Wojna w Ukrainie. Rosja zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium
Reuters
Gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji w Moskwie

Rosja oznajmiła, że zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało takie działanie za nieuzasadnione, prowadzące do dalszej politycznej i dyplomatycznej samoizolacji Rosji. Pracownicy konsulatów państw bałtyckich, a także ich rodziny muszą opuścić terytorium Rosji w ciągu 15 dni.

MSZ Litwy w czwartkowym komunikacie przekazało, że decyzja Rosji jest odpowiedzią na działania Litwy, a także dwóch pozostałych republik bałtyckich.

 

4 kwietnia Litwa obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych z Rosją w odpowiedzi na jej agresję militarną przeciwko suwerennej Ukrainie i okrucieństwa, popełniane przez rosyjskie siły zbrojne w okupowanych miastach Ukrainy, w tym na przerażającą masakrę w Buczy; wydaliła rosyjskiego ambasadora ze swego kraju oraz zamknęła konsulat Rosji w Kłajpedzie.

 

5 kwietnia ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy podjęło decyzję o cofnięciu zgody na działalność rosyjskich konsulatów generalnych w Dyneburgu i w Lipawie. Z kolei Estonia zamknęła konsulat Rosji w Narwie.

 

"Litwa nadal wyraża pełną solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim, który doświadcza bezprecedensowej rosyjskiej agresji. Zdecydowanie potępia okrucieństwa rosyjskich sił zbrojnych i popiera wszystkie środki w celu zapewnienia poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie - czytamy w komunikacie MSZ Litwy.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie