Morawiecki proponuje jak przerwać łańcuch inflacyjny. Wśród pomysłów dopłaty do nawozów

Polska
Morawiecki proponuje jak przerwać łańcuch inflacyjny. Wśród pomysłów dopłaty do nawozów
Flickr/Aqua Mechanical

Robimy wszystko, aby przerwać w Polsce łańcuch inflacyjny - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek gospodarstwie rolnym w Załężu Dużym w województwie mazowieckim. Jak dodał - dopłaty do nawozów sztucznych z budżetu państwa to inwestycja w niższą inflację w przyszłości.

Jak mówił Morawiecki, rząd konsekwentnie realizuje wielki program, który ma "usprawnić polskie rolnictwo, pomóc rolnikom, zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i doprowadzić do skutecznej walki z inflacją".

 

Przypomniał, że z polskiego budżetu będą dopłaty do nawozów z powodu rekordowych ich cen. Morawiecki zaznaczył, że ten i inne programy dla rolnictwa, jak np. program retencji wody będą prowadzone konsekwentnie i niezależnie od tempa pozyskiwania środków unijnych. - Jeśli będzie taka konieczność, będziemy je realizować z budżetu państwa - oświadczył premier.

 

ZOBACZ: Podwyżka stóp procentowych. Donald Tusk: dla ludzi miska ryżu, dla rządzących - złoto

 

Niedawno Komisja Europejska zatwierdziła polski program przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę o wartości 3,9 mld zł. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów. Dopłaty sięgać będą 250 i 500 zł do hektara. 

Dopłaty mają wyhamować inflację

- Łączny poziom dopłat (do nawozów - red.) to blisko 4 mld zł. Można powiedzieć - to kolejny wydatek z budżetu. Tak, ale to jest jednocześnie inwestycja w niższą inflację w przyszłości. Wszyscy analitycy, z którymi rozmawiałem wiedzą o tym, że dziś taka dopłata przełoży się na niższą cenę zboża - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Dwucyfrowa inflacja w Polsce. PIE: najbardziej zdrożeją żywność i paliwa

 

- Wszelkie pomysły, które idą w poprzek takiemu wsparciu (...) dolewają oliwy do ognia inflacyjnego - dodał.

 

Morawiecki przypomniał, że rząd realizuje konsekwentnie program dla rolników, w skład którego wchodzą m.in.: program ubezpieczeń dla rolników, programy dopłat, w tym także program skupu jabłek.

GUS: w marcu br. ceny produktów rolnych były wyższe o 35,9 proc. r/r.

O 35,9 proc. były wyższe ceny skupu podstawowych produktów rolnych w marcu 2022 r. w stosunku do marca ub.r. W stosunku do lutego br. produkty podrożały o 15,9 proc., najbardziej trzoda chlewna i pszenica - poinformował w czwartek GUS.

 

"W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach wszystkich produktów rolnych, w tym najwięcej na obydwu rynkach podrożała trzoda chlewna, a najmniej - ziemniaki. Ceny skupu były również dużo wyższe w porównaniu z marcem 2021 r. Najbardziej wzrosły ceny zbóż, żywca wołowego i drobiu" - wskazał GUS w komunikacie.

 

W skali roku najbardziej wzrosły ceny pszenicy, żyta i żywca wołowego.

 

Ceny pszenicy w skupie (151,59 zł za dt - 100 kg) w marcu br. wzrosły zarówno w stosunku do lutego br. (o 19,9 proc.), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 60,9 proc.). Na targowiskach za 100 kg (dt) pszenicy płacono 159,93 zł, tj. o 16,7 proc. więcej niż w lutym 2022 r.

 

Cena żyta w skupie wyniosła 120,46 zł za dt tj. o 9,2 proc. więcej niż w lutym br. oraz o 63,0 proc. więcej niż przed rokiem. W obrocie targowiskowym cena żyta (116,84 zł za dt) wzrosła o 11,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

 

ZOBACZ: Inflacja w Polsce. GUS: w styczniu wyniosła 9,2 proc.

 

W marcu br. ziemniaki w skupie kosztowały 82,74 zł za dt tj. o 2,3 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 28,2 proc. więcej niż przed rokiem. Na targowiskach za 100 kg ziemniaków płacono 147,97 zł, tj. o 1,7 proc. więcej niż w lutym 2022 r.

 

Cena skupu żywca wołowego (10,68 zł za kg) wzrosła zarówno w stosunku do miesiąca oprzedniego, jak i w porównaniu z marcem 2021 r. – odpowiednio o 9,4 proc. i o 55,3 proc.. Na targowiskach za żywiec wołowy płacono 8,03 zł za kg, tj. o 4,6 proc. więcej niż przed miesiącem.

 

Za żywiec wieprzowy w skupie płacono 6,56 zł za kg czyli o 49,2 proc. więcej niż w lutym br. i o 22,4 proc. więcej niż przed rokiem. Na targowiskach płacono 6,88 zł za kg, tj. o 18,2 proc. więcej niż w lutym 2022 r.

 

Droższy był drób rzeźny w skupie (5,59 zł za kg), jego ceny wzrosły zarówno w stosunku do lutego 2022 r. (o 13,2 proc.), jak i w porównaniu z marcem 2021 r. (o 39,9 proc.).

 

Za 1 hl (100 litrów) mleka płacono w skupie 196,48 zł, tj. o 6,7 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 29,7 proc. więcej niż przed rokiem.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie