Rosja zakręciła kurki z gazem. Litwa: Minister energetyki zadeklarował pomoc Polsce w dostawach gazu

Świat
Rosja zakręciła kurki z gazem. Litwa: Minister energetyki zadeklarował pomoc Polsce w dostawach gazu
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Rosyjski minister finansów Anton Siluanow poinformował, że Moskwa będzie szukać alternatywnych odbiorców swoich surowców energetycznych - przekazał w środę Reuters

Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie – oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.

- Jeśli będziemy widzieli, że na Łotwie i w Estonii nie jest skomplikowana sytuacja, to zapewne pomożemy i Polsce. Patrząc z perspektywy solidarności, jeśli Polsce gaz będzie potrzebny, to do Polski będzie płynął — powiedział dziennikarzom Kreivys.

 

ZOBACZ: Wielkopolskie. Gmina Mieścisko odcięta od dostaw gazu. Dostawca był na liście sankcyjnej

 

Minister przypomniał, że wkrótce otwarty zostanie gazociąg z Norwegii — Baltic Pipe, a 1 maja rozpocznie działalność polsko-litewski gazociąg GIPL.

 

ZOBACZ: Jakie zasoby gazu ma Polska? W jaki sposób jest magazynowany i czy może go zabraknąć?

 

Litwa na początku kwietnia podjęła decyzję o całkowitej rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Całe zapotrzebowanie kraju na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie. Zgodnie z planowanym harmonogramem, co miesiąc do terminalu będą docierały trzy duże ładunki LNG, co powinno wystarczyć dla wszystkich klientów. W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę przez interkonektor gazowy z Łotwą.

Gzprom szuka nowych odbiorców swoich surowców

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow poinformował, że Moskwa będzie szukać alternatywnych odbiorców swoich surowców energetycznych - przekazał w środę Reuters.

 

Moskwa będzie szukać "alternatywnych rynków", jeżeli Zachód zrezygnuje z rosyjskiej ropy i gazu w związku z impasem w sprawie Ukrainy - napisała agencja. Siluanow poinformował o takiej możliwości podczas konferencji prasowej w związku ze wstrzymaniem przez Gazprom dostaw gazu do Polski i Bułgarii.

 

ZOBACZ: Rosja. Japońscy dyplomaci uznani przez Moskwę za persona non grata

 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli kraje zachodnie odmówią (zakupu rosyjskich dostaw energii - Reuters), będziemy szukać innych źródeł naszej konsumpcji energii - powiedział Siluanow.

 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie