Wojna w Ukrainie. Mówią o planach Władimira Putina. "Rakotwórcza narośl na Ukrainie"

Świat
Wojna w Ukrainie. Mówią o planach Władimira Putina. "Rakotwórcza narośl na Ukrainie"
PAP/EPA/ALEXEI DANICHEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin desperacko próbuje rozszerzyć konflikt, ale może dążyć do skonsolidowania tego, co ma na Ukrainie, i okopania się w tym kraju niczym "rakotwórcza narośl" - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

- Widać w jego obecnych wypowiedziach , że w desperacji stara się on rozszerzyć swoje działania poprzez groźby lub potencjalnie poprzez ataki pod fałszywą flagą - mówił Wallace w rozmowie ze Sky News.

 

Brytyjski minister obrony dodał, że nie są znane jeszcze szczegóły ataków w Naddniestrzu i nie wiadomo, kto za nimi stoi, ale jeśli to Rosja, byłby to jej "strategiczny błąd".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kanadyjscy parlamentarzyści uznali działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo

 

Wallace powiedział, że Putin jest "etnicznym nacjonalistą", który uważa, że Rosja jest właścicielem wszystkich osób rosyjskojęzycznych poza swoimi granicami, tak samo jak naziści traktowali etnicznych Niemców poza granicami.

Wielka Brytania mogłaby pomóc w próbie odzyskania Krymu

Ben Wallace stwierdził: myślę, że Putin, który poniósł porażkę w niemal wszystkich swoich celach, może starać się skonsolidować to, co ma, umocnić się i okopać, tak jak zrobił to w 2014 roku. Po prostu stać się rodzajem rakotwórczej narośli na Ukrainie" - ocenił minister obrony.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Seria wybuchów w Chersoniu. Propagandowe kanały telewizyjne przestały nadawać

 

Zasugerował również, że Wielka Brytania mogłaby wesprzeć Ukrainę w próbie odzyskania Krymu, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku. Wyjaśnił, że Wielka Brytania "wspiera suwerenną integralność Ukrainy - co oczywiście obejmuje Krym", ale najpierw celem jest wypchnięcie Rosji z tych miejsc, które teraz zajmuje. O tym, że celem na Ukrainie powinno być wycofanie się Rosji z całego jej terytorium, w tym z Krymu, powiedziała w środę wieczorem minister spraw zagranicznych Liz Truss.

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie