Przedstawiciel USA: eksperci OBWE udokumentowali "katalog nieludzkich działań" Rosji na Ukrainie

Świat
Przedstawiciel USA: eksperci OBWE udokumentowali "katalog nieludzkich działań" Rosji na Ukrainie
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Ukraińskie miasto Charków zniszczone w wyniku rosyjskiej inwazji

We wstępnym sprawozdaniu misji ekspertów powołanej przez OBWE udokumentowano "katalog nieludzkich działań" rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, w tym zbrodni wojennych – oświadczył w środę przedstawiciel USA w OBWE Michael Carpenter.

"Raport dokumentuje katalog nieludzkich działań popełnianych przez siły Rosji na Ukrainie (…). Zawiera dowody na bezpośrednie celowanie w cywilów, ataki na instytucje medyczne, gwałcenie, egzekucje, szaber i przymusowe deportacje cywilów do Rosji" – przekazał w komunikacie Carpenter, cytowany przez agencję Reutera.

 

W ostrzale Charkowa zginęły dzieci

Półtoramiesięczne dziecko i 12-letni chłopiec zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Potwierdziła także doniesienia, że liczba dzieci, które zginęły w czasie wojny na Ukrainie wynosi już 191.

 

Według Denisowej, w ostrzale Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, zostało ranne także roczne dziecko oraz dzieci w wieku 4, 5, 9 i 15 lat .

 

ZOBACZ: Projekt Gagarin 2.0? Putin zabierze technologię jądrową w kosmos

 

W następstwie 32-dniowego pobytu w schronie, bez światła słonecznego i odpowiedniego wyżywienia, roczne dziecko z Charkowa przestało chodzić, obecnie znajduje się pod opieką lekarzy - poinformowała Denisowa.

 

W miejscowości Borodzianka w obwodzie kijowskim odnaleziono spalone ciała szesnastoletniej dziewczyny i dziesięcioletniego chłopca.

Rozstrzelanie cywilów - Rosjanie kontynuują zbrodniczą ofensywę

Rosyjscy żołnierze rozstrzelali we wtorek sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.

"Okupanci zamierzali zatrzeć w ten sposób ślady zbrodni" - przekazano w komunikacie prokuratury.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca prezydenta Ukrainy: "wzmocnienie obrony Mariupola"

 

Z zajętego przez rosyjskie wojska obwodu chersońskiego napływają kolejne doniesienia o zbrodniach popełnianych przez najeźdźców - np. 7 kwietnia ostrzelano łódź na Zbiorniku Kachowskim, powodując śmierć czworga cywilów. Rosjanie mają też przeprowadzać w tym regionie przymusową mobilizację, rekrutując mężczyzn z obwodu chersońskiego do rosyjskiej armii i tzw. milicji ludowych.

nat/bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie