Wojna w Ukrainie. Siły ukraińskie odzyskują Prypeć oraz obszary przy granicy z Białorusią

Świat
Wojna w Ukrainie. Siły ukraińskie odzyskują Prypeć oraz obszary przy granicy z Białorusią
Twitter/GeneralStaffUA
Ukraiński żołnierz z flagą Ukrainy

Oddziały szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy przejęły kontrolę nad obszarami w okolicy miasta Prypeć oraz terenami przy granicy Ukrainy z Białorusią - przekazały władze ukraińskie. Dzień wcześniej nad Elektrownią Atmową w Czarnobylu zawisła flaga Ukrainy.

Informację o przejęciu kontroli nad częścią Prypeci i fragmentem granicy przekazał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Czytaj Tygodnik Interii: Obrazy wojny w NFT. Czy sztuka uratuje ukraińską armię?

 

Wczoraj o zawieszeniu ukraińskiej flagi nad Elektrownią Atomową w Czarnobylu informowali jej przedstawiciele w mediach społecznościowych. Pracownicy mieli też odtworzyć ukraiński hymn.

 

Przegrupowanie sił rosyjskich. Planują natarcie na wschód

Dowództwo rosyjskie wycofuje niektóre jednostki spod Kijowa i Czernihowa, żeby przygotować natarcie na Charków i na kierunku donieckim - podał w piątek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

 

"W mieście Enerhodar, na terenie jednostki wojskowej Gwardii Narodowej Ukrainy, rosyjscy okupanci nadal przetrzymują okolicznych mieszkańców. Zarzuca się im organizowanie akcji proukraińskich i przygotowywanie sabotażu przeciwko najeźdźcom. Pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przesłuchują ich pod presją psychiczną i fizyczną" - stwierdził ukraiński sztab generalny.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ekspert: Rosja zaplanowała największe ludobójstwo od II wojny światowej

 

"Według dostępnych informacji, tak zwane referendum planowane jest przez rosyjskich okupantów na 4 kwietnia w mieście Tokmak (w obwodzie zaporoskim). W szczególności administracja okupacyjna już powiadomiła o tym wydarzeniu miejscową ludność. W tymczasowo kontrolowanym przez wojsko i Rosgwardię Melitopolu wróg rozmieszcza systemy artyleryjskie między domami mieszkalnymi, skąd prowadzi ostrzał w kierunku Zaporoża" - podało ukraińskie dowództwo.

Wizja Putina: zwycięska parada w Dzień Zwycięstwa

- Po ponad miesiącu wojny rosyjskie siły lądowe nie były w stanie utrzymać kontroli nad obszarami, na których walczyły. Prezydent Władimir Putin jest pod presją, by zademonstrować zwycięstwo, a na wschodzie Ukrainy ma największe szanse, by je szybko osiągnąć -  twierdzą źródła CNN.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Do sieci trafiły filmy i zdjęcia spod Kijowa. "Ogromne zniszczenia i ciała ofiar"

 

"Z przechwyconych przez amerykański wywiad informacji wynika, że Putin skupia się na Dniu Zwycięstwa, upamiętniającym kapitulację nazistowskiej III Rzeszy w II wojnie światowej. W ramach obchodów na Placu Czerwonym w Moskwie odbywa się wtedy defilada wojskowa. Putin chce mieć możliwość świętowania tego dnia jakiegoś zwycięstwa w swojej wojnie przeciwko Ukrainie" - pisze CNN.

 

Według źródeł w USA i Europie narzucane przez retorykę ramy czasowe Moskwy nie zmieniają jednak faktu, że szykuje się ona na przedłużoną wojnę.

nat / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie