Wojna w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejną dostawę broni dla Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejną dostawę broni dla Ukrainy
PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Prezydent Joe Biden ogłosił kolejne dostawy broni dla Ukrainy

Prezydent USA Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w tym dziesiątki haubic i drony taktyczne. - Wyślemy Ukrainie dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej - zapowiedział.

- Dziś ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów, by dodatkowo wzmocnić zdolność Ukrainy do walki na wschodzie i w regionie Donbasu. Ten pakiet zawiera ciężką artylerię, dziesiątki haubic i 144 tys. sztuk amunicji do tych haubic. Zawiera też więcej taktycznych dronów - powiedział amerykański prezydent w wystąpieniu w Białym Domu, tuż po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

 

Biden zaznaczył, że pakiet skrojony jest pod charakterystykę bitwy o Donbas i topografię regionu.

 

ZOBACZ: Morawiecki proponuje jak przerwać łańcuch inflacyjny. Wśród pomysłów dopłaty do nawozów

 

- Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukraińców (...). Teraz musimy przyspieszyć ten pakiet pomocy, by przygotować Ukrainę na rosyjską ofensywę w Donbasie. Ona będzie bardziej ograniczona, jeśli chodzi o geografię, ale nie jeśli chodzi o brutalność - ocenił Biden.

 

Prezydent USA ogłosił też dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej dla ukraińskiego budżetu, a także wezwał Kongres do uchwalenia kolejnych funduszy dla Ukrainy, odnotowując że udostępnione dotychczas środki są niemal na wyczerpaniu.

USA nie wpuszczą rosyjskisch statków

- Żaden statek, który pływa pod rosyjską banderą albo należy do rosyjskiego podmiotu lub jest przez ten podmiot wykorzystywany, nie będzie mógł cumować w żadnym amerykańskim porcie ani mieć dostępu do naszego wybrzeża. Żaden - powiedział Biden.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie niszczą magazyny z żywnością w obwodzie ługańskim

 

Jak dodał, podobne restrykcje ogłosiły wcześniej UE i Wielka Brytania.

 

- To kolejny kluczowy krok, który podejmujemy razem z partnerami z Unii Europejskiej, Zjednoczonego Królestwa i Kanady, by pozbawić Rosję korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego - oznajmił Biden.

Biden: Broń napływa każdego dnia 

- Broń i amunicja napływa każdego dnia i widzimy właśnie, jak ważne są nasze sojusze i partnerstwa na całym świecie. Nasi sojusznicy zwiększają swoje zaangażowanie i wzmacniają efekt naszej pomocy, nasz sojusz jest zjednoczony, skupiony i zmobilizowany jak nigdy wcześniej - powiedział Biden podczas spotkania z czołowymi dowódcami wojskowymi na temat wojny na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Morawiecki będzie rozmawiał z Scholzem ws. rosyjskiego gazu

 

Biden dodał, że zanim nie został prezydentem, nie był w pełni świadomy jak bardzo sojusznicy oczekują od USA przywództwa w "bardzo precyzyjny i konkretny sposób".

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie