Wojna w Ukrainie. 64. dzień rosyjskiej inwazji. [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 64. dzień rosyjskiej inwazji. [ZAPIS RELACJI]
Facebook/ Iryna Wenediktowa

Rosyjscy oficerowie zaczęli rozstrzeliwać swoich żołnierzy, żeby zmusić swoje siły do atakowania Ukrainy - pisze w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak dodaje, świadczy o tym korespondencja dowódcy rosyjskiego pułku, który walczy pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Relacja na żywo.

aml/ap/zdr / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 64. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Czwartek, 28 kwietnia.

Dostarczenie naszemu krajowi niezbędnej broni teraz, gdy jej potrzebuje, jest zbawieniem nie tylko dla Ukraińców, ale dla całej Europy, powiedział w czwartek podczas wieczornego wystąpienia wideo prezydent Ukrainy, poinformował Ukrinform.

Ukraińska sieć kolejowa — jedna z największych na świecie, z 12 400 milami torów — działa jako symbol nieposłuszeństwa tego kraju i granic potęgi militarnej Rosji. Po obróceniu miast i miasteczek w gruzy, pociągi nadal jeżdżą.

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

 

Izba Stanów Zjednoczonych wydała ostateczne przejście do ustawodawstwa, które usprawniłoby program leasingu wojskowego z czasów II wojny światowej, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjską inwazją. Ustawa trafia teraz do prezydenta Joe Bidena.


 

Rosja zwiększa siły na niebie, ale obrona powietrzna Ukrainy nie śpi: zniszczono 15 celów.

Obwód Chmielnicki: rosyjska rakieta uderzyła w infrastrukturę.

33 miliardy dolarów dla Ukrainy, w kwestii których prezydent Joe Biden poprosił Kongres o aprobatę , mają pomóc w zaspokojeniu szeregu potrzeb. AP informuje na co można przeznaczyć tę kwotę.


 

Wołodymyr Zełenski ma nadzieję, że Kongres USA szybko zatwierdzi wniosek o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.

Josep Borrell Fontelles za pośrednictwem Twittera poinformował, że jest wstrząśnięty i przerażony atakami rosyjskich rakiet na Kijów i inne ukraińskie miasta.

Rosja przygotowując atak oszukiwała Zachód wizją chęci rozmów i negocjacji - ocenił w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że teraz - łamiąc zasady i warunki kontraktów - stawia bezpodstawne żądania dotyczące umów gazowych.

Kongres USA ostatecznie zatwierdza dzierżawę ziemi dla Ukrainy.

Bundestag opowiedział się w czwartek za dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę, ale niemieckie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone: 45 proc. Niemców jest za takimi dostawami i taki sam odsetek jest im przeciwny - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przeprowadzonego dla telewizji ARD.

 

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zareagował na ataki rakietowe na Kijów w dniu wizyty sekretarza generalnego ONZ António Guterresa i  premiera Bułgarii Kirilla Petkowa.


 

Przebywający w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "bezpieczny", ale "w szoku" po tym, jak w czwartek wieczorem stolica Ukrainy została zaatakowana przez Rosjan rakietami - poinformował rzecznik ONZ Saviano Abreu. Na skutek ostrzału rannych zostało co najmniej sześć osób.

 

ONZ jest gotowa do udziału w ewakuacji ludności cywilnej z Azowstalu w okupowanym Mariupolu.

W Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że toczą się „intensywne dyskusje” na temat zaangażowania ONZ i Czerwonego Krzyża w proces ewakuacji.
 

Zełenski powiedział, że jednym z tematów jego czwartkowego spotkania z Guterresem był ratunek dla ludzi z Mariupola. "Uważam, że z pomocą ONZ możliwe jest zorganizowanie misji ewakuacyjnej. Ukraina jest gotowa do tych kroków, ale również rosyjska strona musi odnieść się do tej kwestii bez cynizmu i naprawdę wykonywać to, co mówi" - podkreślił.

Czwartkowe ataki rakietowe m.in. na Kijów wiele mówią o stosunku Rosji do międzynarodowych instytucji, Moskwa próbuje poniżyć ONZ - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Miasto ostrzelano podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

 

W czwartek siły ukraińskie odparły z sukcesem dziewięć wrogich ataków i zniszczyły 21 jednostek rosyjskiego sprzętu w Donbasie - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Ukrainy.

Trzy ranne osoby trafiły dotychczas do szpitala w następstwie czwartkowego rosyjskiego ataku rakietowego – napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko. Jedna z dwóch rakiet trafiła w budynek mieszkalny.

Czwartek to kolejny dzień prawie nieustannych rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Pięciu cywilów zginęło, a 11 zostało rannych.

Mniej niż jedna trzecia uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali brytyjską wizę, faktycznie przyjechała już do Wielkiej Brytanii, a w przypadku wiz sponsorowanych jest to niewiele ponad 20 proc. - wynika z opublikowanych w czwartek statystyk MSW.

Możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje - ocenił w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Do najnowszych ataków rakietowych na centrum Kijowa doszło w czwartek podczas oficjalnej wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa - zauważył na Twitterze doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów i Fastów, na południowy wschód od stolicy.

Ważne, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na własne oczy zobaczył rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek po spotkaniu z przedstawicielem ONZ. Guterres ocenił z kolei, że Mariupol to "kryzys w kryzysie".

W okupowanym przez siły rosyjskie Heniczesku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dyrektorzy szkół mają sporządzić listy nauczycieli gotowych do nauczania od 1 września według rosyjskiego programu - podały w czwartek tamtejsze władze.

Pedagodzy, którzy wyrażą taką gotowość, latem mają być wysłani na przygotowanie na anektowany Krym. Pozostałym zagrożono wyrzuceniem z pracy.

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa powiedziała w czwartek w wywiadzie dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, że ukraińscy śledczy wykryli już 8,6 tys. zbrodni wojennych i ponad 4 tys. przestępstw z nimi powiązanych.

O dwóch silnych wybuchach w Kijowie poinformowała w czwartek na Telegramie ukraińska agencja UNIAN. Ukraińskie media podały również informację o kilku eksplozjach w Odessie.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że poprosił Kongres o 33 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, bo ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne - podkreślił. Odniósł się też do wstrzymania przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii, zapewniając, że USA nie pozwolą Moskwie na zastraszanie krajów europejskich za pomocą surowców energetycznych.

Według premiera Czech Petra Fiali kraj ma obecnie rezerwy ropy na trzy miesiące, gazu na dwa miesiące letnie, a paliwa jądrowego na dwa do trzech lat. Szef czeskiego rządu zapowiedział podjęcie kroków, aby zbiorniki gazu były napełnione przed następną zimą.

Zdaniem 57 proc. Amerykanów przywódca Rosji Władimir Putin polecił wojskom rosyjskim popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie - wynika z sondażu Associated Press-NORC, cytowanego w czwartek przez magazyn "Forbes".

Widzimy oznaki opuszczania Mariupola przez część sił rosyjskich, które poruszają się w kierunku północno-zachodnim, mimo że nadal trwają walki o to portowe miasto na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w czwartek Reuters, powołując się na wysokiej rangi urzędnika Pentagonu, wypowiadającego się anonimowo.

Ukraińskie siły w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby odparły sześć ataków Rosjan i zniszczyły 30 jednostek ich sprzętu - powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Przewodniczący OBWE, szef polskiego MSZ Zbigniew Rau i sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid ogłosili w czwartek podjęcie natychmiastowych kroków w celu zamknięcia Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainie. Decyzja ta wynika z braku konsensusu na posiedzeniu Stałej Rady OBWE z 31 marca br. w sprawie przedłużenia mandatu misji.

Polska nie została zaskoczona odcięciem gazu przez Rosję; jej magazyny gazu są zapełnione w 76 proc., a rząd prowadzi intensywną politykę dywersyfikacji źródeł tego surowca - pisze w czwartek hiszpański dziennik "ABC". Inne kraje, takie jak Niemcy, twierdzą, że potrzebują więcej czasu - wskazuje gazeta "El Mundo".

Celem możliwego członkostwa w NATO jest zapewnienie Finlandii pokoju także na przyszłość. Będziemy przyczyniać się do bezpieczeństwa całego Sojuszu, jeśli do niego dołączymy – powiedziała premier Sanna Marin po spotkaniu z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem w Atenach.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartkowym wystąpieniu, że zabiega w Kongresie o zwiększenie środków dla Ukrainy. Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, ponieważ ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne - podkreślił.

Celem działań rosyjskiej propagandy jest wzbudzenie nieufności między Ukrainą i Polską, rozbijanie współpracy, ukazywanie Zachodu jako podmiotu agresywnego wobec Rosji, zaś Polski jako "podżegacza wojennego" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosyjscy oficerowie zaczęli rozstrzeliwać swoich żołnierzy, żeby zmusić swoje siły do atakowania Ukrainy - pisze w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak dodaje, świadczy o tym korespondencja dowódcy rosyjskiego pułku, który walczy pod Iziumem w obwodzie charkowskim.

"Moi też zaczęli się bardzo bać. Wszyscy są zmęczeni. Wszyscy bez sił. Nie mogę ich podnieść ani moralnie, ani fizycznie. Nawet rozstrzeliwuję. I bez pożytku" - napisał Rosjanin.

Joe Biden o odcięciu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii: współpracujemy z partnerami, by wspierać naszych europejskich sojuszników.

Powrót do budowy zarzuconego projektu gazociągu Stork II, łączącego Polskę i Czechy ma być - według czeskim mediów - jednym z tematów piątkowych rozmów premiera Czech Petra Fiali w Warszawie.

Od początku rosyjskiej agresji, w Ukrainie urodziło się 26 653 dzieci - przekazała Rada Najwyższa Ukrainy.

Ukraina i Bułgaria porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez bułgarski port w Warnie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem.

7,1 mln USD to łączna wartość pomocy humanitarnej, którą od początku wojny przekazał Ukrainie Singapur i jego obywatele – potwierdziła ukraińska misja dyplomatyczna w tym azjatyckim kraju.

Okupanci wywieźli m.in. do Rosji ponad 30 tys. mieszkańców oblężonego Mariupola – poinformował w czwartek szef władz obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy, Pawło Kyryłenko.

Brytyjskie MSZ: jeden obywatel brytyjski zabity na Ukrainie, drugi jest zaginiony.

Rosjanie masowo okradają ukraińskich rolników na okupowanych terenach, próbując tym samym zorganizować ludobójstwo podobne do Wielkiego Głodu z lat 30. XX wieku - poinformowała w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Dwaj mężczyźni zginęli, a siedmiu innych cywilów odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Pokotyliwka w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ustalenia prokuratury obwodowej.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w czwartek, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Erdogan zapewnił, że jest gotowy patronować pokojowym negocjacjom Kijowa i Moskwy w celu jak najszybszego ustanowienia pokoju w regionie

Zidentyfikowano 10 rosyjskich wojskowych mających związek z torturowaniem miejscowych mieszkańców w podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji - poinformowała w czwartek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Uniwersytet w Getyndze wezwał byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera do rezygnacji z przyznanego mu przez tę uczelnię tytułu doktora honoris causa. Władze uniwersytetu uzasadniły to stanowiskiem polityka wobec Rosji i faktem, że pełni on funkcje we władzach rosyjskich spółek państwowych. W Niemczech pojawiają się tymczasem pytania o sankcje wobec polityka.

Rosjanie ostrzelali rejon przejścia granicznego w Senkiwce w obwodzie czernihowskim, na północy Ukrainy – poinformowało w czwartek MSW w Kijowie.

Hotelarze i przedsiębiorcy, którzy udzielili zakwaterowania uchodźcom wojennym z Ukrainy, a wcześniej nie zgłosili tego faktu, będą mogli to zrobić wstecz. Da im to możliwość pobrania świadczenia w kwocie 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy, również wstecz – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ponad 646 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy przybyło dotychczas na Węgry, z czego prawie 19 tys. złożyło tu wniosek o azyl – poinformowała w czwartek rzeczniczka rządu Węgier Alexandra Szentkiralyi na konferencji prasowej.

Prezydent USA Joe Biden zaproponował w czwartek wykorzystanie zamrożonych w ramach sankcji rosyjskich aktywów na pomoc dla Ukrainy. Jak wyjaśnia Associated Press, szef państwa zabiega w Kongresie o pozwolenie na zwiększenie środków przeznaczonych dla Kijowa.

Prezydent Andrzej Duda: kto morduje, kto łamie prawo międzynarodowe musi za to ponieść twardą i bezwzględną odpowiedzialność. 

Kanclerz RFN Olaf Scholz, który w czwartek składa wizytę w Tokio, powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą, że Niemcy muszą być przygotowane na możliwe wstrzymanie dostaw gazu z Rosji. "Wiemy, co zrobić" w takiej sytuacji - zapewnił.

Do wybuchu doszło w czwartek rano na moście kolejowym w okupowanej przez Rosjan Jakymiwce w obwodzie zaporoskim. Przez tę przeprawę idą rosyjskie transporty wojskowe z Krymu. Doszło do samolikwidacji - napisał przedstawiciel ukraińskich władz.

W ciągu dwóch dni złożono ponad cztery tysiące wniosków o sponsorowanie Ukraińcom przyjazdu do Stanów Zjednoczonych i ich pobytu w kraju w ramach rządowego programu "Uniting for Ukraine" - poinformował w czwartek amerykański urząd ds. migracji, na który powołuje się CNN.

Ukraiński garnizon oblegany przez Rosjan w Mariupolu powinien zostać ewakuowany przez państwo trzecie - powiedział w czwartek zastępca dowódcy broniącego się tam pułku Azow Swiatosław Pałamar.

Rosjanie nie dotrzymali swoich obietnic w sprawie korytarzy humanitarnych i ani my ani cywile nie mamy do nich zaufania - stwierdził.

Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku ataku lotniczego na miasteczko Nju-Jork w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Wszyscy zabici i ranni to cywile.

Połączenie kolejowe wiodące przez ważny strategicznie most na Limanie Dniestru w pobliżu miejscowości Zatoka, w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, zostało przywrócone - przekazała w czwartek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za merem miasta Izmaił Andrijem Abramczenką.

NATO jest gotowe przez lata wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją, w tym pomagać Kijowowi w przechodzeniu ze starej broni z czasów sowieckich na nowoczesny zachodni sprzęt wojskowy - powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Szef holenderskiej Generalnej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) Erik Akerboom ocenia, iż rosyjska narracja w sprawie ataku na Ukrainę skutecznie trafia do prawicowych i antyrządowych ekstremistów - podał portal NOS.

Wojska rosyjskie dokonały niewielkich, ale stabilnych postępów w walkach z armią ukraińską w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim oraz wzdłuż przebiegającej przez Donbas linii rozgraniczenia - oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

Od wybuchu wojny w Ukrainie pracę w Polsce podjęło 100 tys. obywateli tego kraju – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała, że przygotowywane są kolejne pakiety rozwiązań w kwestii zatrudnienia Ukraińców.

Minister rodziny wspólnie z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem odwiedziła Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego Tago w Ciemnem (woj. mazowieckie), w której zatrudnieni są obywatele Ukrainy.

Maląg w wypowiedzi dla mediów przypomniała, że rządowa specustawa umożliwia obywatelom Ukrainy łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy. Zwróciła uwagę, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Podkreśliła, że polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy.

Łączne straty ukraińskiej gospodarki w wyniku rosyjskiej inwazji wynoszą 564-600 mld dolarów, z czego wielkość strat infrastrukturalnych można oszacować na 88 mld dolarów - ocenił honorowy prezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej Tymofij Myłowanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

- Uszkodzone drogi można wycenić na 30 mld, budynki mieszkalne - na 28 mld, aktywa przedsiębiorstw - na 10 mld, lotniska - na 7 mld, infrastrukturę kolejową - na 3,5 mld, szpitale - na 1,8 mld, mosty - na 1,6 mld, a szkoły i uczelnie - na 1,1 mld - poinformował Myłowanow.

W ocenie ekonomisty w ciągu 62 dni rosyjskiej agresji na Ukrainę zniszczono m.in. co najmniej 23 574 km dróg, 32 miliony metrów kwadratowych zasobów mieszkaniowych, 866 placówek edukacyjnych i 231 medycznych. Największe straty infrastrukturalne odnotowano w obwodach ługańskim, donieckim i charkowskim.

Ukraina potrzebuje nowoczesnych systemów rakiet przeciwlotniczych, aby samodzielnie zamknąć niebo przed rosyjskimi bombowcami na dużych wysokościach. Potrzebujemy również nowoczesnych myśliwców. Interesuje nas sprzęt produkcji zachodniej na dowolnych warunkach – mówi w nagraniu na Facebooku dowódca Sił Powietrznych Mykoła Oleszczuk. 

45 proc. Niemców nie jest zadowolonych z działań kanclerza Olafa Scholza (SPD) podejmowanych w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov dla agencji dpa.

"Raczej niezadowoleni" stanowią 25 proc., a "bardzo niezadowoleni" 20 proc. ankietowanych. 37 proc. jest zadowolonych z działań Scholza w czasie trwającej wojny, z kolei 18 proc. nie mogło lub nie chciało ocenić jego polityki w tej kwestii.

Jedynie wśród zwolenników SPD wyniki sondażu wyłoniły inny obraz: 59 proc. z nich było zadowolonych z Scholza, a 34 proc. - niezadowolonych.

Jeśli chodzi o zdolności przywódcze kanclerza w obliczu wojny w Ukrainie, potwierdziło je tylko 25 proc. ankietowanych. Aż 51 proc. stwierdziło natomiast, że kanclerz "dość słabo zachowuje się jako przywódca". Zdania w tej sprawie nie miało 24 proc.

Negatywnie został też oceniony sposób komunikowania się kanclerza. 56 proc. ankietowanych było zdania, że "nie wyjaśnia on odpowiednio swojej polityki", a 22 proc. nie miało zdania na ten temat. 

Rosjanie nie pozwalają na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiedział szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

Walczą tam pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

Kyryłenko dodał, że Rosjanie nie pozwalają na tworzenie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej w całym regionie. Według jego informacji na terytorium obwodu donieckiego, które jest kontrolowane przez siły ukraińskie, pozostaje 370 tys. osób. Przed wojną obwód doniecki liczył 1,67 mln mieszkańców.

Z powodu coraz wyższych temperatur powietrza, wielu martwych ciał pod gruzami budynków i skrajnie niehigienicznych warunków życia cywilów ukrywających się w okupowanym przez Rosjan Mariupolu, istnieje tam duże ryzyko wybuchu epidemii - alarmuje na Telegramie mariupolska rada miejska.

"Blisko 100 tys. mieszkańców Mariupola cierpi nie tylko z powodu rosyjskich działań, ale też z powodu zagrożenia wybuchem epidemii cholery, dyzenterii lub zakażeń pałeczkami okrężnicy" - przekazano w komunikacie miejskich władz. 

Jak poinformowała rada miasta, cywilom brakuje przede wszystkim dostępu do wody pitnej, kanalizacji i pożywienia.

W Charkowie SBU przejęła ukryty magazyn części zamiennych do rosyjskich czołgów.

W podziemnym magazynie znajdował się sprzęt o łącznej wartości ok. 1,5 mln dol. 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z kraju uciekło 5 372 854 osób, z czego prawie trzy miliony przyjechały do Polski - informuje Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR).

W Polsce znalazło się ponad 2,9 mln uchodźców z Ukrainy, ponad 801 tys. osób uciekło do Rumunii, 507 tys. udało się na Węgry, 439 tys. do Mołdawii, a 363 tys. na Słowację. Agencja podaje także liczby dotyczące osób, które wyjechały do Rosji i na Białoruś, ale nie jest jasne, czy są w to wliczane przymusowe przesiedlenia.

Wedle najnowszych danych Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) na Ukrainie znajduje się także 7,7 mln uchodźców wewnętrznych, czyli osób, które musiały opuścić swoje domy, ale udały się do innego miejsca w granicach kraju.

Rosyjska armia korzysta na Morzu Czarnym z pomocy delfinów przeszkolonych do operacji wojskowych, podają  rumuńskie media.

Według dziennika "Ziare" wykonane w ostatnim czasie przez Amerykanów zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosjanie umieścili w swojej bazie morskiej w Sewastopolu, na zaanektowanym Krymie, delfiny szkolone do walki.

Zwierzęta te mają być według ekspertów wojskowych przygotowane do działań służących ochronie rosyjskiej floty przed ewentualnym atakiem okrętów podwodnych wroga.

Media w Rumunii odnotowują, że delfiny wyposażone w uprzęże z kamerami monitorującymi mogą być pomocne nie tylko w obronie marynarki wojennej, ale też w wydobywaniu przedmiotów lub w celu odstraszania nurków przeciwnika.

Ciała 1150 cywilów, zabitych w czasie rosyjskiej okupacji, znaleziono dotychczas w obwodzie kijowskim – oświadczył komendant policji obwodowej Andrij Niebytow w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

- W wyniku sprawdzania terenu i pracy grup śledczo-operacyjnych w obwodzie kijowskim znaleźliśmy, dokonaliśmy oględzin i przekazaliśmy instytucjom sądowo-medycznym 1150 ciał zabitych cywilów – powiedział Niebytow. 

Zaznaczył, że były to osoby, które nie miały żadnego związku z Obroną Terytorialną ani innymi strukturami wojskowymi Ukrainy.

Ciała większości zabitych – prawie tysiąc - znaleziono w rejonie buczańskim. - Chcę podkreślić, że 50-70 proc. zmarło na skutek ran postrzałowych – dodał Niebytow.

 

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) opublikował na swojej stronie internetowej listę duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej agitujących za wojną przeciwko Ukrainie.

"Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej to żołnierze rosyjskiej armii propagandowej. Propagandyści w sutannach, na polecenie Kremla, głoszą doktrynę rosyjskiego świata, która nie jest zgodna z prawosławnym nauczaniem. W ślad za rosyjską oficjalną propagandą duchowni ci usprawiedliwiają rosyjską agresję, ludobójstwo narodu ukraińskiego i wzywają wiernych do wstępowania w szeregi rosyjskich jednostek okupacyjnych" - czytamy w komunikacie HUR.

Z powodu trwającej w sąsiedniej Ukrainie wojny Mołdawia przeprowadzi w najbliższym czasie modernizację swoich sił zbrojnych, zapowiedziała w rozmowie z kiszyniowską telewizją Jurnal TV prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Szefowa państwa wyjaśniła, że neutralność Mołdawii nie oznacza, że kraj ten ma wstrzymać inwestycje w swoje siły zbrojne. Dodała, że Kiszyniów "mający wojnę na swojej granicy" skorzysta z "doświadczeń innych państw neutralnych w zakresie wzmacniania swoich sił zbrojnych".

 

"Polska zdecydowaną postawą w odpowiedzi na rosyjską inwazję zawstydziła europejskie potęgi, Niemcy i Francję, które w tej sytuacji okazały słabość, i to ona wyrosła na lidera" - pisze na łamach "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Con Coughlin.

"Wiele mówi o impotencji Unii Europejskiej w obliczu kryzysu ukraińskiego fakt, że to właśnie Polska stała się najskuteczniejszym wodzirejem bloku w konfrontacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaledwie kilka miesięcy temu Bruksela starała się demonizować Polskę jako państwo awanturnicze, oskarżając ją o naruszanie demokratycznej agendy UE. (...) Dziś, gdy Polska przejęła wiodącą rolę w potępieniu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, próby upokorzenia Polaków przez UE wydają się co najmniej nieprzemyślane" - uważa Coughlin.

Wskazuje, że podczas gdy kluczowe państwa UE, jak Niemcy i Francja, z trudem radzą sobie z ogromem wyzwania, jakie niesprowokowany akt agresji Putina stanowi dla przyszłości europejskiego bezpieczeństwa, Polska nie tylko stała się filarem zachodnich wysiłków na rzecz udzielenia Ukrainie niezbędnego wsparcia wojskowego, ale także bez wahania przyjęła miliony ukraińskich uchodźców.

Co więcej, przewodzi ona wezwaniom do znacznego zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, które do tej pory składało się głównie z broni defensywnej.

"Bundestag przegłosował dokument wzywający rząd do rozszerzenia i przyspieszenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę" - podaje portal Ukraińska Prawda, za niemieckim dziennikiem "Bild".

Przyjęty projekt "Ochrona pokoju i wolności w Europie – kompleksowe wsparcie dla Ukrainy" jest wspólną propozycją bloku opozycyjnego - CDU/CSU i partii koalicyjnych.

586 deputowanych głosowało za, 100 przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Posłowie wezwali rząd federalny do "kontynuacji i, jeśli to możliwe, przyspieszenia dostaw niezbędnego sprzętu na Ukrainę". Pomysłodawcy naciskają na przekazywanie Kijowowi "ciężkiej broni i złożonych systemów".

Dostarczanie uzbrojenia ma odbywać się w taki sposób, żeby nie obniżać zdolności militarnych Niemiec. 

Parlamentarzyści poparli działania rządu, w tym sankcje wobec Rosji, pomoc w śledztwie ws. zbrodni wojennych i restrukturyzację niemieckiej infrastruktury, żeby zyskać niezależność od dostaw rosyjskiej energii. 

Słyszymy dźwięk syren od rana do wieczora, ale ludzie powoli wracają do miasta; życie wraca do Kijowa – powiedział Polskiej Agencji Prasowej mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Ocenił, że wojna na Ukrainie nie ma reguł, a wywożenie dzieci do Rosji to porwania

- Przed wojną populacja naszego miasta stołecznego wynosiła 3,5 mln, większość ludzi ewakuowała się jednak do bezpieczniejszych części Ukrainy oraz poza kraj. Teraz ludzie powoli wracają – dodał mer.

Zastrzegł przy tym, że nie można zapomnieć, iż miasta satelickie Kijowa, takie jak Bucza, zostały zrównane z ziemią. - Teraz pomagamy tym miastom odbudować kompletnie zniszczone budynki mieszkalne – powiedział samorządowiec.

Oświadczył, że priorytetem władz Kijowa jest również zapewnienie mieszkańcom i przybyłym do miasta uchodźcom usług komunalnych: elektryczności, dostępu do wody, ogrzewania, transportu publicznego.

Ukraina będzie się bronić w każdy sposób, w tym atakując magazyny i bazy "rosyjskich zabójców" - oświadczył w czwartek na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Ukraina ma sama decydować, czy uderzać na rosyjskie obiekty wojskowe, powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Rosja zaatakowała Ukrainę i zabija cywilów. Ukraina będzie się bronić w każdy sposób, w tym uderzając w magazyny i bazy rosyjskich zabójców. Świat uznaje to prawo" - napisał Podolak.

Polscy żołnierze powinni wejść w skład sił pokojowych, które mogłyby powstać w Naddniestrzu, aby ustabilizować napiętą od kilku dni sytuację w tym separatystycznym regionie Mołdawii, uważa portugalski generał brygady w stanie spoczynku Agostinho Costa.

W rozmowie z telewizją CNN Portugal szef EuroDefense-Portugal, pozarządowego ośrodka badań wojennych, stwierdził, że swoje wojska do Naddniestrza powinni wysłać również Rumuni.

Prezydent Rosji Władimir Putin desperacko próbuje rozszerzyć konflikt, ale może dążyć do skonsolidowania tego, co ma na Ukrainie, i okopania się w tym kraju niczym "rakotwórcza narośl" - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Wojna w Ukrainie. Mówią o planach Władimira Putina. "Rakotwórcza narośl na Ukrainie"

Trwa spotkanie wiceministra Pawła Szefernakera z Juhą Ottmanem, ambasadorem Finlandii w Polsce. Rozmowy dotyczą sytuacji uchodźców z Ukrainy 🇺🇦 w Polsce, potrzeb finansowych związanych z ich przyjęciem i adaptacją oraz możliwości współpracy w tej dziedzinie.

France24: młodzież proputinowska działała w Moskwie patrolując ulice z literą "Z" – znak poparcia dla inwazji w Ukrainie

 

Senat zdecydował, że podejmie inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego. Projekt zakłada zmiany w sposobie obliczania kwoty refundacji rodzicom dowozu do placówek oświatowych dzieci z niepełnosprawnościami.

Za podjęciem tej inicjatywy ustawodawczej Senat opowiedział się jednogłośnie. Za głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Projekt senacki trafi teraz do Sejmu.

Bundestag zdecydowaną większością głosów opowiedział się w czwartek za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni w celu odparcia rosyjskiego ataku. 586 posłów głosowało za, 100 przeciw. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

Wyobrażam sobie swoją rodzinę w jednym z tych bloków mieszkalnych, teraz zniszczonych i wypalonych; wyobrażam sobie moje wnuczki, które uciekają stąd w popłochu - powiedział w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas wizyty w podkijowskiej Borodziance, zniszczonej przez rosyjskie wojska.

"W XXI wieku nie można akceptować wojny" - podkreślił Guterres, cytowany na Twitterze Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

 

Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego otrzymali jasne wytyczne, żeby agitować rodziców i krewnych młodych Rosjan - pod wpływem tych nawoływań mają oni zachęcać swoje dzieci i członków rodzin do podpisywania kontraktów z armią - przekazał w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy.

"Publikujemy doniesienia o duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej współpracujących z rosyjskimi propagandystami i koordynatorami operacji informacyjno-psychologicznych. Przypominamy, że wszyscy sprawcy przestępstw przeciwko integralności terytorialnej i ludności Ukrainy będą ścigani za swoje czyny" - zadeklarowała ukraińska służba na Facebooku.

Władze nieuznawanego Naddniestrza ogłosiły przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych, chcąc w ten sposób wzmocnić swoją armię - podał w czwartek na swoim profilu na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

Żołnierze rosyjscy przez 12 dni torturowali bojownika ukraińskiej obrony terytorialnej, m.in. obcięli mu palec i złamali 4 żebra – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na komunikat sił obrony obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju.

Wojna w Ukrainie. Razili prądem i obcięli palec. Rosjanie torturowali ukraińskiego żołnierza

Na działania wojenne w Mariupolu Rosja wydała już ponad 1,1 mld dolarów, nie licząc wydatków na paliwo, ekwipunek i wyżywienie żołnierzy - poinformował w czwartek na Telegramie Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow, czyli formacji broniącej miasta przed rosyjskimi wojskami.

"Ta suma jest równowartością kwoty, za którą można by wybudować 163 szkoły, 273 przedszkola, 12 nowoczesnych szpitali, 32 oddziały porodowe lub 82 apteki. I mowa tutaj tylko o Mariupolu, ponieważ nawet nie wspominam o całej Ukrainie" - powiedział Pałamar.

Senat zdecydował, że podejmie inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ma ona umożliwić m.in. tworzenie domowych punktów wychowania przedszkolnego i oddziałów w szkołach, w których nauczano by w ukraińskim systemie i w języku ukraińskim.

Ukraina potrzebuje 5 miliardów dolarów miesięcznie przez najbliższe trzy, cztery miesiące - powiedział dziennikowi „Corriere della Sera” w czwartek minister finansów tego kraju Siergiej Marczenko. Wyjaśnił, że to suma „tylko na potrzeby humanitarne i cywilne, nie militarne”.

Finlandia i Szwecja, jeśli zdecydują się złożyć wniosek o wejście do NATO, mogą liczyć na ciepłe i szybkie przyjęcie - zapewnił w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Rosja postrzega ostatnie incydenty w separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii jako próbę wciągnięcia jej w szerszy konflikt na Ukrainie, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, cytowana przez Reuters.

Napięcia narastają w Naddniestrzu, wspieranym przez Rosję regionie graniczącym z Ukrainą, po tym, jak lokalne władze poinformowały, że był on obiektem kilku ataków - pisze agencja Reutera.

Nexta: Łukaszenka zadeklarował, że Mińsk i Moskwa budują unię suwerennych państw, do której w przyszłości dołączą inne byłe republiki sowieckie.

 

25 lutego, w drugim dniu rosyjskiej inwazji, ukraińskie wojska celowo otworzyły tamę w Demidowie w obwodzie kijowskim, zalały najbliższą okolicę i uratowały w ten sposób Kijów, uniemożliwiając ruch czołgów wroga w kierunku stolicy - poinformował w środowym reportażu The New York Times. Amerykański dziennik pokazał nagranie ukazujące zalane tereny.

 

"New York Times": Ukraińcy otworzyli tamę w Demidowie, tak uratowali Kijów

Mariupol jest celem ogromnej ilości ataków lotniczych, na miasto są też zrzucane pociski fosforowe – poinformował w czwartek zastępca dowódcy pułku Azow, Swiatosław Kałamar. "Ta noc to po prostu olbrzymia liczba ataków lotniczych, bomb fosforowych, rakiet, artylerii i wszystkiego, co barbarzyńcy mogą wykorzystać przeciw ludziom" - oznajmił Kałamar.

Wezwał polityczno-wojskowe kierownictwo Ukrainy do zdecydowanych działań w celu odblokowania miasta lub ewakuowania "wszystkich tych, którzy mają nadzieję i wierzą w Ojczyznę". Pułk który broni miasta, informował w poprzednich dniach, że w podziemiach zakładów metalurgicznych Azowstal znajduje się ponad 500 rannych żołnierzy, którzy czekają na ratunek.

Nexta: Sąd w Moskwie ukarał grzywną Google za wideoklip "Pink Wine 2". Kwota kary opiewa na 3 miliony rubli 

Od wybuchu wojny w Ukrainie pracę w Polsce podjęło 100 tys. obywateli tego kraju – poinformowała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała, że przygotowywane są kolejne pakiety rozwiązań w kwestii zatrudnienia Ukraińców.

 

Szef obwodowej administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego Valentin Reznichenko opublikował zdjęcia skutków nocnego ostrzału w rejonie miasta Sinelnikowe.

Wstrzymanie dostaw gazu z Rosji nie było dla nas zaskoczeniem, od lat byliśmy dobrze przygotowani na taki scenariusz - powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z portalem RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny to cel gospodarczy numer jeden dla całej Europy, jeśli nie świata, w najbliższym czasie - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas otwarcia XV Międzynarodowego Forum "Polsko-Ukraińskie dni biznesowe".

Unia Europejska "nie boi się Rosji" - powiedziała włoskiemu dziennikowi "Il Messaggero" przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Dodała, odnosząc się do kwestii wstrzymania dostaw gazu: "To moment mobilizacji wszystkich i wspierania Polski oraz Bułgarii i każdego kraju członkowskiego, który (prezydent Władimir) Putin postanowi wziąć na cel"

Nexta: zgodnie z pismem podpisanym 21 kwietnia, na kilka dni przed wybuchem przed budynkiem resortu bezpieczeństwa państwa w Tiraspolu mieszkańcy Naddniestrza mogą zostać wezwani na przeszkolenie wojskowe.

 

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 22,8 tys. żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli) - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 28 kwietnia to także: 2389 bojowych pojazdów opancerzonych, 1688 pojazdów kołowych, 970 czołgów, 431 systemów artyleryjskich, 151 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 76 cystern, 72 systemy obrony przeciwlotniczej, 4 systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Zestrzelono 187 samolotów, 155 śmigłowców, 215 bezzałogowców, zatopiono 8 jednostek pływających - wynika z ukraińskich danych, które wciąż są doprecyzowywane.

Żołnierze rosyjscy przez 12 dni torturowali bojownika ukraińskiej obrony terytorialnej, m.in. obcięli mu palec i złamali 4 żebra – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na komunikat sił obrony obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju.

Droga do odszkodowania jest otwarta - stwierdził w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, pytany, jakie kroki prawne podjęto w związku z odcięciem przez Rosję dostaw gazu do Polski.

25 lutego, w drugim dniu rosyjskiej inwazji, ukraińskie wojska celowo otworzyły tamę w Demidowie w obwodzie kijowskim, zalały najbliższą okolicę i uratowały w ten sposób Kijów, uniemożliwiając ruch czołgów wroga w kierunku stolicy - poinformował w środowym reportażu amerykański dziennik The New York Times.

 

Powódź w Demidowie zablokowała północną krawędź Kijowa na zachodnim brzegu Dniepru i odegrała kluczową rolę w marcowych walkach, ponieważ siły ukraińskie odparły rosyjskie próby okrążenia Kijowa i ostatecznie zmusiły Rosjan do odwrotu. Wody stworzyły skuteczną barierę dla czołgów i skierowały siły agresora na znacznie mniej przystępny, gęściej zaludniony teren - do miejscowości Bucza, Irpień i Hostomel 

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy dopłynął do gdańskiego portu.

Wojska rosyjskie przypuściły w czwartek atak rakietowy na Zaporoże; uszkodzeniu uległy dwa domy, trzy osoby zostały ranne, w tym jedno dziecko - podała administracja obwodowa w komunikatorze Telegram.

 

Wschodnie i południowe obwody Ukrainy zostały w nocy ze środy na czwartek ostrzelane przez siły rosyjskie – poinformował portal Suspilne, powołując się na dane władz regionów.

Liczba ofiar śmiertelnych wtorkowych ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech, zaś rannych do piętnastu – poinformował w czwartek deputowany rady obwodowej Ołeksandr Skoryk w telewizji Espreso.

Prezydent Rosji Władimir Putin desperacko próbuje rozszerzyć konflikt, ale może dążyć do skonsolidowania tego, co ma na Ukrainie, i okopania się w tym kraju niczym "rakotwórcza narośl" - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

"Widać w jego obecnych wypowiedziach , że w desperacji stara się on rozszerzyć swoje działania poprzez groźby lub potencjalnie poprzez ataki pod fałszywą flagą" - mówił Wallace w rozmowie ze Sky News. Dodał, że nie są znane jeszcze szczegóły ataków w Naddniestrzu i nie wiadomo, kto za nimi stoi, ale jeśli to Rosja, byłby to jej "strategiczny błąd".

"Tak wygląda eksplozja podczas niszczenia 475 jednostek wrogiej amunicji" - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

W ciągu doby jednostki pirotechniczne brały udział w 179 akcjach, podczas których odnaleziono, podjęto i zneutralizowano 1245 urządzeń wybuchowych, w tym jedną bombę lotniczą.

Skontrolowano powierzchnię 697,63 ha - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

- Razem z żoną rzuciliśmy by przykryć własnymi ciałami dzieci - opowiada 35-letni Ołeksandr. W połowie marca w okolicy jego podwórka spadła rosyjska bomba. Obecnie mężczyzna leży w szpitalu miejskim w Czernihowie, gdzie lekarze zajmują się jego rozszarpaną nogą. - Od odłamków zginął mój kum - mówi.

Wojna Rosja-Ukraina. Czeczeni odmówili udziału w wojnie. Dokonano na nich egzekucji

Rosja przestała być wiarygodnym i przewidywalnym partnerem, w związku z czym wprowadzenie embarga na rosyjskie nośniki energii jest kwestią czasu - ocenił w czwartek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak na Twitterze.

"Wprowadzenie embarga na nośniki energii z Rosji to kwestia czasu. Rezygnacja z rosyjskiej ropy to nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także kalkulacja: Rosja przestała być wiarygodnym i przewidywalnym partnerem w oczach świata, więc świat nie może na niej polegać" - napisał Podolak.

 

Korespondent Radia Svoboda poinformował, że w okolicach Popasnej armia rosyjska używała amunicji kasetowej zakazanej przez międzynarodowe konwencje.

Na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego rosyjskie wojsko zatrzymuje mężczyzn i wywozi ich na Krym. Według zarządu wywiadu wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy Rosjanie planują ich wymianę na rosyjskich żołnierzy - podał portal Suspilne News.

Rosyjscy okupanci ogłosili, że Chersoń przejdzie na ruble, a ukraińska hrywna zostanie wycofana w ciągu czterech miesięcy - podaje Focus Ukraina.

Szef wojskowo-cywilnej administracji Chersonia Kirill Stremousov i jego współpracownicy podają, że powrót regionu Chersoniu pod kontrolę Ukrainy jest "wykluczony".

Sztab operacyjny odeskiej obwodowej administracji wojskowej wzmocnił siły przy granicy z Mołdawią - poinformował rzecznik regionalnych władz.

Od 1 maja w stolicy regionu świętokrzyskiego przestanie działać punkt nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, zlokalizowany na Dworcu Autobusowym. - Znacznie mniej osób stara się o nadanie numeru PESEL, dlatego do ich obsługi wystarczy jeden punkt przy ulicy Szymanowskiego – powiedziała wiceprezydent Kielc Agata Wojda.

Balic Pipe zostanie oddany w terminie - zapewnił w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że pełna przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dopiero w przyszłym roku.

Zbigniew Ziobro o prezydenckiej ustawie o Sądzie Najwyższym: to nie my stworzyliśmy ten pasztet

Rosjanie przerzucili do 500 sztuk sprzętu oraz jednostki spadochroniarzy w rejon miasta Izium, chcąc wzmocnić swoje zdolności ofensywne w obwodzie charkowskim – poinformował w czwartek ukraiński sztab generalny.

 

Rosyjskie wojska przyspieszają w czwartek rano tempo ofensywy na wschodzie i południu Ukrainy. Prowadzą intensywny ostrzał niemal na wszystkich frontach – podały ukraińskie siły zbrojne. Wojska napastników są najaktywniejsze w rejonie na północnym zachodzie obwodu charkowskiego oraz z kierunku Doniecka i próbują rozpoczynać nowe natarcia – ocenił sztab.

 

Według ukraińskich wojskowych celem rosyjskich działań ofensywnych jest przejęcie całkowitej kontroli nad regionami donieckim i ługańskim oraz utrzymanie korytarza lądowego łączącego je z okupowanym Krymem.

Robimy wszystko, żeby wznowić dostawy gazu do gmin, do których był dostarczany przez rosyjską firmę objętą sankcjami – zapewnił w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker.

 

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o, która została objęta polskimi sankcjami wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju.

Nexta: Szef kolaborantów wojskowo-cywilnej administracji Chersonia Kirill Stremousov mówi, że powrót regionu pod kontrolę  ukraińską jest wykluczony.

 

W wyniku ostrzału przez Rosjan szpitala w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim zginęła jedna osoba, a w placówce nie ma prądu i bieżącej wody - poinformował w czwartek szef władz obwodowych w komunikatorze Telegram Serhij Hajdaj.

 

"Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną 27 kwietnia około godziny 11.00. (…) W różnym stopniu zniszczeń doznały trzy piętra. Na jednym z nich pocisk trafił bezpośrednio w oddział. Kobieta, która tam się znajdowała, zginęła na miejscu. Była hospitalizowana w ubiegłym tygodniu w związku z odłamkowymi ranami nóg. Uszkodzona została również kotłownia i magazyny na terenie placówki medycznej. Po ostrzale w szpitalu zniknęło światło i woda" - napisał Hajdaj.

Do minimum obniżono w czwartek poziom mocy największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZEJ) - podał w komunikatorze Telegram ukraiński koncern państwowy skupiający wszystkie cztery elektrownie atomowe tego kraju, Enerhoatom. Powodem jest uszkodzenie linii wysokiego napięcia.

 

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało o pogrzebie trzech żołnierzy w Czernihowie. "Cała trójka zginęła bohatersko broniąc Czernihiwa i Ukrainy. Wieczny szacunek i pamięć poległym Bohaterom" - napisano.

Unijne cła na rosyjski gaz, ropę i węgiel są potrzebne, bo dzięki temu solidarność europejska będzie miała także wymiar finansowy - mówił w czwartek w Polskim Radiu wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Straż Graniczna: od 24 lutego funkcjonariusze SG w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski odprawili 3 mln osób

"Mamy wiarygodne informacje, że rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji Ukraińców, którzy próbowali się poddać, zamiast ich przetrzymywać" – powiedziała w ONZ ambasadorka generalna ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, ponad 400 tys. osób wjechało do Polski z Ukrainy przez przejście w Hrebennem (Lubelskie). Mimo zauważalnego spadku, na granicę codziennie przybywają kolejni uchodźcy, głównie z obwodów: zaporoskiego, dniepropietrowskiego i sumskiego.

Na Morzu Czarnym przebywa ok. 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa, rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

 

"W strefie operacyjnej Morza Czarnego przebywa obecnie około 20 okrętów rosyjskiej marynarki wojennej, w tym okręty podwodne. Cieśnina Bosfor pozostaje zamknięta dla wszystkich nietureckich okrętów wojennych, przez co Rosja nie jest w stanie zastąpić na Morzu Czarnym utraconego krążownika Moskwa. Pomimo kompromitujących strat okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa, rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich i przybrzeżnych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

Cztery osoby zginęły i cztery odniosły obrażenia w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie miejscowości w obwodzie ługańskim – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

W mieście Hirske zginął 58-letni mężczyzna, który wyszedł na podwórze swojego domu i nie zdążył się schować, w Siewierodoniecku 85-letnia kobieta, a w Nowodrużesku u Lisiczańsku – dwóch mężczyzn.

 

"Po 10 razy wróg ostrzelał Popasną i Lisiczańsk, cztery razy, ale długotrwale – hromadę hirską. Rano dowiedzieliśmy się o zniszczeniu kolejnych 10 budynków w Popasnej" – napisał Hajdaj.

"Rosja dokonała egzekucji dwóch Czeczenów, którzy 25 kwietnia odmówili udziału w wojnie w Ukrainie" - powiedziała Musa Taipov, siostrzenica Dzochara Dudajewa, członkini Prezydium Rządu Czeczeńskiej Republiki Iczkerii oraz oficjalny przedstawiciel CRI we Francji - podaje Euromaidan Press.

W czwartek rano kurs złotego osłabił się nieco wobec notowań dolara ze środy wieczorem, a wobec euro nie zmienił się. Po godz. 7 w czwartek amerykańska waluta kosztowała 4,48 zł, a za euro trzeba było zapłacić 4,70 zł.

Razem z żoną rzuciliśmy się, by przykryć własnymi ciałami dzieci; od odłamków pocisku na miejscu zginął mój kum – mówi 35-letni Ołeksandr. 15 marca w pobliżu podwórka jego domu spadła rosyjska bomba lotnicza; dziś – jak wiele innych ofiar rosyjskiej agresji – leży w szpitalu miejskim w Czernihowie, gdzie lekarze zajmują się jego rozszarpaną nogą.

- Usłyszałem nadlatujący samolot, instynktownie krzyknąłem i rzuciłem się na syna, żona ciałem przykryła chrześniaczkę. Po wybuchu zacząłem wołać, czy wszyscy są cali, usłyszałem tylko głuche rzężenie kuma, który chwilę potem zmarł – opowiada mężczyzna. Dodaje, że z serca i brzucha 38-latka wyciągnięto później trzy odłamki pocisku.

Rosjanie sprowadzili do miejscowości Izium prawie pół tysiąca jednostek sprzętu i spadochroniarzy - informuje agencja Ukrinform.

49 żołnierzy oraz 14 sztuk sprzętu straciła w środę rosyjska armia na południu Ukrainy – podało ukraińskie regionalne dowództwo operacyjne.

Dowództwo Operacyjne „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że straty przeciwnika obejmują sześć wozów opancerzonych, trzy inne pojazdy, trzy zestawy rakietowe i artyleryjskie, broń przeciwlotniczą oraz sprzęt logistyczny. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie podjęli nieskuteczną próbę marszu w stronę Mikołajowa i zajęcia tam lepszych pozycji taktycznych - poinformowało ukraińskie dowództwo.

 

Nexta: Beth Van Schaack, ambasador USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, oświadczyła, że istnieją "wiarygodne informacje, że rosyjscy żołnierze dokonywali egzekucji na ukraińskich żołnierzach, którzy próbowali się poddać w obwodzie donieckim.

Ponad 20 pocisków manewrujących strącono w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź szefa władz obwodowych Maksyma Kozyckiego na briefingu.

W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie odparły sześć ataków nieprzyjaciela, niszcząc m.in. pięć czołgów, jeden system artyleryjski i 22 pojazdy opancerzone - podał w czwartek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

Reuters: Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii z powodu braku zapłaty w rublach, wzniecając wojnę gospodarczą z Europą w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone za inwazję Moskwy na Ukrainę

 

Brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze rozumieją, że wojna na Ukrainie jest także wojną informacyjną, stąd tak dużą ilość ujawnianych przez nie informacji wywiadowczych - mówi Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI).

 

- Wojna na Ukrainie nie jest tylko konfliktem militarnym, lecz także wojną informacyjną, a to obszar, w którym Rosja tradycyjnie jest dobra. Stąd tak ważne jest, żeby pokazywać prawdziwą wersję i sprawiać, by ludzie rozumieli nasze stanowisko. I stąd również te skoordynowane wysiłki Wielkiej Brytanii i USA, by podważać rosyjską narrację i wskazywać, dlaczego jest ona nieprawdziwa - mówi Rimmer, który jest obecnie wykładowcą w Departamencie Studiów nad Wojną w King's College London.

Stany Zjednoczone rozważają uznanie Rosji za sponsora terroryzmu. USA badają, czy Rosja spełnia wymogi prawne dla takiego statusu - informuje Deutsche Welle.

Ukraińska Straż Graniczna poinformowała o rosyjskim ostrzale w obwodzie sumskim. W środę po g. 22
terytorium ukraińskie zostało ostrzelane 50 pociskami moździerzowymi.

Nie ma informacji o stratach i poszkodowanych.

Rosyjskie oddziały nadal przetrzymują mieszkańców Mariupola i rannych ukraińskich obrońców jako zakładników w zakładach Azowstal - poinformowało ukraińskie MSZ.

 

Kanada chce ponownie otworzyć ambasadę w Kijowie - podała Rada Najwyższa Ukrainy.

Były żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy, który wrócił na Ukrainę z rosyjską armią okupacyjną, został skazany za zdradę stanu na 14 lat więzienia.


Ustalono, że Ukrainiec złamał przysięgę wojskową w 2014 roku, przeszedł na stronę wroga i wrócił do ojczyzny po 8 latach w ramach nowej okupacji. On i dwóch innych zdrajców zostali wzięci do niewoli - podała Rada Najwyższa Ukrainy.

 

Ukraińscy aktorzy, którzy bronili ojczyzny to: Andrij Fedinchyk, Ołeksandr Pecherytsia, Akhtem Seitablaev, Oleksiy Tritenko - podaje agencja Ukrinform.

- Niemcy są tym krajem UE, który w zasadzie od początku rosyjskiej agresji próbuje osłabiać co bardziej energiczne działania UE względem Rosji. Berlin sprzeciwia się wprowadzeniu ostrzejszych sankcji, także zwiększaniu dostaw broni na Ukrainę, stosując różnorakie wybiegi. Symbolem tej polityki są słynne już niemieckie hełmy, które Berlin zaproponował Ukrainie – mówi Krasnodębski.

 

Jego zdaniem agresja wobec Ukrainy praktycznie nie zmieniła podejścia Niemiec do Rosji. Wpływy rosyjskie w Niemczech są nadal silne. Zerwanie z tym sposobem myślenia, z pewnymi tymi postawami, na których opierała się cała wschodnia polityka Niemiec, nie zmienia się prawie w ogóle. Kanclerz Olaf Scholz mówi o zmianie kursu, ale tej zmiany prawie nie widać – dodał

"Uderzamy z broni wszystkich kalibrów". Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych zamieścił zdjęcia z walk z Rosjanami prowadzonych przez 1. Samodzielną Brygadę Pancerną. 
 
"Kiedy dym z naszych strzałów się rozproszy, na naszej ziemi nie może już być krwawych agresorów. O to walczymy!" - napisano.

Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie – oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy generałowi porucznikowi Serhijowi Najevowi, dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Ukraińskie Siły Zbrojne miały przeprowadzić atak rakietowy na wieżę telewizyjną w Chersoniu - podał brytyjski "The Telegraph". W wyniku uszkodzenia obiektu w regionie przestały nadawać rosyjskie kanały propagandowe.

W sieci pojawiło się nagranie.

Stany Zjednoczone dostarczyły już ponad połowę z obiecanych dziewięćdziesięciu haubic kalibru 155 mm do Ukrainy - poinformował kanał Nexta.

"Broń dotarła do kraju" - powiedział cytowany przez kanał rzecznik Pentagonu John Kirby i dodał, że w tym tygodniu zakończyła się wstępna faza szkolenia dla 50 ukraińskich żołnierzy.

Siły obrony powietrznej zniszczyły w Ukrainie osiem wrogich celów w ciągu jednego dnia - podała agencja Ukrinform.

Egzekwowaniu odpowiedzialności za okrucieństwa na Ukrainie poświęcono środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak mówił ambasador Krzysztof Szczerski sposobem zapobieżenia cierpieniom może być wdrożenie rezolucji p.t. "Agresja przeciwko Ukrainie".

Izba Gmin parlamentu Kanady jednogłośnie przyjęła w środę uchwałę uznającą działania Rosji na terenie Ukrainy za ludobójstwo. Kanada uczestniczy w dokumentowaniu tych zbrodni.

"Istnieją jasne i obszerne dowody systematycznych i masowych zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych wobec mieszkańców Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, kierowane przez prezydenta Władimira Putina (…) Izba uznaje, że Federacja Rosyjska dopuszcza się aktów ludobójstwa wobec narodu Ukrainy" - napisano w uchwale zgłoszonej przez Heather PcPherson, parlamentarzystkę Nowej Partii Demokratycznej (NDP), zajmującą się w tej partii sprawami zagranicznymi.

Niezależny portal informacyjny Meduza powołując się na źródła bliskie administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej donosi, że w połowie maja samozwańcze republiki doniecka i ługańska mogą przeprowadzić referenda w sprawie włączenia ich do Federacji Rosyjskiej - podał kanał Nexta.

W obliczu konfliktów z użyciem przemocy wysiłki ONZ na rzecz budowania pokoju wydają się bardziej istotne niż kiedykolwiek – mówił ambasador Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Odniósł się do agresji Rosji na Ukrainę.

 

Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski powiedział, że Rosja decydując się na inwazję Ukrainy miała nadzieję na wewnętrzny podział kraju, którego Ukraińcy nie będą w stanie przezwyciężyć dążąc do zwycięstwa. Ale dwa miesiące ukraińskiego oporu wykazały, że Kreml mylił się.

 

Zełenski podkreślił, że według wstępnych szacunków straty Ukrainy w rezultacie wojny z Rosją przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie