Premier Mateusz Morawiecki: w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich

Polska
Premier Mateusz Morawiecki: w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich
PAP/Maciej Kulczyński
Premier wziął udział w spotkaniu wielkanocnym z kombatantami

Dziś w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich - mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu, podczas spotkania wielkanocnego z kombatantami. Szef rządu odniósł się również do spekulacji na temat wyboru prezesa NBP Adama Glapińskiego na drugą kadencję. Mówił również o strajku kontrolerów lotów oraz kolejkach tirów na granicy polsko-białoruskiej.

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej we Wrocławiu był pytany o możliwość sprowadzania Polaków mieszkających na Ukrainie do kraju, w sytuacji eskalacji inwazji.

 

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że dla "naszych rodaków uciekających z Ukrainy już dzisiaj przygotowaliśmy bardzo wiele udogodnień, możliwości normalnego funkcjonowania w Polsce". - Oni są też częścią tej wielkiej fali uchodźców, która do nas trafiła, ponad 2,5 milionów ludzi - zauważył.

 

ZOBACZ: Ukraiński dowódca w Mariupolu: Trzeba jak najszybciej odblokować miasto

 

Zapewnił, że poprzez polskie konsulaty oraz bezpośrednią działalność rządu i agend rządowych cały czas jest kontakt z Polakami, którzy potrzebują pomocy.

Premier: jesteśmy gotowi przygotować kolejne transporty 

- Jesteśmy gotowi, aby w przypadku nasilenia walk na Ukrainie przygotować osobne transporty dla wszystkich tych, którzy będą chcieli w szybki sposób przemieścić się z terenów zachodniej Ukrainy do Rzeczypospolitej - zadeklarował.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie wykopują zwłoki w Mariupolu. Zakazują pochówku

 

Premier powiedział ponadto, że w polskich szpitalach "już dzisiaj leczymy rannych żołnierzy, tutaj oczywiście są to osoby pochodzenia polskiego, ale są to obywatele Ukrainy najczęściej, ci którzy zostali ranni na którejś z linii frontu. - Albo północny front, czyli Charków, Kijów, Sumy, albo front wschodni - Donbas, albo południowy - Mariupol, Chersoń - mówił.

 

- Dziś już w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich - dodał premier. 

Premier: liczymy się z tym, że korki będą bardzo długie 

- Co do korków na granicy, no cóż przecież wszyscy chcemy, żeby cokolwiek wjeżdża na Białoruś, było bardzo dobrze sprawdzone. Nie ukrywam, że liczymy się z tym, że te korki będą bardzo długie. Ostrzegamy przed tym i dajemy do zrozumienia, że będziemy kontrolować wszystko - powiedział premier.

 

- Oczywiście te uciążliwości na granicy są, będą, mogą być jeszcze większe. Mówimy o tym bardzo wyraźnie kierowcom, że muszą się z tym liczyć - dodał.

 

ZOBACZ: Wzmożony ostrzał Ukrainy. Władimir Putin "wścieka się za zatopienie Moskwy"

 

Premier zapewnił, że wszystkie ciężarówki, wszystkie tiry są sprawdzane. Nie znaleziono w nich żadnych substancji chemicznych czy części do broni, ani żadnych innych towarów, które mogą w jakikolwiek sposób służyć Rosji do prowadzenia wojny.

 

- Dzisiaj na Ukrainie jest wojna i najwyższym nakazem, najważniejszym dobrem jest to, aby pomóc naszym sąsiadom obronić swoją wolność - powiedział premier.

Premier o prezesie NBP: mam nadzieje, że zostanie wybrany na drugą kadencję 

Podczas spotkania premiera z kombatantami na Dolnym Śląsku dziennikarze pytali Mateusza Morawieckiego, czy liczy się z tym, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński nie dostanie wystarczającego poparcia w Sejmie. Kadencja Glapińskiego upływa w czerwcu tego roku. 

 

- Bardzo dobrze i blisko współpracujemy w tym trudnym czasie światowej walki z inflacją z panem prezesem banku narodowego. Polityka pieniężna, fiskalna, budżetowa, inflacyjna, gospodarcza w szerszym rozumieniu to dzisiaj jest też front walki z +putinflacją+, inflacją, która przyszła do nas ze Wschodu poprzez wysokie ceny energii i gazu - powiedział premier. - Polityka pieniężna, która jest w rękach Narodowego Banku Polskiego, ma tutaj do odegrania ważną rolę - dodał.

 

ZOBACZ: Inflacja sięgnie 15 proc.? "Może być dwa razy wyższa niż w UE" - Belka w "Graffiti"

 

- Ja mogę tylko podziękować za dobrą i bliską współpracę i liczę na to, że współpraca będzie kontynuowana w kolejnych latach i nie będzie problemu z wyborem pana prezesa na kolejną kadencję - powiedział premier.

 

- Mam głęboką nadzieję i liczę na to, że pan prezes zostanie wybrany na drugą kadencję - odpowiedział dopytywany, czy spodziewa się problemów w wyborze prezesa NBP. 

Premier o strajku kontrolerów lotów: sytuacja jest napięta

- W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej rzeczywiście jest napięta sytuacja pracownicza - przyznał premier. 

 

Szef rządu przekazał, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk razem z kierownictwem PAŻP prowadzi rozmowy, "by doszło do uspokojenia nastrojów".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie schwytali brytyjskiego ochotnika. Ma ślady pobicia

 

- Jestem przekonany, że te rozmowy, przy obopólnej odpowiedzialności obu stron, bo przecież nasza przestrzeń powietrzna jest naszym dobrem narodowym i warto, aby ten spór został zakończony, jak najszybciej. I myślę, że jest na to bardzo, bardzo duża nadzieja - powiedział premier.

Premier do kombatantów: jestem wam wdzięczny

Jesteśmy wam ogromnie wdzięczni za to, co zrobiliście dla Polski, za to, że nie wahaliście się "rzucić swój życia los na stos". Polska dzisiaj składa wam hołd najwyższej próby za waszą odwagę, walkę - za to, co zrobiliście dla Rzeczypospolitej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

- Wielki Piątek zbiega się z Międzynarodowym Dniem Kombatantów. Miałem wyjątkowy zaszczyt spotkać się dziś tutaj z naszymi weteranami - z ludźmi, którzy walczyli o wolność naszą, wolność waszą - powiedział we Wrocławiu Mateusz Morawiecki po wielkanocnym spotkaniu z przedstawicielami środowisk kombatanckich.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab generalny: Rosja próbuje zdobyć Rubiżne i Popasną, ale bezskutecznie

 

- Ta rozmowa, którą tutaj mieliśmy i zaraz będziemy kontynuować, była wyjątkowa, bo rozmawialiśmy także o zderzeniu cywilizacji" - mówił. "O zderzeniu cywilizacji, które miało miejsce w czasie II wojny światowej, ale także o zderzeniu cywilizacji współcześnie - tej cywilizacji ze wschodu, która niszczy, depcze prawa ludzkie, niszczy to, co bezbronne, to, co słabe, piękne, dobre i brutalnie chce zaprowadzić swoje bezprawie - wyjaśnił premier.

 

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie