Wojna w Ukrainie. "Otwarta droga" do rozmowy Władimir Putin - Wołodymyr Zełenski"

Świat
Wojna w Ukrainie. "Otwarta droga" do rozmowy Władimir Putin - Wołodymyr Zełenski"
AP/Facebook/Wołodymyr Zełenski
Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski

Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w Turcji - przekazał w sobotę Dawyd Arachamija, kierujący ukraińską grupą negocjacyjną w rozmowach pokojowych z Rosją. Miał stwierdzić, że dla Rosji projekty traktatów pokojowych są na wystarczająco zaawansowanym etapie, aby umożliwić bezpośrednie konsultacje między przywódcami obu narodów.

Agencja Reutera zacytowała Dawyda Arachamiję, który powiedział ukraińskiej telewizji, że Rosja zaakceptowała ogólne stanowisko Ukrainy z wyjątkiem stanowiska wobec Krymu.
 
"Nie są znane data ani miejsce, ale my uważamy, że z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to Stambuł albo Ankara" – powiedział Arachamija, który jest szefem frakcji partii Sługa Ludu w ukraińskim parlamencie.

Ustna akceptacja, z wyłączeniem kwestii Krymu

Agencja UNIAN cytuje słowa Arachamii, że strony są bliskie porozumienia, ale nie zgadzają się w sprawie Krymu. Rosja zaakceptowała ukraiński projekt, ale "na razie tylko ustnie" i z wyłączeniem kwestii okupowanego półwyspu.

 

Ewentualne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i jej neutralnego statusu będzie poddane pod referendum. - Strona rosyjska zgodziła się, że referendum będzie jedynym wyjściem z tej sytuacji – powiedział.

 

ZOBACZ: Negocjacje w Turcji. Ukraina złożyła propozcyję Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa

 

- Omawiamy teraz format, w którym mamy porozumienie pokojowe z Rosją, ale gwarancje bezpieczeństwa dają inne państwa. I Rosja nie może blokować tego procesu (uruchomienia gwarancji) – przekazał Arachamija.

 

Jak wskazuje portal Ukrainska Prawda, Arachamija podkreślił, że Ukrainie "zależy na gwarancjach państw posiadających broń jądrową – Francji, USA, Wielkiej Brytanii i Chin".

 

- Minimum, którego oczekujemy, to gwarancje ze strony pięciu państw - by móc powiedzieć, że to jest dobra konstrukcja, by ochronić Ukrainę przed agresją w przyszłości – cytuje Arachamiję Interfax-Ukraina.

 

Negocjator wskazał również, że Ukraina nie podpisze żadnych dokumentów, które zakładają prawo weta dla Rosji.

Negocjacje pokojowe w Turcji

Ostatnia runda negocjacji między Rosją a Ukrainą zakończyła się 29 marca w Stambule. Jak wówczas przekazano, Ukraina gotowa jest przyjąć neutralność w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. W gronie państw-gwarantów oprócz stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, miałaby znaleźć się również m.in. Polska. Padł wtedy komunikat, że Rosja rozważy teraz te propozycje.
 

- Wśród gwarantów widzimy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael - mówił wówczas Dawyd Arachamija.

 

Z kolei główny rosyjski negocjator Władimir Miedinski przekazał, że Rosja przyjrzy się ukraińskim propozycjom i przedstawi je prezydentowi Władimirowi Putinowi.

 

Już wówczas główny ukraiński negocjator David Arakhamia mówił, że w czasie spotkania uzyskano "wystarczające" warunki do spotkania prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina.

 

ml/ / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie