Rosja odcięła gaz. Piotr Müller: państwo przejmie infrastrukturę Novateku

Polska
Rosja odcięła gaz. Piotr Müller: państwo przejmie infrastrukturę Novateku
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

- MSWiA kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG i PGNiG. Te dwie spółki przejmą instalacje gazowe, należące wcześniej do rosyjskich firm i zajmą się dostawami tego surowca do miejscowości, w których pojawiają się problemy dotyczące gazu - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu był pytany w czwartek w Sejmie o kwestię przywrócenia dostaw gazu do niektórych gmin. Müller podkreślił, że brak dostaw nie wynika z faktu, że Rosja zakręciła kurek z gazem, ale z objęcia w ramach listy sankcyjnej firm, które są z nią powiązane lub podmiotami wspierającymi jej działalność wojenną.

 

ZOBACZ: Rosja zakręciła kurki z gazem. Litwa: Minister energetyki zadeklarował pomoc Polsce w dostawach gazu

 

- Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w sprawie pomocy tym wszystkim miejscowościom, w których są problemy dotyczące gazu. MSWiA, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym kieruje wniosek do premiera o wydanie specjalnej dyspozycji do PSG oraz PGNiG-u i te dwie spółki zajmą się niezwłocznym dostarczeniem gazu do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy - powiedział Piotr Müller.

 

- W związku z tym dzisiaj to polecenie zostanie wydane i w tym tygodniu ta sprawa zostanie naprawiona; udzielona zostanie odpowiednia pomoc - dodał rzecznik rządu. 

Na liście sankcyjnej jest 50 podmiotów

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o, która została objęta polskimi sankcjami wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju.

 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki dla "Bilda": Polska nie da się szantażować Rosji, nie będzie płacić rublami

 

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Rosja odcina gaz. Gminy mają problem z dostawami surowca

Jak podawał wczoraj portal Interia.pl, problemy z dostawami gazu od firmy Novatek mają m.in. dwie gminy w Wielkopolsce: Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim. Z czasem okazało się, że podobna sytuacja ma miejsce również w kilku innych gminach - w tym w Łebie w woj. pomorskim, czy na Mazowszu: w Mrozach, Cegłowie i Kałuszynie.

 

 

Wójt gminy Mieścisko opowiadał, że gazu zostało pozbawionych kilkadziesiąt gospodarstw domowych, wszystkie instytucje samorządowe takie jak urząd gminy, szkoła, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, ośrodek zdrowia, a także przedsiębiorstwa. Dodał, że dostawy gazu zostały wyłączone w środę około godz. 16.

 

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie