Austin i Błaszczak zgodzili się pracować, by Wojsko Polskie było jednym z najlepszych w Europie

Świat
Austin i Błaszczak zgodzili się pracować, by Wojsko Polskie było jednym z najlepszych w Europie
Twitter.com/MON
Mariusz Błaszczak podziękował sekretarzowi obrony USA za zaangażowanie w związku z zakupami przez Polskę amerykańskiej broni.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z najlepszych w Europie - poinformował w środę Pentagon. Minister obrony zapowiedział, że "w krótkim formalnie rozpocznie procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski". Tematem rozmów była też pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych powiedział w środę po spotkaniu z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, że rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO.

Austin i Błaszczak zgodzili się pracować nad tym, by Wojsko Polskie było jednym z najlepszych w Europie

Jak podał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby, Błaszczak i Austin "omówili trwające wysiłki w sprawie pomocy obronnej dla Ukrainy i sposoby kontynuowania rozwoju relacji wojskowych USA i Polski", zaś amerykański minister pochwalił Polskę za odgrywaną przez nią rolę w pomocy Ukrainie, zarówno jeśli chodzi o obronę przed rosyjską agresją, jak i udzielaniu ludności cywilnej schronienia od przemocy.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wywiad wojskowy: Rosjanie rozpoczęli "czystkę" władz w Ługańskiej Republice Ludowej

 

"Obaj przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski, zgadzając się pracować razem, by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie" - powiedział Kirby.

 

Jak powiedział po rozmowie z Austinem Błaszczak, w ramach modernizacji Polska prowadzi rozmowy na temat kupna kolejnych partii amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowców szturmowych, dronów i samolotów wielozadaniowych.

Błaszczak: rozmowa o planach polskiego rządu

- Rozmawialiśmy także o tym, co planuje polski rząd, o planach, które polski rząd właśnie wdraża, a związane są one ze skokowym wzrostem zdolności obronnych RP - powiedział Błaszczak, przypominając, że na czwartek ma w USA zaplanowane spotkania z producentami uzbrojenia.

 

- Możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego były jednym z tematów mojej rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem - powiedział w środę w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.

 

ZOBACZ: Konsultacje prezydenta USA z przywódcami NATO, UE i G7. Andrzej Duda: Ukraina wymaga wsparcia

 

Błaszczak zapowiedział skierowanie kolejnych listów z zapytaniami o oferty na sprzęt wojskowy. - W stosunkowo krótkim czasie skieruję do Pentagonu "letters of request", czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski - zapowiedział minister obrony.

 

Przypomniał, że szef Pentagonu dwa razy ostatnio był z wizytą w Polsce.

 

Nie kupilibyśmy Abramsów bez zaangażowania sekretarza obrony

Błaszczak poinformował, że podczas spotkania w stolicy USA podziękował amerykańskiemu sekretarzowi obrony za wsparcie w sprawie dostaw sprzętu, m.in. podpisanie umowy na dostarczenie czołgów Abrams.

 

- Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział polski polityk.

 

ZOBACZ: USA. Szef CIA: nie możemy lekceważyć ryzyka użycia broni jądrowej przez Rosję

 

Szef resortu przypomniał, że w 2018 roku Polska zamówiła w USA system Patriot, w 2019 r. - rakiety HIMARS, w 2020 - samoloty F35.

 

- Zamówiliśmy również w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie - myślę tu o Javelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams - wyliczał polityk.

hlk/aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie