Wojna w Ukrainie. Rosjanie niszczą magazyny z żywnością w obwodzie ługańskim

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie niszczą magazyny z żywnością w obwodzie ługańskim
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Pomoc dla mieszkańców obwodu kijowskiego

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie zniszczyły wszystkie magazyny żywnościowe; ludzie otrzymują produkty tylko z dostaw humanitarnych - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Budynki w Rubiżnem i Nowodrużesku zostały zrujnowane przez armię rosyjską. Uratowano pięć osób. W Siewierodoniecku nie ocalał żaden magazyn spożywczy" - napisał szef obwodu.

 

Podał ten fakt jako przykład dokonanych przez wojska rosyjskie zniszczeń infrastruktury w obwodzie ługańskim. "Produkty żywnościowe ludzie otrzymują wyłącznie z dostaw humanitarnych" - podkreślił.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Polacy nie zbojkotowali wszystkich sieci handlowych, które zostały w Rosji

 

Dzień wcześniej, w środę Hajdaj poinformował, że 80 proc. obwodu ługańskiego znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich. Rosjanie podejmują próby szturmu miast: Popasna, Rubiżne i Zołote. 

Zawieszenie broni

Rosja odrzuciła propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wprowadzenia czterodniowej "Wielkanocnej przerwy humanitarnej" na Ukrainie - poinformował w czwartek rano na Twitterze stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysylyca.

 

"Stanowisko moskiewskiego Fuhrera zostało przedstawione w Radzie Bezpieczeństwa. Przedstawiciel Rosji powiedział, że wezwania do pokoju i zawieszenia broni są w tych okolicznościach bardzo nieprawdziwe i nieszczere" - napisał Kysylyca.

 

Ukraiński dyplomata podkreślił, że według Moskwy rozejm to "chęć dania wytchnienia kijowskim nacjonalistom i radykałom, aby mogli się przegrupować" i pozwoliłby stronie ukraińskiej na "aranżowanie nowych nieludzkich prowokacji i wprowadzanie nowych fałszerstw na temat działań rosyjskich żołnierzy".

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu Piotr Müller: Niemcy nie przekazują sprzętu Ukrainie

 

We wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił rosyjską ofensywę we wschodniej Ukrainie i zaapelował o co najmniej czterodniową "humanitarną przerwę" w działaniach wojennych z okazji prawosławnej Wielkanocy.

 

"Proszę dziś o czterodniową przerwę humanitarną w Wielki Tydzień, od czwartku do niedzieli, aby umożliwić otwarcie szeregu korytarzy humanitarnych na Ukrainie" – apelował. 

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie