Ukraina. Zełenski: Orban zgubił swoją uczciwość w kontaktach z Moskwą

Świat
Ukraina. Zełenski: Orban zgubił swoją uczciwość w kontaktach z Moskwą
YouTube/Kancelaria Prezydenta Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Premier Węgier Viktor Orban jest praktycznie jedynym politykiem w Europie, który otwarcie popiera Putina, wydaje się, że w kontaktach z Moskwą zgubił swoją uczciwość - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W sobotę 2 kwietnia 2022 roku na kanale Kancelarii Prezydenta Ukrainy pojawiło się kolejne przemówienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
 
 
- Cała Europa chce pokoju, cała Europa nie chce, aby pole bitwy zostało przeniesione z Mariupola do Budapesztu, z Charkowa do Krakowa czy z Czernihowa do Wilna. Cała Europa próbuje powstrzymać wojnę, przywrócić pokój. Dlaczego więc Budapeszt oficjalnie sprzeciwia się całej Europie, wszystkim cywilizowanym krajom? Dlaczego? - pyta Zełenski.
 
Zełenski otwarcie wyraził swoje zdanie na temat premiera Węgier Viktora Orbana, nazywając go "praktycznie jedynym politykiem w Europie, który otwarcie popiera Władimira Putina".

Viktor Orban o Ukrainie

- Ukraina domaga się w istocie pełnego zatrzymania węgierskiej gospodarki – mówił wcześniej premier Węgier Victor Orban, odnosząc się do postulatów wprowadzenia w UE zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Siły ukraińskie odzyskują Prypeć oraz obszary przy granicy z Białorusią

- To, o co proszą Ukraińcy, to nic innego jak postulat, byśmy całkowicie zatrzymali węgierską gospodarkę, znów stracili całe lata rozwoju i aby węgierskie wyniki ekonomiczne spadły do poziomu sprzed jakichś 8-10 lat – powiedział Orban w Radiu Kossuth.

Wybory parlamentarne na Węgrzech

3 kwietnia 2022 rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 6 i będą czynne do godz. 19. Sondaże wskazują na wygraną rządzącej koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP).

 

Listy krajowe wystawiły dwa sojusze – Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) oraz zjednoczonej opozycji (skupiającej lewicową Koalicję Demokratyczną, narodowy Jobbik, liberalne Momentum, lewicowo-liberalny Dialog, lewicowo-ekologiczną partię Polityka Może Być Inna, oraz Węgierską Partię Socjalistyczną).

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie rozpędzili pokojowy protest. Na nagraniu słychać strzały

Oprócz tego listy krajowe stworzyły cztery partie: skrajnie prawicowa Nasza Ojczyzna, prześmiewcza Partia Psa o Dwóch Ogonach, antyszczepionkowa Partia Normalnego Życia oraz prezentujący się jako centrowy i prodygitalizacyjny Ruch Rozwiązanie. Żadnej z nich sondaże nie wróżą jednak przekroczenia 5-procentowego progu.

 

 

 nat / Interia / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie