Podwyżka stóp procentowych. Donald Tusk: dla ludzi miska ryżu, dla rządzących - złoto

Biznes
Podwyżka stóp procentowych. Donald Tusk: dla ludzi miska ryżu, dla rządzących - złoto
Twitter/@donaldtusk
Donald Tusk przypomniał zdjęcie prezesa NBP

- Dla ludzi miska ryżu, dla rządzących - złoto. Prezes Adam "Drożyzna" Glapiński odpowiada za nieszczęście tysięcy polskich rodzin- mówił na opublikowanym nagraniu w mediach społecznościowych przewodniczący PO Donald Tusk. To reakcja na kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Główna stopa NBP wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc.

Zdjęcie Glapińskiego. "Ma powód do radości"

Na decyzję RPP zareagował lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. W nagraniu opublikowanym w czwartek na Twitterze przypomniał zdjęcie prezesa NBP Adam Glapińskiego ze sztabką złota.

 

 

- Pamiętacie to zdjęcie? Uradowania twarz prezesa Adama Glapińskiego ze sztabą złota w rękach. Ma powód do radości - zarobił w zeszłym roku ponad milion złotych i dał sobie jeszcze 600 tysięcy złotych premii - powiedział szef PO.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: teraz przewidujemy, że w czerwcu powinien być szczyt inflacji

 

Jak dodał, "prezes Adam 'Drożyzna' Glapiński odpowiada za nieszczęście tysięcy polskich rodzin". - To on odpowiada między innymi za stopy procentowe i za to jak wysokie raty kredytu płacicie - stwierdził Tusk.

Donald Tusk: kredyty wzrosną dla ponad dwóch milionów rodzin

Według Donalda Tuska z polityki NBP i RPP cieszą się polskie banki. - W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku ich zyski netto osiągnęły rekordowy poziom - ponad 4 miliardy złotych, 97 proc. więcej niż w analogicznych dwóch pierwszych miesiącach zeszłego roku. No ale w końcu, jak powiedział premier bankier Morawiecki, ludziom powinna wystarczyć miska ryżu. Dla ludzi będzie więc miska ryżu, a dla nich będzie to złoto - ironizował lider PO.

 

Tusk zaprezentował też zestawienie, o ile wzrosła rata kredytu hipotecznego rodziny jego dwójki współpracowników. - Państwo Sylwia i Jan będą płacili nie 2400 złotych raty kredytu miesięcznie tak jak pod koniec zeszłego roku, tylko 3200 złotych. 800 złotych więcej miesięcznie - powiedział Tusk.

 

Jak dodał, podobne komunikaty dotyczące wzrostu wysokości rat kredytów otrzymały od banków ponad dwa miliony rodzin w Polsce. - Dowiadują się dzisiaj, że będą płacili 400, 700, 1000 złotych więcej miesięcznie, przy takiej drożyźnie - zaznaczył szef PO.

KO złoży projekt ustawy

Donald Tusk poinformował, że Koalicja Obywatelska przygotowała projekt ustawy, która umożliwi kredytobiorcom płacenie rat na poziomie z końca zeszłego roku. - To jest możliwe, to trzeba zrobić, ten projekt ustawy złożymy - zapowiedział Tusk.

 

ZOBACZ: Podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów mocno wzrosną

 

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.

bas / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie