Koniec dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec? Scholz: Niemcy muszą być przygotowane

Świat
Koniec dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec? Scholz: Niemcy muszą być przygotowane
PAP/EPA/Shuji Kajiyama / POOL
Olaf Scholz w Japonii

Podczas wizyty w Japonii kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił o możliwym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu. Stwierdził, że Republika Federalna Niemiec musi być przygotowana na taką ewentualność i dodał "wie, co robić" w takiej sytuacji.

"Trzeba być na to przygotowanym i, jak już mówiłem, zaczęliśmy te przygotowania zanim wybuchła wojna (na Ukrainie) i wiemy co mamy zrobić" - oświadczył kanclerz.

 

Zastrzegł, że nie wiadomo jaką decyzję podejmie rosyjski rząd w sprawie eksportu gazu do Niemiec i "można w tej sprawie jedynie spekulować", ale należy być przygotowanym na ewentualne odcięcie dostaw surowca.

Szkolenia dla ukraińskiego wojska

Scholz poinformował również, że Niemcy zorganizują szkolenia dla Ukraińców dotyczące obsługi haubic, które przekaże Ukrainie Pentagon.

 

Szefowie rządów Niemiec i Japonii rozmawiali też o sytuacji na Ukrainie i sankcjach przeciwko Rosji. Premier Kishida powiedział, że Tokio zrobi dla Kijowa wszystko, co jest prawnie możliwe, zwiększy zakres pomocy, a w porozumieniu z partnerami nałoży bardziej surowe restrykcje na Moskwę.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mówią o planach Władimira Putina. "Rakotwórcza narośl na Ukrainie"

 

Scholz i Kishida omawiali również kwestie dotyczące Morza Południowochińskiego i Morza Wschodniochińskiego i - jak poinformował premier Japonii - uzgodnili, że przeciwstawią się "wszelkim próbom zmiany status quo" w tym regionie przez Chiny.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie