Holandia. Media: partie polityczne przeciwko szybkiemu przyjęciu Ukrainy do UE

Świat
Holandia. Media: partie polityczne przeciwko szybkiemu przyjęciu Ukrainy do UE
PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
Na zdjęciu szefowa KE Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Komisja Europejska nie powinna przyspieszać procedury przystąpienia “skorumpowanej" Ukrainy do UE - napisał w czwartek holenderski dziennik “De Volkskrant”. Gazeta wskazuje, że nie tylko premier Holandii Mark Rutte jest temu przeciwny, ale także większość partii politycznych.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie przyspieszoną procedurę przystąpienie do UE.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell w Buczy oraz Kijowie

 

Spotkało się to z negatywnym odbiorem w Holandii. Deklaracje von der Leyen skrytykowali nie tylko prawicowi populiści z PVV Geerta Wildersa mówiąc, że to „niemądra decyzja”, czy tradycyjnie antyeuropejska Partia Socjalistyczna - sprawa „wzbudza niepokój i chaos”, ale także współrządząca krajem od 2010 roku liberalna VVD.

Przystąpienie Ukrainy do UE. "Jesteśmy zaniepokojeni"

„Jesteśmy zaniepokojeni oświadczeniem o 'przyspieszonym procesie'” – głosi oświadczenie ugrupowania premiera Ruttego. Sam szef rządu kilka tygodni temu powiedział w Brukseli, że jest przeciwny przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

 

W izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) ukraińskie aspiracje jednoznacznie popiera natomiast koalicyjna partia D66. „To byłaby najlepsza odpowiedź na rosyjską agresję” – mówił niedawno poseł tego ugrupowania Sjoerd Sjoerdsma.

 

„De Volkskrant” przypomina, że Haga, wspólnie z Paryżem i Kopenhagą, najbardziej blokują przyspieszenie integracji Ukrainy z UE.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie