Wojna w Ukrainie. 36. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 36. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY/zdjęcie ilustracyjne

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w czwartek, że przygotowuje skierowanie misji na teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, z której wycofują się wojska rosyjskie. Relacja na żywo.

aml/ac/PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 36 dzień walk w Ukrainie:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-31/wojna-rosja-ukrainie-raport-dnia-informacje-o-sytuacji-w-ukrainie-czwartek-31-marca/


Prezydent Ukrainy zwolnił z z armii dwóch generałów oskarżonych o zdradę.

- Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów – teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani– powiedział w czwartek Zełenski.

 

- Jest tylko jedna recepta walki z Putinem na dzień dzisiejszy – to pomoc zbrojna Ukrainie, nie - wysyłanie wojska, a kierowanie tam najlepszego sprzętu wojskowego. Jedyna recepta to zwycięstwo Ukraińców na polu walki, tylko w ten sposób będzie można przekonać Rosjan i poprzeć tę drugą, mniej liczną Rosję, która jest przeciwko Putinowi – podkreślił Iwanow.

- Jeszcze nigdy żaden przywódca rosyjski, żaden car, żaden pierwszy sekretarz nie pogrążył narodu rosyjskiego w takiej otchłani, jak to zrobił teraz Władimir Putin. Bo co tu ukrywać, to co się stało to już jest porażka narodu rosyjskiego. Rosjanie będą walczyć z tą plamą na własnym sumieniu przez wiele dziesięcioleci, a może i dłużej- powiedział prof. Nikołaj Iwanow

Putin przyczynił się do ostatecznego ukształtowania narodu ukraińskiego. Teraz wszyscy Ukraińcy pod tymi bombami, pod tą presją wojskową czują się ukraińskimi patriotami i będą bronić swojej ojczyzny – ocenił rosyjski dysydent, historyk z Uniwersytetu Opolskiego prof. Nikołaj Iwanow.

Rzecznik Departamentu Stanu zaznaczył, że rosyjskie służby specjalne zatrzymują obywateli amerykańskich w samej Rosji. Możliwe, że rosyjski reżim przetrzymuje obywateli USA z powodu ich narodowości.

Powtórzył, że wszyscy obywatele USA na Ukrainie i w Rosji muszą „natychmiast wyjechać".

 

W ostatnich tygodniach mieliśmy doniesienia, że obywatele USA byli zatrzymywani przez wojska rosyjskie w czasowo okupowanych przez rosyjskie regionach Ukrainy, a także podczas ewakuacji drogą lądową przez terytoria okupowane przez Rosję do Rosji lub Białorusi - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Departament Stanu potwierdził, że rosyjskie służby wojskowe i specjalne przetrzymują obywateli USA w samej Rosji, a także na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Możliwe jest, że Amerykanie są prześladowani tylko ze względów narodowych, poinformował w czwartek rzecznik Ned Price.

Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola udaje się do stolicy Ukrainy. "W drodze do Kijowa" - napisała w czwartek wieczorem na Twitterze.

Narodowa Policja Ukrainy(NPU) poinformowała, że nawet przy braku potwierdzonych korytarzy ewakuację prowadzą przedstawiciele donieckiej administracji wojskowej, żołnierze Sił Zbrojnych, anyterroryści i policja.

 

Jak informowaliśmy, pisze Ukrinform, w swoim wystąpieniu na temat sytuacji w Mariupolu zastępca dowódcy azowskiego pułku ( NMU OZSP) poinformował, że każdy dzień obrony miasta Mariupol kosztuje naszych obrońców życie.

 

Jak informuje Ukrinform w nocy Wugledar został zaatakowany przez wojska rosyjskie, ataki na miasto trwają.

 

„Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego. Z Wugledaru wywieziono 124 osoby, w tym 25 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne. Z Awdijiwki 17 obywateli. Policja pomogła ratować ludzi” – czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Narodowej Policji Ukrainy.

W tym tak skrajnie bolesnym momencie dla całej Europy niektóre rosyjskie i białoruskie kanały rozpowszechniają informacje zmanipulowane i ocenzurowane na podstawie decyzji i woli rosyjskiego rządu - napisali dyplomaci z pięciu krajów.

 

Ambasadorowie Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii we Włoszech w liście otwartym przestrzegli przed próbami rozpowszechniania rosyjskiej dezinformacji w europejskich mediach, także włoskich. W liście przekazanym w czwartek PAP zaapelowali o szczególną uwagę w podejściu do źródeł informacji i ich weryfikowanie.

- Kiedy rozmawiamy o zmianach na froncie, takich jak domniemane wycofanie się rosyjskich wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego, powinniśmy pamiętać, że nie są to dobrowolne decyzje przeciwnika. Jest to rezultat skutecznych działań ukraińskiej armii - powiedziała wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Wcześniej w czwartek dowództwo pułku Azow zaapelowało do władz Ukrainy o przeprowadzenie operacji, mającej na celu odblokowanie oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie kraju.

 

Sytuacja wojskowa i humanitarna w mieście jest bardzo trudna. Jak przekazali eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, zasadniczymi punktami oporu w oblężonym Mariupolu mają być trzy główne zakłady przemysłowe. 

Obrońcy Mariupola związali walką rosyjskie siły i uniemożliwiają im rozwinięcie ofensywy na innych kierunkach, m.in. na Krzywy Róg i Zaporoże - oceniła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że mimo porażek Rosjanie nie rezygnują ze swoich celów.

O ile w pierwszych dniach po rozpoczęciu konfliktu kurs rubla był dobrą miarą stanu rosyjskiej gospodarki, już tak nie jest, po części ze względu na te sztuczne kroki, które zostały podjęte - powiedziała dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield.

 

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.

Import gazu z Rosji i sankcje nałożone na ten kraj za inwazję na Ukrainę były tematami czwartkowej telefonicznej rozmowy premiera Włoch Mario Draghiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie na Twitterze. Przywódcy zgodzili się, że sankcje są "bardzo skuteczne".

Liderzy państw G20 dyskutowali na temat dalszej aktywności Rosji w ramach tego forum - przekazał Trudeau podczas spotkania z dziennikarzami w Ottawie. Słowa premiera przytoczyła agencja Reutera.

23 marca ambasador Rosji w Indonezji Ludmiła Worobiowa oświadczyła, że prezydent Władimir Putin zamierza uczestniczyć w tegorocznym szczycie G20 w Dżakarcie.

 

Rosja, która dokonała inwazji na Ukrainę, nie może być już uznawana za konstruktywnego partnera w ramach grupy G20, a rosyjskie działania zakłóciły wzrost gospodarczy w skali całego świata - ocenił w czwartek premier Kanady Justin Trudeau.

Żądania prezydenta Rosji Władimira Putina, by kontrahenci z "państw nieprzyjaznych" płacili za dostawy gazu w rublach, są przejawem desperacji Kremla. To desperacja w wymiarze gospodarczym i finansowym, wywołana sankcjami Zachodu - ocenił w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Na Ukrainie trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w czwartek udało się ewakuować własnymi środkami transportu do Zaporoża 1458 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. W Melitopolu Rosjanie zabrali pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców okupowanego miasta.

W czwartek Rosjanie opuścili teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i pobliskie miasto Sławutycz - podał koncern w komunikatorze Telegram.

 

Kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem, rozciągająca się na około 60 km, być może już nie istnieje; nigdy nie udało jej się zrealizować zaplanowanej misji - ocenił w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Około 15-20 tys. mieszkańców miasta Izium na wschodzie Ukrainy potrzebuje pilnej ewakuacji, jednak wojska rosyjskie nie zgadzają się na korytarze humanitarne - poinformował w czwartek zastępca mera Iziumu Wołodymyr Macokin.

"Najpilniejszej ewakuacji potrzebuje około 15-20 tys. mieszkańców. +Zielone korytarze+ nie są uzgadniane i nie ma ich już prawie 20 dni" - napisał Macokin na swoim Facebooku.

Personel Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej: na terenie obiektu nie ma osób postronnych.

Wołodymyr Kliczko, były mistrz świata w boksie i brat mera Kijowa Witalija Kliczki, powiedział w wywiadzie dla telewizji BILD, że "to, co się teraz dzieje, to ludobójstwo na narodzie ukraińskim". Podkreślił, że "podczas gdy my rozmawiamy, trwa ostrzał" na Ukrainie.

Rada Najwyższa Ukrainy opublikowała mapę, która przedstawia sytuację w obwodzie kijowskim. 

70 proc. ropy w systemie rafineryjnym Orlenu pochodzi spoza kierunku rosyjskiego - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w TVP Info. Dodał, że w rafinerii w Możejkach od wybuchu wojny 100 proc. ropy pochodzi spoza Rosji.

Rosyjscy żołnierze, którzy opuścili Czarnobylską Elektrownię Atomową, zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od początku wtargnięcia 24 lutego - podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda.

Ministerstwo Obrony Ukrainy:

"1370 rosyjskich pocisków wystrzelonych w Ukrainę
148 dzieci zabitych przez nazistów podczas ostrzału i nalotów
Ponad 10 milionów Ukraińców uciekło ze swoich domów z powodu wojny
Rosja zniszczyła 15 lotnisk
Każdego dnia najeźdźcy dopuszczają się okrucieństwa.
Przestępcom Putina nie wybaczymy!"

 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że prowadzi konsultacje z władzami Ukrainy, aby w ciągu kolejnych kilku dni wysłać misję do Czarnobyla.

Ukraina dywersyfikuje dostawy paliw i jesteśmy przekonani, że zachowamy wystarczające rezerwy mimo rosyjskich ataków na nasze magazyny paliwowe - zadeklarował w czwartek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

Ponad trzy doby oczekiwania - na tyle Krajowa Administracja Skarbowa szacuje kolejkę ciężarówek na odprawę i wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście w Bobrownikach. W czwartek wieczorem czas ten sięgał 78 godzin, kolejka ma ok. 30 km długości.

W Charkowie rosyjskie wojska utworzyły stację walki elektronicznej. Wysłano stamtąd 5 tys. wiadomości do ukraińskich żołnierzy i pracowników administracji państwowej, wzywając do poddania się Rosjanom. Zlikwidowaliśmy tę instalację - przekazała w czwartek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Dominikanie prowadzący Dom św. Marcina de Porres w Fastowie pod Kijowem przyjmują wszystkich uchodźców, którym mogą pomóc, osoby z niepełnosprawnościami, matki z małymi dziećmi - relacjonuje fotoreporter Andrzej Lange, który w czwartek odwiedził ośrodek. Dodaje, że sytuacja ośrodka jest bardzo trudna i zakonnicy potrzebują wsparcia.

Polska jest na czele krajów Unii Europejskiej, które chcą zwiększać nacisk gospodarczy na Rosję - mówił w TVN24 minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w ostatnich dniach spotkał się w Warszawie z najważniejszymi polskimi politykami.

"Jestem wdzięczny za gotowość Turcji, by stać się gwarantem bezpieczeństwa naszego państwa" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Zełenski nazwał tureckiego prezydenta "prawdziwym przyjacielem Ukrainy". "Uzgodniliśmy dalsze kroki na drodze do osiągnięcia pokoju" - poinformował.

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w czwartek, że godne podziwu jest to, jak kraje europejskie przyjmują uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodał, że rozpoczynającej się w sobotę wizycie papieża na Malcie będzie towarzyszył ból z powodu wojny i cierpienia Ukraińców.

Dowództwo pułku Azow zaapelowało do władz Ukrainy o przeprowadzenie operacji, mającej na celu odblokowanie oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie kraju - podaje w czwartek portal Ukraińska Prawda.

 

Na północnym wschodzie Ukrainy Rosjanie usiłują stworzyć nową grupę wojsk w celu przejęcia kontroli nad częściami obwodów charkowskiego, ługańskiego i donieckiego, w tym miastami Słowiańsk i Kramatorsk - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wróg próbuje atakować miasto Popasna, prawdopodobnie po to, by odciągnąć uwagę dowództwa wojskowego Ukrainy od prób przejęcia kontroli nad Iziumem i Mariupolem" - podał sztab w komunikacie w czwartek wieczorem na Facebooku.

Prezydent Biden: Putin wydaje się odizolowany, są wskazania, że niektórzy jego doradcy są w areszcie domowym. 

Prezydent Biden: ogłaszam największy plan uwolnienia rezerw ropy naftowej w historii, milion baryłek dziennie przez 6 miesięcy. 

Ambicje Rosji, by szybko zająć Kijów i całą Ukrainę rozpadły się i pod wieloma względami rosyjski prezydent Władimir Putin już przegrał - ocenił w czwartek szef brytyjskich sił zbrojnych adm. Tony Radakin.

Rosjanie dążą do oderwania obwodu chersońskiego i utworzenia tam tzw. republiki ludowej, oznacza to, że chcą usankcjonować odłączenie tego obszary od Ukrainy, by utrzymać strategicznie połączenie lądowe z Krymem - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 35 dniach inwazji.

Prezydent USA Joe Biden: Ogłaszam dwuczęściowy plan osiągnięcia niezależności energetycznej.

Amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło w czwartek nałożenie sankcji na 21 firm i 13 osób z rosyjskiego sektora technologicznego, by zapobiec omijaniu wcześniejszych restrykcji i pozyskiwaniu zachodnich technologii. Dodatkowo sankcjami objęto państwowy ośrodek badawczy za cyberataki.

Miasto Wyszogród w obwodzie kijowskim jest już pod kontrolą ukraińskich wojsk, a w najbliższym czasie oczekujemy jeszcze lepszych doniesień z okolic Kijowa - powiedział w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.

 

Premier Morawiecki: musimy przyjąć miażdżący zestaw długoterminowych sankcji wobec Rosji.

Rosja będzie się starać zająć jedną trzecią Ukrainy powiedział premier Mateusz Morawiecki w CNN

Wielka Brytania i jej sojusznicy zgodzili się wysłać więcej śmiercionośnej broni na Ukrainę, aby pomóc odpierać rosyjską inwazję - ogłosił w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Skarżysko-Kamienna (Świętokrzyskie) zawiesiło współpracę z białoruskim Grodnem. Decyzję w tej sprawie podjęli w czwartek miejscy radni. Jednocześnie podczas sesji zadecydowano o wsparciu finansowym miasta partnerskiego Żmerynka w Ukrainie.


W Krakowie jest obecnie ok. 150 tys. uchodźców z Ukrainy. Do tej pory numer PESEL dostało ok. 7 tys. osób, 5 tys. dzieci zaczęło naukę w szkołach. W DPS-ach ze względu na stan zdrowia przebywa dziewięć osób - wynika z szacunków urzędników miejskich.

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że w tym regionie, leżącym na wschodzie Ukrainy, sytuacja mocno się zaostrza, wojska rosyjskie sprowadzają znaczne ilości sprzętu i jednostki z Czeczenii na Kaukazie Północnym.

Rolnicy na Ukrainie, zamiast dbać o swoje uprawy, zostali zmuszeni albo do walki o przyszłość i niepodległość swojego kraju, albo do ucieczki. Statki ze zbożem nie wypływają z portów czarnomorskich, bo blokuje je agresja Rosji - powiedział Sekretarz Stanu Departamentu USA Antony Blinken.

Wielka Brytania nie planuje płacić za rosyjski gaz w rublach - poinformował w czwartek rzecznik premiera Borisa Johnsona. Dodał, że rząd monitoruje implikacje żądania prezydenta Rosji Władimira Putina dla rynku europejskiego.

Rosyjskie wojska najprawdopodobniej opuściły podkijowskie lotnisko w Hostomlu i w większości wycofały się z terenu czarnobylskiej elektrowni - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, mimo skupienia się rosyjskich działań na Donbasie, jak dotąd Rosjanie nie poczynili tam znacznych postępów.

Od 24 lutego br. przez przejścia graniczne w województwie lubelskim z Ukrainy do Polski przedostało się 1 191 618 osób; w tej chwili obserwujemy wzmożony ruch w strefie przygranicznej - poinformował w czwartek wojewoda lubelski Lecha Sprawka.

Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji opublikowało mapę działań w Ukrainie.

 

Jak informuje ukraińska armia, w czasie walk zginął kolejny rosyjski dowódca. Chodzi o kapitana Gasanowa Fakhretdina, który miał dowodzić 1. batalionem 394. pułku 127. dywizji strzelców motoryzowanych.

Mieszkańcy Charkowa, którzy wyjechali z miasta z powodu rosyjskiej inwazji, zaczęli powracać do swoich domów. Jeśli zastają je zrujnowane, oferujemy miejsca noclegowe w przedszkolach, szkołach lub mieszkaniach u innych osób - powiedział w czwartek mer Charkowa Ihor Terechow.

My, Ukraińcy, nie mamy złudzeń, że Putin będzie nadal nas atakował. I dlatego najkrótszą drogą do pokoju jest zaopatrzenie Ukrainy w broń - powiedział były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Radni PiS złożyli interpelację na ręce prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz w sprawie nazwania jednego z rond w mieście im. Bohaterów Mariupola.

Wiceminister Paweł Jabłoński uczestniczył w konsultacjach ministrów spraw zagranicznychBukareszteńskiej Dziewiątki oraz USA i NATO. Uczestnicy spotkania w Bratysławie wyrazili poparcie dla oraz dalszego wzmocnienia wschodniej flanki i adaptacji strategicznej NATO wobec agresywnych działań Rosji - podało polskie MSZ.

Od piątku 1 kwietnia zmienią się zasady warunkowego przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Możliwość uproszczonego trybu zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów spoza UE został wprowadzony w związku z pandemią COVID.

 

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację LikarPL, która ułatwi porady lekarskie dla obywateli Ukrainy. Umożliwi ona szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta, a także komunikację między pacjentem i lekarzem, który nie posługuje się językiem ukraińskim - poinformował w czwartek resort.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59 - poinformowało Rządowe Centrum Bepieczeństwa.

 

Były pułkownik Pavel Buczka, który podejrzewany jest o szpiegostwo na rzecz Rosji, został w czwartek zwolniony z aresztu przez Sąd Najwyższy Słowacji. Zatrzymany 15 marca Buczka miał od 2013 roku przekazywać informacje rosyjskim służbom wywiadowczym.

Kancelaria Sejmu oficjalnie poinformowała o ponadpartyjnej wizycie polskich posłów w ukraińskim Łucku. Jak ustaliła Interia, w czasie wyjazdu polskich parlamentarzystów, w mieście zawyły syreny alarmowe. - Po raz pierwszy uczestniczyłem w delegacji, gdzie standardowym wyposażeniem były kamizelki kuloodporne i hełmy kevlarowe, a gospodarze mieli długą i krótką broń - powiedział nam Tomasz Kostuś z PO.

Pomnik ku czci żołnierzy sowieckich z II wojny światowej został zniszczony przez wojska rosyjskie w obwodzie kijowskim - poinformował w czwartek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Pracownicy medyczni z Ukrainy, którzy znaleźli u nas schronienie, to zarówno specjaliści, którzy znają język polski, jak i osoby, które intensywnie się go uczą i zdobywają uprawnienia medyczne. Część z nich asystuje polskim lekarzom i pomaga w kontakcie z pacjentami ukraińskimi - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Do ukraińskich schronisk dla zwierząt trafi 1,5 tony suchej karmy - poinformował Ukraiński Czerwony Krzyż. 

Niemcy i Francja przygotowują się do możliwego wstrzymania importu gazu z Rosji, ponieważ Moskwa domaga się od 1 kwietnia zapłaty w rublach za dostawy, czego Europejczycy odmawiają – oświadczył w czwartek francuski minister gospodarki Bruno Le Maire w Berlinie.

Miałem dziś okazję osobiście podziękować wiceministrowi obrony Ukrainy Ołeksandrowi Poliszczukowi i doradcy ministra obrony Ukrainy Andrijowi Miroszniczence za ich wkład w obronność Polski - napisał ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział kolejne sankcje wobec Rosji za rozpętanie przez nią wojny przeciwko Ukrainie. Ostatni pakiet sankcji nie powinien być ostatnim - oświadczył w czwartek w Berlinie po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Zapewniłem szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kulebę o wsparciu, jakiego Polska i polskie społeczeństwo udziela uchodźcom z Ukrainy - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

"Dziękuję szefowi ukraińskiego MSZ @DmytroKuleba za dzisiejsze spotkanie i konstruktywną rozmowę. Zapewniłem o wsparciu, jakiego Polska i polskie społeczeństwo udziela uchodźcom z Ukrainy" - napisał w czwartek na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Od początku marca ponad 200 tys. osób z Ukrainy podróżowało bezpłatnie z biletem kolejowym #helpukraine. Każdego dnia kilka tysięcy uchodźców wojennych jest przewożonych do bezpiecznych miejsc - poinformował w czwartek w Berlinie szef niemieckich kolei Deutsche Bahn Richard Lutz.

Minister Mariusz Kamiński spotkał się ze z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandim. Wysoki Komisarz wyraził wdzięczność wobec rządu RP za działania Polski na rzecz przyjmowania oraz wsparcia uchodźców z Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

.

Najwyższy czas, aby w końcu odrzucić przestarzałą sowiecką pisownię naszych miast i przyjąć poprawną ukraińską formę. Jestem wdzięczny Japonii i premierowi Fumio Kishida za to, że już to zrobili i zachęcam innych do naśladowania. #KyivNotKiev  - napisał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk w czwartek ogłosił "Program upowszechniania strzelectwa". Resort w tym roku na ten cel przeznaczy pięć mln złotych i zamierza przeszkolić ponad osiem tysięcy osób.

 

Rada miejska stolicy Słowacji zdecydowała w czwartek o zmianie nazwy części ulicy Godrovej, przy której mieści się ambasada Rosji w Bratysławie, na ulicę Borysa Niemcowa. Zmianę nazwy postulowali radni dzielnicy Stare Miasto po inwazji Rosji na Ukrainę.

Ważnym gestem wsparcia byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia Bohaterów miasta Mariupola. Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że Mariupol jest w sercu każdego gdańszczanina - powiedział w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska mer Mariupola Wadym Bojczenko.

W rejonie Sumy ukraińskie służby wyłowiły z dna rzeki rosyjski czołg, który wcześniej zatonął razem z załogą.

 

Co najmniej 24 ukraińskich urzędników państwowych i samorządowych przebywa w niewoli u rosyjskich okupantów; weryfikujemy informacje dotyczące jeszcze dwóch osób - podały w czwartek źródła w administracji prezydenta Ukrainy, cytowane przez ukraińskiego nadawcę Suspilne.

Holandia dostarczyła dotychczas Ukrainie broń wartą ponad 50 mln euro - poinformowała w czwartek minister obrony Kajsa Ollongren. "Dostawy będą kontynuowane" - zapewniła szefowa holenderskiego resortu obrony.

NATO zwróciło się do nas z prośbą o wysłanie na Łotwę liczącego 800 żołnierzy batalionu, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu - ogłosiło w czwartek duńskie ministerstwo obrony. Władze Danii już wcześniej informowały o gotowości wysłania takiej jednostki do jednego z krajów bałtyckich.

Wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę wolontariuszy pod Czernihowem na północy Ukrainy - poinformowała w czwartek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ciężko ranne.

Dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy: Łukasziwka i Słoboda zostały wyzwolone z rąk wojsk rosyjskich - poinformował w czwartek szef obwodu Wiaczesław Czaus na komunikatorze Telegram

Rosjanie zamierzają opuścić Czarnobylską Elektrownię Atomową i pobliskie miasto Sławutycz - poinformował w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom. Jak podano, część rosyjskich wojsk już udała się w stronę granicy z Białorusią.

 

Jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników w NATO, a to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz całe terytorium zarówno Polski, jak i Litwy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Widzimy częściowe wycofywanie się rosyjskich taktycznych grup batalionowych z obwodu kijowskiego, ostatniej nocy prawie 700 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieściło się w stronę granicy z Białorusią - przekazał w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.

Posłowie Lewicy Maciej Kopiec i Marek Rutka zapowiadają złożenie w przyszłym tygodniu w Sejmie projektu ustawy, który miałby zakazać używania w Polsce symbolu wojsk putinowskich - "Z". W interpelacji posłowie pytają też MSWiA, czy resort nie podejmuje swoich działań w tej sprawie.

Polska będzie bronić Ukrainy przed byciem zmuszaną do zawierania porozumień sprzecznych z jej interesem, zawieszenie broni musi obejmować wycofanie rosyjskich wojsk z terenów zajętych po inwazji - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

 

 

Na rynku we Lwowie otwarto w czwartek wystawę poświęconą dziennikarzom poległym, ciężko rannym lub zaginionym podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ekspozycja nosi tytuł: "Nazwać wojnę wojną". - To nie jest kryzys czy konflikt, to jest prawdziwa wojna - powiedziała jedna z organizatorek Tetiana Teren.

 

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z środy na czwartek w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1232 cywilów, a 1935 zostało rannych - przekazało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

W poprzednim raporcie w środę informowano o 1189 ofiarach cywilnych i 1901 rannych.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek, że podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach - pisze Bloomberg . W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana - oświadczył Putin w telewizyjnym wystąpieniu.

Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

Do Ukrainy dotarł sprzęt ratowniczo-gaśniczy Wielkiej Brytanii.  

Mimo zapewnień rosyjskich dowódców, że wojska agresora opuszczają obrzeża Kijowa, w czwartek w ukraińskiej stolicy nadal słychać było odgłosy eksplozji i ostrzałów. Ruch w mieście jest jednak zauważalnie większy. Dla autobusów komunikacji miejskiej został otwarty ruch trzecim mostem na Dnieprze – Południowym.

Wiceszefowie MSWiA Paweł Szefernaker i Bartosz Grodecki spotkali się w czwartek z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes. Ambasador przedstawiła program, jaki dla uchodźców z Ukrainy przygotował brytyjski rząd; oferta brytyjska jest bardzo konkretna - ocenili wiceministrowie.

W Bratysławie ministrowie spraw zagranicznych państw grupy bukareszteńskiej (B9) podkreślili w czwartek, że potrzebują wzmocnić swoje bezpieczeństwo, także poprzez zwiększenie obecności wojskowej. Podkreślano znaczenie odejścia od zależności energetycznej od rosyjskich surowców.

Grupę B9 tworzą kraje wschodniej flanki NATO: Litwa, Estonia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

 

 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się w Warszawie z wysokim komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Filippem Grandim. Tematem ich rozmowy jest m.in. pomoc, jaką UNHCR może udzielić na rzecz uchodźców z Ukrainy - poinformowało MSWiA.

Jednym z podstawowych wyzwań dla nas wszystkich w tej chwili jest to, żeby nie przyzwyczaić się do tej sytuacji, kiedy wojna toczy się małymi krokami - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.  - Przyzwyczajenie jest siostrą obojętności - podkreślił.

 

Do polskiego systemu oświaty zgłoszono do tej pory 153 tys. uczniów z Ukrainy – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Opolu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Nie dziwi mnie wypowiedź tow. Morawieckiego, że rusofobia, o której wczoraj tylko mówili, stała się dziś mainstreamem Polski, przyjęta jako oczywista idea i kraj z nią żyje - napisał były prezydent Rosji Dmitry Medvedev.

Wołodymyr Zełenski do belgijskich parlamentarzystów: oblężony Mariupol jest dziś najstraszniejszym miejscem w Europie.

Rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują. Należy spodziewać się więcej rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpienia - poinformował na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret powołujący 134,5 tys. nowych poborowych, ale rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza, by mieli zostać wysłani na Ukrainę, która została pięć tygodni temu najechana przez Rosję - informuje w czwartek agencja Reutera.

To coroczny, wiosenny pobór, który zostanie przeprowadzony między 1 kwietnia a 15 lipca i obejmie mężczyzn w wieku 18-27 lat - wyjaśniono w prezydenckim dekrecie.

Pilnej ewakuacji z Mariupola na wschodzie Ukrainy wymaga ok. 100 tys. ludzi - zaalarmowała w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Jak dodała, do tej pory udało się wydostać z miasta ok. 75 tys. osób.

 

Prawie cztery piąte (79 proc.) ankietowanych uważa, że Polska powinna zrezygnować z zakupu przynajmniej części surowców energetycznych z Rosji - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Kantar Public.

Dodano, że 59 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna zrezygnować całkowicie z tego rodzaju zakupów, a 20 proc. uważa, że Polska powinna zrezygnować z zakupu części surowców energetycznych z Rosji.

Zgodnie z badaniem 8 proc. respondentów twierdzi, że Polska nie powinna rezygnować z zakupu rosyjskich surowców energetycznych, a 13 proc. ankietowanych nie potrafiło określić swojego zdania.

 

Według Ministerstwa Zdrowia Ukrainy od początku wojny zniszczeniu uległy 264 placówki zdrowia. 13 specjalistycznych szpitali zostało całkowicie zniszczonych. Sześciu medyków zginęło, a 18 zostało ciężko rannych.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) zaapelował w czwartek do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi, by odmawiali udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie.

"Wywiad wojskowy Ukrainy zwraca się do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi i wzywa ich, by odmówili udziału w zbrodniczej agresji Rosji przeciwko naszemu krajowi" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez GUR MO na Facebooku.

Mieszkańcy miasta Hoła Prystań w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wyszli na akcję protestu, by zażądać od Rosjan uwolnienia porwanego przez nich mera Ołeksandra Babycza i innych osób - podaje w czwartek Suspilne.

Wojna na Ukrainie może oznaczać załamanie eksportu zbóż z tego kraju, nieobsiewanie pól, a to może skutkować nawet głodem w rejonach takich jak Afryka Północna czy Bliski Wschód - mówił w czwartek w Białymstoku wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na konferencji o przyszłości polskiego rolnictwa.

Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na naukę religii prawosławnej w szkołach woj. lubelskiego. Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska zaoferowała wsparcie kadrowe w zapewnieniu nauczycieli religii dla dzieci uchodźców.


Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w czwartek w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą - poinformowało Prawo i Sprawiedliwość.

Dla polskiego i europejskiego rynku pracy, który zmaga się z brakiem siły roboczej, napływ pracowników z Ukrainy będzie korzystny - ocenił w czwartek prezes agencji pracy Gi Group Holding Stefano Colli-Lanzi.

Rosjanie zniszczyli niemal cały ukraiński przemysł zbrojeniowy - powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksji Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

"Zgodziliśmy się na organizację korytarzy humanitarnych. Z Ukrainy na Ukrainę! Rozmawialiśmy o wspólnym wsparciu finansowym Ukraińców poprzez (rządową aplikację) Diia. Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji" - napisał na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peterem Maurerem.

 

Amerykańska aktorka Angelina Jolie odwiedziła w środę ukraińskie dzieci w szpitalu pediatrycznym Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus) w Rzymie. O wizycie tej placówka poinformowała w czwartek.

 

Premier Norwegii Jonas Gahr Store przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem, podczas której wezwał rosyjskiego przywódcę do przerwania wojny i wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk - podała agencja Reutera, powołując się na komunikat biura norweskiego premiera.

Szacujemy, że w ponad 100 miejskich przychodniach i 11 szpitalach ponad 100 osób z Ukrainy znalazło pracę. Zapraszamy kolejne osoby - powiedziała w czwartek na konferencji przed Szpitalem Bielańskim wiceprezydent Renata Kaznowska.

Zniszczonego sprzętu Federacji Rosyjskiej jest już więcej niż w arsenale niektórych armii Europy i świata - powiedział premier Ukrainy Denys Shymal. 

Najpiękniejsza kobieta świata Karolina Bielawska zachęcała do pomocy dzieciom z Ukrainy, które są od opieką Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. W czwartek spotkała się z dziećmi. Maluchy lgnęły do Miss World 2022, robiły sobie z nią zdjęcia, śpiewały piosenki.

Senatorowie PiS złożyli w czwartek wniosek o odwołanie z funkcji marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego; wniosek związany jest z wypowiedzią Grodzkiego skierowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. Kandydatem PiS na nowego marszałka jest jej obecny wicemarszałek, Marek Pęk.

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych - poinformowały służby ratownicze na Facebooku.

Erdogan dodał, że złagodzenie operacji militarnej Rosji w pobliżu Kijowa i położonego na północy Ukrainy Czernihowa jest "naprawdę ważnym krokiem".

Zdaniem tureckiego prezydenta rozmowy pomiędzy delegacją ukraińską i rosyjską, do których doszło we wtorek w Stambule, "istotnie przyczyniły się" do postępu procesu pokojowego.

- Turcja jest, co do zasady, gotowa wystąpić w roli gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy, jednak szczegóły takiego rozwiązania muszą być jeszcze dopracowane - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez agencję Reutera.

Nierozwiązany, nierozebrany projekt Nord Stream 2 jest oficjalnie wstrzymany, a niektórzy w Niemczech wciąż mają nadzieję, że wykorzystają ten zakrwawiony rurociąg w przyszłości - pisze na portalu EurActiv ukraiński politolog i specjalista od polityki energetycznej Mychajło Gonczar.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział dziennikarzom, że podczas telefonicznej rozmowy z Putinem wyraził przekonanie, że po to, by rozwiązane zostały kluczowe kwestie potrzebne jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, o które prosi on od początku. Jak dodał, według Putina firmy z UE mogą nadal płacić za gaz w euro lub w dolarach.

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w czwartek w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą - poinformował resort obrony. Głównym tematem spotkania była aktualna sytuacja na Ukrainie oraz współpraca polsko-ukraińska, w tym wsparcie dla wojska Ukrainy.

 

Agencja RIA Novosti, na którą powołuje się NEXTA informuje, że zarówno Rosja i Ukraina zapytały władze Włoch, czy Rzym będzie gwarantem bezpieczeństwa przy zapowiadanym porozumieniu.

Do 19 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego na budynek administracji państwowej w Mikołajewie - informuje NEXTA.

Akcja ratunkowa trwa od wtorku.
 

 

Szef NATO poinformował, że Rosja przegrupowuje wojska, aby wzmocnić ofensywę w Donbasie.

Po wojnie budynki mieszkalne będą projektowane zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa - poinformował na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. To jeden z wniosków ministra po wizycie w zrujnowanym przez Rosjan Charkowie na wschodzie Ukrainy.

Syryjscy lekarze organizują zdalne szkolenia dla ukraińskich medyków w zakresie postępowania z pacjentami, którzy mogliby ucierpieć w wyniku użycia broni chemicznej i biologicznej przez rosyjskie wojsko. W ciągu dziesięciu dni przeszkolono kilka tysięcy Ukraińców - opisuje amerykański tygodnik "Time".

Stoltenberg: rosyjskie oddziały nie wycofują się z Ukrainy, lecz przegrupowują.

Stoltenberg: należy spodziewać się więcej rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpienia.

Ukraińskie wojsko miało odbić z rąk Rosjan pięć miejscowości w obwodzie zaporoskim - podało na Facebooku dowództwo wojsk powietrzno-desantowych ukraińskiej armii.

W wyniku kontrataku wyzwolone miały zostać miejscowości Zatyszja, Małyniwka, Wesełe, Zełenyj Haj i Krasne.

Około 100 uchodźców wojennych chce przyjąć u siebie partner powiatu bielskiego z Niemiec - Rhein-Erft. Starosta Andrzej Płonka podjął się zorganizowania transportu. Nie ma jednak chętnych ani w rejonie Bielska-Białej, ani w sąsiednich powiatach - podało starostwo.

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego jednostki wojskowej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - podał gubernator obwodu Wałentyn Rezniczenko na Facebooku.

Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko udał się do Niemiec z delegacją z Kijowa. Planowane są spotkania z wysokiej rangi politykami w celu uzyskania politycznego wsparcia dla Ukrainy - poinformował na Telegramie jego brat Witalij, mer Kijowa.

Brytyjski rząd nałożył sankcje na kolejnych 14 osób i podmiotów z Rosji w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę. Większość z nowo objętych sankcjami stanowią osoby i firmy związane z mediami.

Na liście znaleźli się m.in. Aleksandr Żarow, dyrektor naczelny Gazprom-Media, Aleksiej Nikołow, dyrektor zarządzający RT (dawniej Russia Today), szef Sputnik International Broadcasting Anton Anisimow i znany prezenter wiadomości w państwowej telewizji Siergiej Brilew. Oprócz nich sankcje nałożono na gen. Michaiła Mizincewa, nazywanego "rzeźnikiem Mariupola", który jest oskarżony o ostrzeliwanie celów cywilnych w tym ukraińskim mieście.

Po 19 latach Japonia ponownie określi rosyjską kontrolę położonych na Oceanie Spokojnym wysp "nielegalną okupacją" - poinformowała japońska agencja Kyodo.

- Wojna w Ukrainie jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego milionów ludzi w Afryce - powiedział dyrektor naukowy ds. rozwoju międzynarodowego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii Tobias Heidland. Rosja i Ukraina należą do głównych eksporterów zboża na świecie.

"Rosjanie nie mają pojęcia co się dzieje. Powiedziano im, żeby łapać nazistów. Byłem w Melitopolu 30 lat i nie widziałem ani jednego" - mówił w wywiadzie z francuską telewizją BFMTV mer miasta Iwan Fiodorow, który przez kilka dni był przetrzymywany przez rosyjskie wojska.

Czerwony Krzyż poinformował, że przygotowuje się do ułatwienia bezpiecznego przejścia ludności cywilnej z oblężonego Mariupola. Warunkiem jest zgoda wszystkich stron konfliktu.

 

W ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 tys. obywateli Ukrainy - poinformował w komunikacie NBP.

Kurs wymiany, ustalony dla tej operacji przez Narodowy Bank Ukrainy, wynosi obecnie 0,14 zł za hrywnę. NBP odsprzeda skupione hrywny Narodowemu Bankowi Ukrainy po tym samym kursie.

Ukraiński parlament przygotowuje ustawę o zakazie działalności Patriarchatu Moskiewskiego oraz odebranie jego majątku z powodu prowojennej postawy patriarchy Cyryla - poinformowała Nexta.

Wedle ustawy cały majątek kościelny zakazanych kościołów zostanie upaństwowiony w ciągu 48 godzin od dnia wejścia w życie ustawy.

"Negocjacje z delegacją rosyjską zostaną wznowione online 1 kwietnia. Podczas rozmów w Turcji ogłosiliśmy też potrzebę spotkania przywódców obu krajów. Delegacja rosyjska odpowiedziała, że najpierw potrzebny jest bardziej spójny projekt umowy. W ciągu tygodnia ustalimy to, co zależy od uczestników procesu negocjacji. I mamy nadzieję, że w dalszej kolejności spotkają się prezydenci obu krajów. Jednocześnie nalegamy, aby takie spotkanie nie odbyło się w Rosji czy na Białorusi" - napisał ukraiński negocjator i deputowany Dawyd Arachamija.

"Oferujemy jedenaście euro za godzinę i tym samym przekraczamy ustawową płacę minimalną", wyjaśnia telewizji ARD rzecznik Toennies Fabian Reinkemeier. Ponadto uchodźcom zapewniono transport do Niemiec i zakwaterowanie. Koszt zakwaterowania jest pobierany z wynagrodzenia, jak pokazano w ulotce informacyjnej.

"Patryk Walkowiak z organizacji charytatywnej Friends of Medyka był świadkiem prób rekrutacji w ośrodku dla uchodźców w Przemyślu i rozmawiał z pracownikami Toennies. Dali mu do zrozumienia, że nie chcą zabierać ze sobą małych dzieci ani osób starszych, lecz tylko ludzi, którzy mogą pracować w firmie Toennies" - czytamy na portalu ARD.

W przygranicznym Przemyślu, największy niemiecki zakład produkcji mięsa Toennies rozdaje ulotki, których celem jest rekrutacja do pracy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Toennies potwierdza próby rekrutacji. Trzech pracowników zostało wysłanych na granicę polsko-ukraińską, aby mogli na miejscu zaoferować pracę głównie kobietom - uchodźcom wojennym.

Firma mięsna Toennies rekrutuje pracowników do swoich zakładów w Niemczech wśród uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej. Spotyka się to z ostrą krytyką - informuje telewizja ARD. Toennies zapewnia: "pomagamy uchodźcom wojennym na miejscu i oferujemy im perspektywy na przyszłość".

Zniszczenia dokonane przez Rosjan w obwodzie charkowskim.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1509473149422874626?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1509473149422874626%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FU4kgVcLDk%2F

Kilkuset strażaków ze wschodniej Rumunii kontynuuje walkę z pożarami, które od środy trawią lasy i nieużytki rolne w delcie Dunaju, na granicy z Ukrainą. Według rumuńskiej straży pożarnej w ciągu zaledwie kilkunastu godzin spłonął tam obszar o powierzchni około 1000 hektarów.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje, że w wyniku wojny gospodarki Rosji i Ukrainy skurczą się w tym roku odpowiednio o 10 i 20 proc. - przekazał Reuters.

- Wojna w Ukrainie może oznaczać załamanie eksportu zbóż z tego kraju, nieobsiewanie pól, a to może skutkować nawet głodem w rejonach takich jak Afryka Północna czy Bliski Wschód - mówił w Białymstoku wicepremier minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na konferencji o przyszłości polskiego rolnictwa.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia publikuje zalecenia dla uchodźców i przesiedleńców, jak pozyskać dane o szczepieniach.

Dziesiąty już transport z pomocą humanitarną wyjechał z Kielc do partnerskiej Winnicy na Ukrainie. Wśród darów są żywność, medykamenty i materiały opatrunkowe, odzież termiczna, latarki, powerbanki i baterie.

Samochód ciężarowy z darami podróż rozpoczął z Rotterdam Inc. – nowego inkubatora Kieleckiego Parku Technologicznego. W przygotowanie transportu zaangażowali się mieszkańcy Kielc, lokalne przedsiębiorstwa, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Bank Żywności i pracownicy miejskich spółek, w tym Targów Kielce, Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Rejonowego Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami i Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

"Są ofiary, wielu jest rannych" - to wyznania z przechwyconej rozmowy rosyjskiego żołnierza z żoną. Nagranie pochodzi od Sił Zbrojnych Ukrainy, a w mediach społecznościowych opublikowała je agencja UNIAN.


Siły zbrojne dodają, że żołnierz "uznaje siłę ukraińskiego wojska". "Nie możemy wykonywać zadań przeciwko takiemu wrogowi. Wszystko co mówiłaś, że mają sprzęt - tak naprawdę cholera jest" - słyszymy.

Link do nagrania.

W Hadze, stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do deputowanych izby niższej parlamentu Holandii.

Do tej pory miasto Suwałki (Podlaskie) wydało 550 tys. zł na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, w tym 140 tys. zł w darach dla miasta Tarnopol. Samorząd pomógł na miejscu 2 tys. uchodźcom wojennym.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek po godz. 11 z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. Tematy spotkania, to sytuacja na Ukrainie i wsparcie, jakiego Polska udziela temu krajowi.

Ukraiński parlament przygotował ustawę zakazującą działalności Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Głównym powodem mają być wypowiedzi patriarchy Cyrla I, który otwarcie popiera rosyjską agresję.

 
"Projekt ustawy przewiduje, że od momentu jej uchwalenia cały majątek Kościoła zostanie znacjonalizowany w ciągu 48 godzin" - informuje NEXTA.

 

Litwa powinna jak najszybciej zrezygnować z rosyjskich dostaw ropy i gazu, i nie czekać do 2025 roku, by odłączyć się od poradzieckiej struktury sieciowej, tzw. pierścienia BRELL – oznajmił w czwartek prezydent Gitanas Nauseda podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Danii Mette Frederiksen.

Od roku do polskiego systemu ochrony zdrowia przyjęliśmy ponad 1200 lekarzy z zagranicy, w tym 700 z Ukrainy - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Najwięksi jubilerzy, w tym Tiffany, Pandora i Chopard, ogłosili wstrzymanie zaopatrywania się w pochodzące z Rosji minerały wykorzystywane do produkcji biżuterii - poinformował w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian".

W trzech miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze ponownie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 mieszkańców miejscowości Marjinka, w tym czworo dzieci - poinformował w czwartek na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

"Jedenastu rannych cywilów z hromady marjinskiej, w tym czworo dzieci, przewieziono do szpitala w mieście Kurachowe" - napisał Kyryłenko.

Link do wpisu.

Zełenski w Holandii: w Hadze, w stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie

Zełenski do parlamentu holenderskiego: wobec Rosji potrzebne są "ostrzeższe sankcje"

36. noc wojny rosyjskiej okazała się najtrudniejsza dla obwodu charkowskiego, czernihowskiego, donieckiego i ługańskiego: wojska rosyjskie miały prowadzić ostrzał osiedli mieszkaniowych miast w tych regionach.

 

Z kolei w obwodach wołyńskim, zakarpackim, rówieńskim, połtawskim, żytomierskim, czerkaskim, sumskim, lwowskim, iwano-frankowskim, odeskim, tarnopolskim, zaporoskim, czerniowieckim, winnickim, kirowogradzkim i mikołajowskim noc minęła stosunkowo spokojnie

"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - podała Państwowa Agencja Atomistyki.

"PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - podano w komunikacie.

Warto pomyśleć o zakupie energii z Ukrainy; tam są nadwyżki energii, ponieważ elektrownie muszą funkcjonować, a prąd nie jest tam dzisiaj konsumowany - powiedział w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, byłaby to najlepsza pomoc dla Ukrainy.

Dwa miejskie autobusy, które będą służyły mieszkańcom Lwowa, przekaże Białystok. W czwartek rano autobusy wraz z darami dla Ukraińców wyruszyły na polsko-ukraińskie przejście w Korczowej (Podkarpackie), gdzie zostać przekazane stronie ukraińskiej.

Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali Czarnobyl, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi - poinformował w środę wieczorem Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, powołując się na białoruskie źródła.

"Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych" - napisał Jemelianenko.

Słoweńscy dyplomaci ściągnęli z gmachu ambasady w Kijowie flagę kraju, ponieważ przypominała flagę Rosji - poinformował w czwartek portal Klix, powołując się na Bosztjana Lesjaka, charge d'affaires Słowenii na Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin dokonał "potężnego błędu w ocenie" sytuacji na Ukrainie, w tym możliwości swoich wojsk, a jego doradcy boją się powiedzieć mu prawdę o wojnie - powiedział w czwartek szef brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Jeremy Fleming.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek ok. godz. 11 z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. 

 
Rozmowa będzie dotyczyła sytuacji na Ukrainie oraz wsparcia, jakiego Polska udziela Ukrainie - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Australia wystosuje w piątek formalny wniosek dotyczący wycofania kraju ze zobowiązań wynikających z klauzuli największego uprzywilejowania (MFN) i nałoży 35 proc. cła na wszystkie produkty importowane z Rosji i Białorusi; zwiększamy przez to ekonomiczny koszt rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą wsparła Białoruś - podano w czwartek w komunikacie australijskiego rządu.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek ok. godz. 11 z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą; rozmowa będzie dotyczyła sytuacji na Ukrainie oraz wsparcia, jakiego Polska udziela Ukrainie - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.


Ograniczenie handlu alkoholem zostanie w Kijowie częściowo zniesione od piątku - zawiadomiła w czwartek wojskowa administracja ukraińskiej stolicy w komunikacie opublikowanym w komunikatorze Telegram.

"Od 1 kwietnia w Kijowie zostanie częściowo dozwolona sprzedaż alkoholu. Można go będzie nabyć od 11.00 do 16.00 w sklepach i lokalach gastronomicznych" - czytamy we wpisie.

Link do wpisu.


W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy uszkodzony został gazociąg, przez co 34 tys. mieszkańców zostało pozbawionych dostaw gazu - poinformowało w czwartek lokalne przedsiębiorstwo gazownicze, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

Podczas kolejnego ostrzału Charkowa bezpośrednie trafienie pociskiem w jedną z dzielnic z miasta spowodowało uszkodzenie podziemnego gazociągu średniego ciśnienia o średnicy 720 mm - przekazała gazownia w Charkowie na Facebooku.

 

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zaapelowała w czwartek do Rosji o zezwolenie na korytarze ewakuacyjne i pomoc dla ludności cywilnej w walczącym i poważnie zniszczonym ukraińskim mieście Mariupol. Podkreśliła, że "należy natychmiast powstrzymać ataki" na miasto.

Ukraińscy uchodźcy, którzy dostali się do Holandii, muszą tam czekać tygodniami na zarejestrowanie w urzędach gmin, przez co nie mogą podjąć pracy ani otrzymać pomocy państwa - alarmuje dziennik “De Telegraaf”.


Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratunkowe w czwartek na Facebooku.

"Spod gruzów wydobyto ciała 14 osób. Jedna osoba zmarła na oddziale intensywnej terapii" – podano w komunikacie Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Borodzianka Ukraina. Kierowcy wimijają samochodami miny przeciwpiechotne

Rosja potwierdziła gotowość otwarcia korytarzy humanitarnych z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola - poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Telegramie.

Przekazała, że do oblężonego miasta portowego Mariupol zostaje wysłanych 45 autobusów, którymi ma zostać wywieziona pozostająca tam do tej pory ludność cywilna.

Zostały też uzgodnione korytarze humanitarne do dostarczenia pomocy oraz ewakuacji ludności z Melitopola oraz możliwość wydostania się z miasta Enerhodar znajdującego się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przyjazdu do Zaporoża prywatnymi samochodami. Kierowcy będą mogli dołączyć do kolumny humanitarnej z Mariupola i Melitopola.

Reuters: turecki minister spraw zagranicznych mówi, że Abramowicz odgrywa przydatną rolę w współpracy z Ukrainą i liderami Rosji

Rosja potwierdziła gotowość otwarcia korytarzy humanitarnych z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola - poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w Telegramie.

"Otrzymaliśmy dzisiaj wiadomość od Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o potwierdzeniu przez Rosję gotowości otwarcia korytarza humanitarnego z Mariupola przez Berdiańsk" - napisała Wereszczuk.

 

Link do wpisu.

Para żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy znalazła miłość w okopach. Formacja opublikowała wideo z oświadczyn, do których doszło na jednym z punktów kontrolnych.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy zgłaszają się na zajęcia do Szkoły Języka i Kultury Polskiej (SJKP) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mają ogromną motywację do nauki języka polskiego – ocenia lektorka tej szkoły dr Agnieszka Tambor.

Reuters: Minister spraw zagranicznych Turcji informuje, że najemnicy i zagraniczni bojownicy walczą po obu stronach barykady podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej

Reuters: prezydent Litwy mówi, że Europa musi zaprzestać kupowania rosyjskiego gazu i ropy, oraz zastosować nowe "maksymalnie silne" sankcje na Rosję

 

Ukrainka, która zaginęła w Eichwalde (Brandenburgia), odnalazła się. 75-letnia kobieta, która uciekła przed wojną z Ukrainy do Niemiec, została znaleziona przez miejscową policję w hostelu w Szczecinie w dobrym stanie zdrowia.

Mechanizm podatku od rosyjskich surowców, który proponuje premier Mateusz Morawiecki, mógłby być wzorowany na mechanizmie ETS - uważa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jej zdaniem bezpieczeństwo jest ważniejsze od dekarbonizacji.

Ponad 10,3 tys. osób przekroczyło w środę polsko-ukraińską granicę w województwie lubelskim, najwięcej w Hrebennem - podał w czwartek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Dotychczas w wyniku ostrzałów i bombardowań na Ukrainie uszkodzonych zostało 261 placówek ochrony zdrowia, w tym 13 zniszczono całkowicie - powiedział ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko w czwartek w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

Pomimo deklarowanego przez Rosję ograniczenia działań na północy Ukrainy, trwają ataki na Czernihów, a siły rosyjskie zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa i zapewne dojdzie do walk na jego przedmieściach - oceniło w czwartek brytyjskie Ministerstwo Obrony w aktualizacji wywiadowczej.

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób - poinformowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze SG odprawili 25,5 tys. podróżnych, czyli o 14 proc. więcej niż we wtorek.

Pomimo deklarowanego przez Rosję ograniczenia działań na północy Ukrainy, trwają ataki na Czernihów, a siły rosyjskie zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa i zapewne dojdzie do walk na jego przedmieściach - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

 

"Pomimo rosyjskich oświadczeń wskazujących na zamierzone ograniczenie aktywności wojskowej wokół Czernihowa, w dalszym ciągu prowadzony jest znaczący rosyjski ostrzał i uderzenia rakietowe. Siły rosyjskie nadal zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa, pomimo wycofania ograniczonej liczby jednostek. W najbliższych dniach dojdzie prawdopodobnie do ciężkich walk na przedmieściach miasta. Ciężkie walki trwają w Mariupolu, który jest kluczowym celem sił rosyjskich, jednak siły ukraińskie nadal kontrolują centrum miasta" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci, a 232 zostało rannych - przekazała w czwartek na Telegramie rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa cytowana przez Interfax-Ukraina.


Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF i Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców UNHCR podały, że według danych z minionej środy z Ukrainy uciekło już ponad 2 mln dzieci, a kolejne 2,5 mln było zmuszonych do opuszczenia swoich domów i odnalezienia schronienia w innych częściach kraju. UNHCR poinformowało, że ponad 1,1 mln dzieci z Ukrainy dotarło do Polski, a setki tysięcy do Rumunii, Mołdawii, Węgier, na Słowację i do Czech. Te informacje mogą być zaniżone.

Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci, a 232 zostały ranne - przekazała w czwartek na Telegramie rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa cytowana przez Interfax-Ukraina. Według danych ONZ ponad 2 miliony dzieci zostało zmuszonych do ucieczki z kraju.

"Wedle stanu na dzień 31 marca o godz. 8 rano, zgodnie z danymi jednolitego rejestru dochodzeń przedprocesowych i innych źródeł, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 148 dzieci, a 232 zostało rannych" - napisała Denysowa.

Link do wpisu.

Zełenski w Australii: Musimy naprawić błędy niekarania Rosji za jej przeszłość

Reuters: Zełenski mówi, że Ukraina potrzebuje nowych, silniejszych sankcji wobec Rosji

15,3 tys. osób, które dotarły do Polski odprawili ostatniej dobry podkarpaccy strażnicy graniczni. Od początku wojny w Ukrainie do czwartku rano jest to łącznie 1 milion 270 tys. osób. Najwięcej z przybywających przekracza granicę w Medyce.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 17,5 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 31 marca to według ukraińskich danych: około 17,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 614 czołgów, 1735 bojowych pojazdów opancerzonych, 311 systemów artyleryjskich, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy obrony przeciwlotniczej, 135 samolotów, 131 śmigłowców, 1201 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 75 cystern, 83 bezzałogowce, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Śledczy przeprowadzili przeszukania w pomieszczeniach Gazpromu w Niemczech - poinformowała Deutsche Welle.

Nexta: To znaleziono przy jednym z zabitych Rosjan

Rosjanie, którzy przebywają za granicą, wysyłają wiadomości o Ukrainie z zachodnich i innych mediów do krewnych w ich ojczyźnie, próbując przeciwdziałać dezinformacji płynącej z rosyjskich mediów państwowych - pisze agencja Reutera.

Opozycja starała się wykreować "obrzydliwy" fake news, część przedstawicieli opozycji kłamała mówiąc, że spółki państwowe sprowadzają węgiel z Rosji. To miało miejsce wyłącznie w odniesieniu do prywatnych firm - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.


Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, ocalcie swoją markę - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, zwracając się do niemieckiego producenta czekolad Ritter Sport, który odmówił wycofania się z rosyjskiego rynku.

"Ritter Sport odmawia wycofania się z Rosji, powołując się na możliwe +poważne skutki+ dla firmy. Pozostanie w Rosji przyniesie jednak gorsze skutki, takie jak dotkliwe szkody dla reputacji (firmy). Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, Ritter Sport. Ocalcie swoją markę i dochody" - zaapelował Kułeba we wpisie opublikowanym w środę wieczorem.

Potrzebujemy jedzenia, medykamentów i wsparcia finansowego, ale przede wszystkim potrzebna jest międzynarodowa izolacja Rosji – podkreśla mer Lwowa Andrij Sadowy. Z jednej strony są rozmowy o sankcjach, ale każdego dnia Rosja otrzymuje środki za ropę i gaz – wskazał.

Sadowy relacjonował w porannej audycji Radia Zet, że ostatnia noc we Lwowie minęła spokojnie. "W dzień były natomiast trzy potężne alarmy. Ten tydzień był bardzo ciężki, Rosja cały czas wypuszcza rakiety. (...) We Lwowie jest wiele zrujnowań" – przekazał.

 

Ugaszono pożar składu paliw w obwodzie rówieńskim. Na miejscu pracowało 67 strażaków, 17 jednostek, a także 2 pociągi przeciwpożarowe - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Pożar wybuchł 28 marca w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety.

Reuters: Premier Danii Mette Frederiksen spodziewa się kolejnych sankcji wobec Rosji - powiedziała dziennikarzom podczas wizyty na Litwie. Odmówiła komentarza na temat szczegółów.Oczekujemy, że państwa Europy Zachodniej i inne kraje świata wypełnią składane deklaracje, dotyczące pomocy uchodźcom; to nasze wspólne wyzwanie i obowiązek, żeby osobom uciekającym przez rosyjską agresją zapewnić jak najlepsze warunki do życia - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM w Programie Pierwszym Polskiego Radia poinformował, że do Polski wjechało 2,4 mln osób z Ukrainy przez wschodnią granicę. Jak dodał, do tego trzeba dodać kilkaset tysięcy osób, które dotarło do naszego kraju przez granicę południową. Zaznaczył, że choć część z tych osób wyjechało na Zachód, to absolutna większość zostaje w Polsce.

Rosjanie ostrzelali Radę Miasta w Dergaczach w obwodzie charkowskim. Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy są ranne - informuje Ukraińska Prawda.

"Jeden z budynków administracyjnych został doszczętnie zniszczony" - podał magistrat. Rosjanie ostrzeliwują także wsie Prudianka, Slatine, Bezruki - podały władze miasta.

Reuters: Autobusy próbują ewakuować cywilów z Mariupola - podała wicepremier Ukrainy

Rosyjscy okupanci zaminowali cmentarz w Trościańcu w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy" - przekazał w nocy ze środy na czwartek na Telegramie szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"W naszych wyzwolonych hromadach wciąż znajduje się wiele min, mnóstwo zaminowanych pól, poboczy dróg" - powiedział Żywycki. Miasto zostało odbite przez wojska ukraińskie z rąk sił rosyjskich w sobotę.

Rosyjskie wojska zaczęły opuszczać Czernobyl - podała agencja Interfax Ukraina powołując się na Pentagon.

Słowacja domaga się by z kraju wyjechało 35 rosyjskich dyplomatów - podało Radio Swoboda. 

Rosyjscy okupanci zaminowali cmentarz w Trościańcu w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał w nocy ze środy na czwartek na Telegramie szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Niestety, w naszych wyzwolonych hromadach wciąż znajduje się wiele min, mnóstwo zaminowanych pól, poboczy dróg. Zaminowano nawet cmentarz w Trościańcu - powiedział Żywycki.

 

Link do nagrania.

Policja z Zaporoża opublikowała zdjęcia zniszczeń w mieście Orichiw.

Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej opublikował zdjęcia ze skutków ostrzału bazy paliwowej w Łysyczańsku - podaje BBC Ukraina.

134 cywilów, w tym sześcioro dzieci, zginęło, a 415 osób zostało rannych od początku wojny z Rosją w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformował gubernator obwodu Witalij Kim.

Armia ukraińska odepchnęła Rosjan z ważnej autostrady w rejonie wsi Małaja Rohań na obrzeżach Charkowa - podała agencja AFP.

"W ciągu 35 dni w Charkowie zniszczono łącznie 1531 obiektów, w tym 1292 budynki mieszkalne. Armia rosyjska zniszczyła 76 szkół, 54 przedszkola, 16 szpitali. W ruinie znalazło się 239 biurowców" - przekazał mer miasta Ihor Terechow cytowany w czwartek przez agencję Ukrinform.

Burmistrz szacuje, że wyjechało około jednej trzeciej mieszkańców Charkowa.

"Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę jej armia porwała co najmniej 11 burmistrzów i 8 urzędników miejskich. Uprowadzanie cywilów jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego- - napisał na Twitterze rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko. 

 
"Lista przestępstw popełnianych przez Rosję i jej urzędników stale się wydłuża. Wszyscy zostaną postawieni przed sądem" - dodał.

Finansowe i materialne wsparcie na rzecz ukraińskich muzeów zadeklarowały także zagraniczne instytucje kultury – mówi PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Działania Komitetu wspierają m.in. The University Museum of Bergen, Blue Shield Denmark, fundacja Stiftung für Kunst, Kultur und Geschichte. Wstępne deklaracje wsparcia wyraziły również Aliph Foundation, a także polskie firmy – producenci materiałów opakowaniowych, papierowych oraz budowlano-remontowych.

W ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie zestrzeliły m.in. cztery rosyjskie samoloty, dwa pociski manewrujące oraz jeden bezpilotowiec - poinformował w czwartek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej dobie trafiły siedem celów powietrznych - cztery samoloty, jeden bezpilotowiec i dwa pociski manewrujące. (...) Nasi żołnierze zniszczyli też 10 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 13 pojazdów kołowych oraz 15 systemów artyleryjskich" - czytamy w podsumowaniu.

 

W ciągu 35 dni wojny na Ukrainie armia rosyjska zniszczyła 15 proc. budynków mieszkalnych w Charkowie na wschodzie kraju - przekazał mer miasta Ihor Terechow cytowany w czwartek przez agencję Ukrinform.

Od początku wojny w Ukrainie można zauważyć wyraźny spadek aktywnych ogłoszeń mieszkań na wynajem. W niektórych miastach ich liczba spadła o ponad 80 proc. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Od początku inwazji Rosjanie zabili w obwodzie mikołajowskim 134 cywilów, w tym 6 dzieci - podaje 24 Kanał.

Kreml przygotowuje kadry do obsadzenia stanowisk w okupacyjnej administracji na zajętych terytoriach Ukrainy - poinformował w czwartek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Kierownictwo Federacji Rosyjskiej rozważa utworzenie władz okupacyjnych na czasowo zajętych terytoriach. Według dostępnych informacji na terenie Federacji Rosyjskiej dobierani są pracownicy organów ścigania, prokuratur i sądów, którzy w przyszłości trafią na terytorium Ukrainy" - czytamy w komunikacie sztabu.


Jest złudzeniem, że można zmienić zachowanie Rosji, bo problemem jest nie tylko Władimir Putin, lecz to, że zdecydowana większość jej populacji jest przesiąknięta imperialistycznym szowinizmem - mówi Edward Lucas, brytyjski publicysta i ekspert zajmujący się Rosją.

- Próbujemy zmienić zachowanie Rosji od 1991 roku i niemal wszystko, co zrobiliśmy, okazało się kontrproduktywne. Zatem pomysł, że moglibyśmy np. wesprzeć jedną konkretną frakcję w Rosji przeciwko innej, nie ma oparcia w faktach. Tym, co możemy robić jest powstrzymywanie Rosji. Możemy ją odcinać od pieniędzy, ograniczać jej możliwość importowania towarów, których potrzebuje, bo sankcje mają pewien efekt powstrzymujący. Możemy też próbować dotrzeć do rosyjskiej populacji poprzez działania psychologiczne i informacyjne, tak samo, jak próbowaliśmy docierać do populacji nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej - wyjaśnia Lucas.

Biuro prasowe Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowało, że dziennikarze mają zakaz fotografowania i filmowania miejsc, w których trwają walki i dotkniętych ostrzałem rosyjskim.

We wtorek ukraińska armia rozbiła rosyjski garnizon we wsi Słoboda w obwodzie czernihowskim.

Rosyjskie siły zbrojne straciły pojazdy pancerne, które zostały zniszczone. Wśród nich czołg T-72B3 - podał niezależny ukraiński portal Militarnyj.

Reuters: sankcje finansowe nałożone na Rosję grożą stopniowym osłabieniem dominacji dolara amerykańskiego i mogą skutkować bardziej rozdrobnionym międzynarodowym systemem monetarnym - powiedział w "The Financial Times" Gita Gopinath, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską.

 
Jego zdaniem prowadzone są stamtąd ataki rakietowe na Ukrainę - podaje w czwartek nad ranem Ukrinform.

 

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że czwarta część światowej populacji - dwa miliardy ludzi - żyje obecnie na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. Jak dodał, świat stoi w obliczu największej liczby gwałtownych konfliktów od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.

Nexta: Eduard Kokoity, były prezydent Osetii Południowej informuje, że żołnierze z jego regionu, którzy zostali wysłani do Ukrainy, zrzucili broń i wrócili do domu

 

Ukraiński sztab generalny poinformował w komunikacie opublikowanym na Facebooku, że Rosja rozlokowuje na Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas - relacjonuje w nocy ze środy na czwartek portal Euromaidan PR.

"Rosjanie tworzą też nowe grupy ofensywne, włączając również te jednostki, które poprzednio zostały wycofane. Pewne jednostki z obwodu kijowskiego są przemieszczane w innych kierunkach" - podaje Sztab.

Ukraiński pułk Azow, którego cytuje agencja Ukrinform, poinformował w nocy ze środy na czwartek, że zniszczył trzy czołgi wroga i zabił co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu.

Link do wpisu.

USA rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej, by ustabilizować jej ceny - podał w środę czasu lokalnego Bloomberg News. 

 
Biały Dom przekazał, że prezydent Joe Biden poinformuje w czwartek o krokach na rzecz obniżenia cen paliw w USA po inwazji Rosji na Ukrainę. Według Bloomberga chodzi o około milion baryłek ropy dziennie przez kilka miesięcy.

Nexta: Ukraina negocjuje z Polską całkowite zamknięcie granicy z Białorusią - ambasador Deszczyca.

 

Pałac Elizejski poinformował w nocy ze środy na czwartek, że podchodzi sceptycznie do zapowiedzi Rosji o zawieszeniu broni w czwartek w Mariupolu, ponieważ nie jest to pierwszy taki komunikat Moskwy o "lokalnym rozejmie" - podaje francuska telewizja BFMTV.

W zajętym na początku marca przez rosyjskie wojska Chersoniu na południu Ukrainy Moskwa przygotowuje "referendum", które ma doprowadzić do utworzenia na tym obszarze prorosyjskiej, separatystycznej "republiki ludowej" - poinformował w nocy ze środy na czwartek ukraiński sztab generalny.

Wzorem miałyby być separatystyczne "republiki ludowe" w Donbasie - ługańska i doniecka, których "niezależność" uznała w lutym Moskwa.

 

dodał.

"Jesteśmy wstrząśnięci nieprzerwanymi atakami na służbę zdrowia. (...) To pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego. To się musi skończyć" - oświadczył Tedros.

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział, że Rosjanie celowo uniemożliwiają Ukraińcom dostęp do opieki medycznej. "Odcinanie ludzi od (możliwości leczenia) to część taktyki. To część ich strategii wojskowej" - podkreślił.

W wyniku działań rosyjskich wojsk połowa Irpienia została zburzona, zniszczono 50 proc. najważniejszej infrastruktury. Mimo walk i rosyjskiego ostrzału wielu ludzi nie wyjechało - powiedział w wywiadzie dla CNN mer miasta Ołeksandr Markuszyn.

Nie udało się na razie przywrócić dostaw energii i wody, w mieście jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ Rosjanie kontynuują ostrzał - podaje w nocy ze środy na czwartek CNN, cytując Markuszyna.

Mer poinformował w środę, że mimo pojawiających się doniesień o wyzwoleniu Irpienia przez ukraińską armię, w mieście i okolicach wciąż toczą się walki.

 

USA rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej, by ustabilizować jej ceny - podał w środę czasu lokalnego Bloomberg News. Biały Dom przekazał, że prezydent Joe Biden poinformuje w czwartek o krokach na rzecz obniżenia cen paliw w USA po inwazji Rosji na Ukrainę.

Zapowiedź Rosji o zawieszeniu broni w czwartek w Mariupolu to manipulacja - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, odnosząc się do komunikatu rosyjskiego resortu obrony wydanego w środę wieczorem.

Wereszczuk podkreśliła, że tylko informacje strony ukraińskiej, dotyczące tras ewakuacji cywilów i otwierania korytarzy humanitarnych, są wiarygodne - relacjonuje w czwartek nad ranem Ukrinform.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę - podaje w czwartek nad ranem Ukrinform.


Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że UNHCR stracił kontakt ze swymi pracownikami w Mariupolu. "Część z nich zdołała wydostać się (z miasta). Inni są tam nadal i nie możemy się z nimi skomunikować" - dodał.

Grandi zaapelował do Rosji o "prawdziwe zobowiązanie się" do zawieszenia walk w celu stworzenia korytarzy humanitarnych. Podkreślił, że dotarcie z pomocą do osób potrzebujących jest bardzo trudne i misje UNHCR nie są w stanie tego zrobić bez zapewnienia o bezpiecznym dostępie.

Ukraiński sztab generalny poinformował w komunikacie opublikowanym na Facebooku, że Rosja rozlokowuje na Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas - relacjonuje w nocy ze środy na czwartek portal Euromaidan PR.

"Rosjanie tworzą też nowe grupy ofensywne, włączając również te jednostki, które poprzednio zostały wycofane. Pewne jednostki z obwodu kijowskiego są przemieszczane w innych kierunkach" - podaje Sztab.

Stany Zjednoczone zaangażowane są w sprawę bezpieczeństwa Polski - zapewnił amerykańskich Polaków prezydent USA Joe Biden w sygnowanym 31 marca liście do nowojorskiego Centrum Polsko-Słowiańskiego (CPS).

- Stany Zjednoczone są oddane sprawie bezpieczeństwa Polski i podziwiamy (...) Polaków, których zachowanie w tych trudnych czasach odzwierciedla ich wiarę w nadzieję i solidarność – ocenił Biden, składając gratulacje CPS, największej polonijnej instytucji społeczno-kulturalnej na Wschodnim Wybrzeżu USA z okazji jubileuszu 50-lecia.

Szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją Dawid Arakhamia poinformował w środę, po zakończeniu ostatniej rundy negocjacji pokojowych, która odbyła się w Turcji, że rozmowy zostaną wznowione 1 kwietnia.

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oskarżył w środę władze Ukrainy o to, że wspólnie z węgierską opozycją próbują wpłynąć na wynik zaplanowanych na 3 kwietnia wyborów w jego kraju - podaje Associated Press.

Według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot - podała w środę wieczorem stacja Sky News.

Rzadko występujący publicznie dyrektor GCHQ Jeremy Fleming wygłosi w czwartek w Australii przemówienie dla zamkniętego grona słuchaczy, w którym ma powiedzieć, że powie, że coraz więcej jest dowodów na to, że prezydent Rosji Władimir Putin "bardzo źle ocenił sytuację" na Ukrainie. Stacja Sky News, która dostała wstępną wersję przemówienia, ujawniła w środę wieczorem fragmenty.

"Walka o Mariupol trwa. Bojownicy pułku Azow zniszczyli dziś trzy czołgi wroga i zabili co najmniej 64 żołnierzy piechoty wroga, w tym ze specjalnych sił (wywiadu) GRU" - głosi komunikat pułku zamieszczony na Telegramie.

Link do wpisu.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie