Wojna w Ukrainie. Walki w Enerhodarze. Media: głośne eksplozje, w centrum miasta - strzały

Świat
Wojna w Ukrainie. Walki w Enerhodarze. Media: głośne eksplozje, w centrum miasta - strzały
Twitter/Nexta
Cztery osoby ranne w eksplozjach w okupowanym Enerhodarze

W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze słychać głośne eksplozje, a w centrum miasta - strzały - podała w sobotę agencja Ukrinform. Według agencji Rosjanie otworzyli ogień do ludzi, którzy zebrali się na placu w centrum miasta. Enerhoatom poinformował, że są ranni.

Ukrinform powołuje się na oświadczenie koncernu Enerhoatom. W położonym na południowym wschodzie Ukrainy Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986.

 

W ostatnich dniach w Enerhodarze powtarzały się demonstracje proukraińskie. Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez wojska rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. 

Enerhatom poinformował o rannych

"W wyniku serii eksplozji i strzałów oddanych przez wojska rosyjskie zostały ranne cztery osoby" - podał w sobotę koncern Enerhoatom, którego oświadczenie cytuje agencja Interfax-Ukraina.

 

"Miejscowi lekarze robią wszystko, co możliwe przy niemal całkowitym braku lekarstw i materiałów, by ratować zdrowie i życie rannych. Niektórzy poszkodowani będą w sobotę wypisani do domów" - informuje agencja za komunikatem Enerhoatomu.

 

"Eksplozje i serie z moździerzy rozległy się, gdy mieszkańcy Enerhodaru, okupowanego przez wojska rosyjskie, zaczęli się rozchodzić po mityngu poparcia dla Ukrainy" - pisze Interfax-Ukraina.

 

Dodano, że w mieście rozpoczęło się zagłuszanie łączności - nie można dzwonić i nie działa internet.

 

Elektrownia w Czarnobylu pracuje w normalnym trybie 

Wszystkie systemy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnym trybie. Na terenie obiektu nie ma rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek dyrektor elektrowni Wałerij Sejda, cytowany w komunikacie koncernu Enerhoatom.

 

Według Sejdy, w normalnym trybie funkcjonują też zbiorniki służące do przechowywania zużytego paliwa jądrowego oraz sarkofag nad zniszczonym w katastrofie z 1986 roku reaktorem nr 4.

 

ZOBACZ: Ukraina. Enerhoatom: elektrownia atomowa w Czarnobylu pracuje w normalnym trybie

 

- Nie sposób jeszcze oszacować strat powstałych w wyniku okupacji. Rosyjskie wojska zabrały ze sobą pięć spośród piętnastu kontenerów z wyposażeniem naprawczym i częściami zamiennymi. Na razie nie możemy stwierdzić, co dokładnie się tam znajdowało - relacjonował dyrektor elektrowni.

 

Czarnobylska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę. Enerhoatom poinformował w czwartek wieczorem, że okupacyjne wojska opuściły teren obiektu. Gazeta internetowa Ukrainska Prawda przekazała także tego dnia, że Rosjanie zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych od 24 lutego w charakterze zakładników.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie