Finlandia może dołączyć do NATO. Premier Marin zapowiada "szybką" decyzję

Świat
Finlandia może dołączyć do NATO. Premier Marin zapowiada "szybką" decyzję
PAP/EPA/ALEXANDROS BELTES
Premier Finlandii Sanna Marin i premier Grecji Kyriakos Micotakis

Członkostwo Finlandii w NATO ma się przyczynić do bezpieczeństwa całego Sojuszu - uważa premier tego kraju Sanna Marin i zapowiada "szybką" decyzję w tej sprawie. Kluczowy termin to zjazd Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej na początku maja.

Celem możliwego członkostwa w NATO jest zapewnienie Finlandii pokoju także na przyszłość. Będziemy przyczyniać się do bezpieczeństwa całego Sojuszu, jeśli do niego dołączymy - powiedziała w czwartek premier Sanna Marin po spotkaniu z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem w Atenach.

 

Finlandia "szybko" podejmie decyzję w sprawie członkostwa w NATO - oświadczyła Marin, cytowana przez fińskie radio Yle. Szefowa rządu podziękowała również władzom Grecji za dotychczasowe wsparcie dla Finlandii jako partnera NATO. Dzięki partnerstwu Finlandia jest gotowa na wejście do NATO - podkreśliła Marin.

Decyzje zapadną na początku maja

"Sanna Marin wysłała z Aten sygnał wszystkim członkom NATO" – skomentował oświadczenie szefowej rządu dziennik "Ilta-Sanomat".

 

Oficjalnie, ani premier, ani też jej Fińska Partia Socjaldemokratyczna (SDP), nie ogłosiły dotąd wprost, czy są za wejściem Finlandii do NATO. Pogląd w tej kwestii ma zostać przedstawiony na początku maja podczas zjazdu partii.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szefowa brytyjskiego MSZ: Zachód powinien dostarczyć Ukrainie samoloty bojowe

 

Według doniesień fińskiej prasy, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i w związku z fundamentalną zmianą środowiska bezpieczeństwa Finlandii, większość fińskich parlamentarzystów opowiada się już za członkostwem w NATO. Oczekuje się też, że władze Finlandii ogłoszą decyzję w tej sprawie wspólnie z władzami Szwecji w maju.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie