Wojna w Ukrainie. Ukraina apeluje do krajów NATO o zwiększenie dostaw broni

Świat
Wojna w Ukrainie. Ukraina apeluje do krajów NATO o zwiększenie dostaw broni
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Dmytro Kułeba i Janes Stoltenberg

Ukraina będzie nadal domagać się, aby Zachód wprowadził embargo na ropę i gaz z Rosji - poinformował w czwartek w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Zaapelował też do krajów Sojuszu o zwiększenie dostaw broni.

- Będziemy nadal nalegać na pełne embargo na ropę i gaz – powiedział dziennikarzom na wspólnym briefingu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 

Kułeba wezwał także kraje NATO do wysłania większej liczby samolotów, systemów obrony przeciwlotniczej, pocisków i pojazdów wojskowych na Ukrainę. - Mój program jest bardzo prosty. Są na nim tylko trzy kwestie. To broń, broń i broń - powiedział w Kwaterze Głównej Sojuszu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mariupol. 50 osób spłonęło żywcem w ostrzelanym szpitalu

 

- Jesteśmy przekonani, że teraz najlepszym sposobem pomocy Ukrainie jest zapewnienie jej wszystkiego, co konieczne do powstrzymania Putina i pokonanie armii rosyjskiej na Ukrainie, na terytorium Ukrainy, aby wojna nie rozlała się dalej. W ostatnim miesiącu, w ostatnich tygodniach armia ukraińska i cały naród ukraiński pokazały, że umiemy walczyć. Wiemy, jak wygrywać. Ale bez zrównoważonych i wystarczających dostaw całej broni, o którą prosi Ukraina, zwycięstwom tym będą towarzyszyć ogromne wyrzeczenia. Im więcej zdobędziemy broni i im szybciej dotrze ona na Ukrainę, tym więcej ludzkich istnień zostanie uratowanych. - przekonywał.

 

- Wzywam wszystkich sojuszników, aby odłożyli na bok swoje wahania. (...) Bo, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ale dziś broń służy pokojowi - podsumował.

NATO rozważy prośby Ukrainy

Jens Stoltenberg zapewnił, że podczas dzisiejszego spotkania szefowie MSZtów zajmą się kwestią zwiększenia liczby systemów obrony powietrznej, broni przeciwpancernej, lżejszej, ale też cięższej broni oraz wielu innych rodzajów wsparcia dla Ukrainy

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski wzywa do jeszcze ostrzejszych sankcji wobec Rosji

 

- NATO ma również oczywiście obowiązek chronić i bronić wszystkich sojuszników. Tak więc od czasu inwazji na Ukrainę wzmocniliśmy naszą obecność wojskową we wschodniej części Sojuszu - zaznaczył szef NATO.

 

Kułeba podkreślił, że Ukraina będzie nadal domagać się, aby Zachód wprowadził embargo na ropę i gaz z Rosji.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie