Katowice. Oszuści wynajmowali Ukrainkom nieistniejące mieszkania. Areszt i dozór

Polska
Katowice. Oszuści wynajmowali Ukrainkom nieistniejące mieszkania. Areszt i dozór
Śląska Policja

Policja w Katowicach zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy wynajmowali kobietom z Ukrainy mieszkania, choć ich nie posiadali. Brali pieniądze, podawali fałszywe adresy. Sprawcom w wieku 22 i 29 lat grozi ośmioletnia odsiadka. Funkcjonariusze pomogli oszukanym uchodźczyniom - pomogli znaleźć dla nich noclegi, zorganizowali przeprowadzki i zbiórki żywności oraz niezbędnych rzeczy.

Policjanci z Katowic zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy na jednym z portali społecznościowych oferowali mieszkanie do wynajęcia.

Namawiali Ukrainki na lokale, wyłudzali pieniądze

Podejrzani dwukrotnie w ciągu jednego dnia oszukali ukraińskie kobiety, które szukały lokalu, by w nim zamieszkać. Na jednej ze stacji paliw sprawcy podpisali umowę najmu z trzema kobietami. Kiedy Ukrainki zapłaciły 1100 dolarów za wynajem, otrzymały adres mieszkania.

 

ZOBACZ: Kielce. Trzymiesięczny areszt za próbę wynajęcia nieistniejącego mieszkania uchodźcom

 

Niedoszłym najemczyniom drzwi otwarło starsze małżeństwo, informując, że jest to ich lokal i nigdy nie zamierzali nikomu go wynajmować.

W ten sam sposób została oszukana Ukrainka, która z oszustami w tym samym dniu podpisała umowę w jednej z galerii handlowych. Tym razem kobieta przekazała oszustom 3100 złotych za wynajem.

 

Do kolejnego przestępstwa doszło za pomocą komunikatora. Sprawcy namówili kolejną kobietę na przelanie im 1600 złotych za wynajem lokalu, którego nigdy nie posiadali.

Policjanci zorganizowali przeprowadzkę i zbiórkę dla pokrzywdzonych

Dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w oszustwach zatrzymali policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

 

Mężczyźni w wieku 22 i 29 lat zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Na czas trwającego postępowania starszy z podejrzanych został objęty policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym w wysokości 20 tysięcy złotych.

 

ZOBACZ: Podkarpackie. Zaginęła 71-letnia Ukrainka. Trwają poszukiwania

 

Młodszy z zatrzymanych, na wniosek śledczych, został przez sąd tymczasowo aresztowany na 2 miesiące.

 

WIDEO - Mężczyźni zostali zatrzymani. Śląscy policjanci zorganizowali pomoc dla poszkodowanych Ukrainek.

 

 

Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia, która wobec starszego z mężczyzn może zostać zwiększona, gdyż działał w warunkach recydywy.

 

Zrozpaczonym oszukanym kobietom pomogli katowiccy policjanci prowadzący sprawę. Zorganizowali dla nich nie tylko noclegi, ale także przeprowadzkę i zbiórkę żywności oraz najpotrzebniejszych rzeczy na nowy start w Polsce.

 

Obaj zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie. 

 

Do oszustwa doszło za pośrednictwem portalu społecznościowego.Śląska Policja
Do oszustwa doszło za pośrednictwem portalu społecznościowego.
Oszukane kobiety zapłaciły za wynajem, ale kiedy dotarły pod wskazany adres, okazało się, że w lokalu już ktoś mieszka.Śląska Policja
Oszukane kobiety zapłaciły za wynajem, ale kiedy dotarły pod wskazany adres, okazało się, że w lokalu już ktoś mieszka.
Zatrzymani mają 22 i 29 lat. Dwukrotnie w ciągu jednego dnia oszukali ukraińskie kobiety.Śląska Policja
Zatrzymani mają 22 i 29 lat. Dwukrotnie w ciągu jednego dnia oszukali ukraińskie kobiety.

 

hlk/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie