Prof. Witold Orłowski: czekają nas ogromne podwyżki cen za żywność

Polska
Prof. Witold Orłowski: czekają nas ogromne podwyżki cen za żywność
Polsat News
Prof. Witold Orłowski w programie "Gość Wydarzeń"

Cała Afryka Północna i Środkowy Wschód uzależnione są od rosyjskich i ukraińskich dostaw pszenicy i zbóż. Na Ukrainie będzie bardzo ograniczony ten eksport. To oznacza ogromne podwyżki cen, które będą odczuwalne także u nas w Polsce - mówił prof. Witold Orłowski. Pytany o datę szczytu inflacji odpowiedział, że "w tej chwili nie można jej przewidzieć".

Piotr Witwicki zapytał prof. Witolda Modzelewskiego i prof. Witolda Orłowskiego o przewidywany termin szczytu inflacji w Polsce. Goście programu zgodzili się, że trudno wskazać dokładną datę. - Słyszymy bardzo różne prognozy - odpowiedział prof. Witold Modzelewski. 

Problem "spirali inflacyjnej"

- Słyszymy bardzo różne prognozy. Jednym z czynników, który rzadko występuje w ocenach i analizach to stan naszej świadomości - stwierdził prof. Modzelewski. - Mamy bardzo złe prognozy, więc postawy zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów zmieniają się - dodał.

 

ZOBACZ: Dwucyfrowa inflacja w Polsce. PIE: najbardziej zdrożeją żywność i paliwa

 

Prof. Witold Orłowski uzupełnił, że chodzi przede wszystkim o sytuację "spirali inflacyjnej". Wyjaśnił, że polega ona na tym, że "ten kto ma siłę, czyli najbogatsi, słysząc złe prognozy, zaczynają żądać podwyżek". To, zdaniem Orłowskiego, doprowadzi do jeszcze gorszej sytuacji niż sama inflacja. 

Prof. Orłowski: nie wiemy, kiedy będzie szczyt inflacji 

Nawiązując do szczytu inflacji prof. Orłowski także odpowiedział, że data nie jest jeszcze znana. - Nie wiemy, kiedy będzie szczyt inflacji. Mamy w tej chwili dwa problemy: zewnętrzny, w którym zawierają się czynniki pchające inflację w górę, tj.: ceny paliw i drugi element, który jest dopiero przed nami, wzrost cen żywności na całym świecie - mówił. 

 

ZOBACZ: Nowe dane o inflacji. Ceny w marcu wzrosły o 11 proc.

 

- Cała Afryka Północna i Środkowy Wschód uzależnione są od rosyjskich i ukraińskich dostaw pszenicy i zbóż. Na Ukrainie będzie bardzo ograniczony ten eksport. To oznacza ogromne podwyżki cen, które będą odczuwalne także u nas w Polsce - dodał. 

Jak zapobiegać inflacji?

Prof. Modzelewski pytany o to, co politycy powinni zrobić, żeby zapobiec inflacji, ponownie nawiązał do psychologicznego aspektu tego problemu.

 

- Jeżeli doceniamy psychologię inflacji, czyli zachowań nierynkowych w gospodarce rynkowej, na które składają się czynniki już nawet nie ekonomiczne a społeczne, to wówczas powinniśmy odwrócić te złe prognozy. Czynnikiem, który może odwrócić naszą złą wizję przyszłości jest zakończenie tej wojny - powiedział. 

 

Jako jeden z "mniejszych" kroków wymienił "przekonanie banków, by podzieliły się swoimi zwiększonymi przychodami z tytułu wzrostu stóp procentowych z deponentami w celu "chociaż częściowego zrekompensowania strat". Jak zauważył, takie działanie "jest w mocy polityków". 

"Wydawanie kolejnych pieniędzy na walkę z inflacją to gaszenie pożaru benzyną"

Innego zdania jest prof. Witold Orłowski, który stwierdził, że wydawanie kolejnych pieniędzy na walkę z inflacją to "gaszenie pożaru benzyną".


- Uważam, że to jest bardzo poważny moment na zastanowienie się nad zmianą całej strategii gospodarczej. Nie da się ukryć, że jak już doszło do inflacji to jej gaszenie nie odbywa się poprzez wydawanie kolejnych pieniędzy. Wręcz przeciwnie, to jest gaszenie pożaru benzyną - ocenił.

 

W piątkowym "Gościu Wydarzeń" wystąpili: prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC i prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Inflacja w marcu 

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w marcu inflacja w Polsce wyniosła 11 procent względem zeszłego roku. To najwyższy poziom tego wskaźnika odnotowany w XXI w.

 

Podana wysokość inflacji jest nieco wyższa niż w opublikowanym szacunku flash. GUS wyliczał w nim, że marcowa inflacja wyniesie 10,9 proc., a w skali miesiąca wzrost cen miał wynieść 3,2 proc.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich

 

W marcu Główny Urząd Statystyczny informował, iż inflacja w lutym wyniosła 8,5 proc. wobec 9,4 proc. w styczniu po rewizji.

 

Więcej odcinków "Gościa Wydarzeń" znajdziesz pod tym linkiem.

nb/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie