernihowie: z żoną przykryliśmy dzieci własnymi ciałami

 

Posłowie wezwali rząd federalny do "kontynuowania i, o ile to możliwe, przyspieszenia dostaw potrzebnego sprzętu na Ukrainę, przy jednoczesnym rozszerzeniu dostaw o broń ciężką i złożone systemy (...)". Nie można przy tym narażać na szwank zdolności obronnych Niemiec w ramach sojuszu.

 

Niemiecki rząd otrzymał również wyraźne poparcie dla wszystkich podjętych dotychczas kroków, w tym sankcji wobec Rosji, pomocy w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych oraz przebudowy niemieckiej infrastruktury, tak aby nie była już zależna od rosyjskich dostaw energii - informuje telewizja ARD.

Prezydent Litwy wzywa Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard

W środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard, dodając, że Niemcy powinny przyspieszyć dostawy broni do Kijowa - informowała o tym niemiecka grupa medialna "Funke Mediengruppe".

 

- Nie jestem na miejscu kanclerza Olafa Scholza. Mogę tylko powiedzieć, co ja bym zrobił na jego miejscu: dostarczyłbym czołgi - powiedział Nauseda.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Razili prądem i obcięli palec. Rosjanie torturowali ukraińskiego żołnierza

 

Niemcy zapowiedziały we wtorek pierwszą dostawę ciężkiej broni na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć rosyjskie ataki. Krok ten nastąpił po tygodniach nacisków w kraju i za granicą, by podjąć takie działania.

 

- Niezwykle ważne jest, aby Ukraina otrzymała sprzęt wojskowy, którego potrzebuje teraz. Nie jutro czy pojutrze - wtedy może być za późno - powiedział litewski przywódca.

 

Nauseda dodał, że Niemcy zmierzają we właściwym kierunku, ale jeśli chcą być konsekwentne, nie mogą zatrzymać się w połowie drogi.

 

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie