Premier Finlandii: podejmiemy decyzję ws. członkostwa w NATO w ciągu najbliższych tygodni

Świat
Premier Finlandii: podejmiemy decyzję ws. członkostwa w NATO w ciągu najbliższych tygodni
PAP/EPA/PAUL WENNERHOLM
Szefowe rządów Szwecji i Finlandii

Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - powiedziała premier Sanna Marin w środę. Z kolei według doniesień szwedzkiego dziennika "Svenska Dagbladet" premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem Sojuszu jeszcze w czerwcu.

Podczas konferencji prasowej w Sztokholmie fińska premier zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu.

 

ZOBACZ: Chiny. MSZ odrzuca krytykę ze strony NATO. Oskarża Sojusz o tworzenie zamieszania w Europie

 

- Nie ma innej gwarancji niż artykuł 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego o zobowiązaniu sojuszników do kolektywnej obrony - podkreśliła Marin na wspólnym wystąpieniu z premier Szwecji.

Szwecja w NATO? Decyzja może zapaść w maju

Magdalena Andersson podkreśliła, że stanowisko jej kraju wobec członkostwa w Sojuszu wymaga "dogłębnej analizy". "W związku z obecną sytuacją nie możemy jednak przeciągać tego procesu" - stwierdziła Andersson.

 

Szefowe rządów Szwecji i Finlandii zgodziły się, że oba kraje będą koordynować politykę bezpieczeństwa, ale w swoich decyzjach będą niezależne.

 

Według "Svenska Dagbladet" 24 maja decyzję w sprawie członkostwa Szwecji w NATO ma podjąć Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, której przewodniczy Andersson. Na początku tygodnia ugrupowanie to ogłosiło, że nieaktualna jest jego decyzja z listopada ubiegłego roku o niewstępowaniu Szwecji do sojuszy wojskowych. Ponadto do 31 maja ma zostać opublikowany raport rządu oraz opozycji w sprawie kierunków polityki bezpieczeństwa kraju, w którym brane jest pod uwagę wstąpienie Szwecji do NATO.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie