Ukraina. Rosjanie zmuszają pracowników elektrowni atomowej do wywieszenia portretu Władimira Putina

Świat
Ukraina. Rosjanie zmuszają pracowników elektrowni atomowej do wywieszenia portretu Władimira Putina
EPA/YURI KOCHETKOV

Rosyjskie wojska okupacyjne zmuszają personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do wywieszenia portretu Władimira Putina oraz udziału w przygotowaniu obchodów 9 maja w Enerhodarze – poinformował szef Enerhoatomu Petro Kotin, cytowany przez portal Hromadske.

Wcześniej o planowanych na zajętych przez Rosję terenach obchodach 9 maja, czyli poradzieckiego Dnia Zwycięstwa informowały władze m.in. w obwodzie chersońskim.

 

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze znajduje się pod kontrolą rosyjskich wojsk od 4 marca, kiedy to została siłą zajęta. W wyniku ostrzału przez rosyjskie wojska doszło tam wówczas do pożaru, co władze ukraińskie uznały za zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Walki w Enerhodarze. Media: głośne eksplozje, w centrum miasta - strzały

 

Kotin powiedział na antenie telewizji ukraińskiej w środę, że Enerhoatom ma kontakt z personelem siłowni i technicznie odpowiada za elektrownię i jej bezpieczeństwo. Nie jest jednak w stanie zagwarantować wypełnienia wszystkich swoich zobowiązań jako operatora obsługującego materiały radioaktywne.

 

- Fizyczne bezpieczeństwo obiektu zostało naruszone, ponieważ przebywają tam rosyjscy najeźdźcy, którzy de facto kontrolują sytuację personelu i ochronę materiału jądrowego – powiedział Kotin.

ap/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie