Wojna w Ukrainie. "Medwedczuk opowie nam wiele ciekawych rzeczy"

Świat
Wojna w Ukrainie. "Medwedczuk opowie nam wiele ciekawych rzeczy"
Wołodymyr Zełenski/Facebook
Wiktor Medwedczuk

Wiktor Medwedczuk jest dla nas bardzo cennym "zasobem", ponieważ ma bezpośrednie kontakty z Rosją, z Władimirem Putinem. Opowie nam teraz wiele ciekawych rzeczy i to w szczegółach - zapowiedział we wtorek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

O zatrzymaniu Medwedczuka, prorosyjskiego polityka i zarazem przyjaciel Putina, przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja gromadzi wojska na granicy z Ukrainą. Trzy punkty na zdjęciach satelitarnych

 

- Medwedczuka aresztowano poza stolicą, nie znajdował się w Kijowie - powiedział Arestowycz. - On (Medwedczuk) wie wyjątkowo dużo o przygotowaniach Rosji do wojny, budowaniu prorosyjskich struktur na Ukrainie, jak również na temat wewnętrznych spraw naszego państwa" - dodał rozmówca Marka Fejgina.

 

Nagranie wywiadu z Arestowyczem ukazało się na kanale Marka Fejgina w serwisie YouTube.

 

Ucieczka z aresztu domowego

Od maja 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej w związku z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wywiad: rosyjscy żołnierze nie dostają dodatków za udział w inwazji

 

27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na aresztowanie polityka.

 

Mark Fejgin jest prawnikiem z Samary i byłym zastępcą mera tego miasta. Jako adwokat reprezentował przed sądem osoby i podmioty represjonowane przez Kreml, m.in. ukraińską pilotkę wojskową Nadiję Sawczenko, lidera Tatarów krymskich Mustafę Dżemilewa, rosyjski zespół punkowy Pussy Riot i dziennikarza Arkadija Babczenkę. 8 kwietnia Fejgina umieszczono na rosyjskiej liście tzw. zagranicznych agentów.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie