Wojna w Ukrainie. Szef MSZ Węgier oskarża Ukrainę o próby wpłynięcia na węgierskie wybory

Świat
Wojna w Ukrainie. Szef MSZ Węgier oskarża Ukrainę o próby wpłynięcia na węgierskie wybory
Zdj. ilustracyjne/gov.pl
Szijjarto: węgierska lewica koordynuje (swe wysiłki) z przedstawicielami rządu Ukrainy

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oskarżył w środę władze Ukrainy o to, że wspólnie z węgierską opozycją próbują wpłynąć na wynik zaplanowanych na 3 kwietnia wyborów w jego kraju - podaje Associated Press.

W nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych Szijjarto ogłosił, że "węgierska lewica koordynuje (swe wysiłki) z przedstawicielami rządu Ukrainy", a Kijów próbuje przechylić wynik głosowania na Węgrzech na korzyść partii opozycyjnych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 36. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

 

W niedzielę premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Ukraina domaga się w istocie pełnego zatrzymania węgierskiej gospodarki.

Szijjarto: Budapesz nie poprze sankcji, które narażają bezpieczeństwo

Szijjarto oznajmił też w ostatnich dniach, że Budapeszt "nie poprze takich sankcji, które narażają bezpieczeństwo dostaw energii na Węgry". Zastrzegł, że Węgry nie są przeciwne zwiększaniu dostaw broni na Ukrainę przez inne państwa UE, ale podkreślił, że Węgry nie będą jej dostarczać i nie zezwolą na transportowanie na swoim terytorium broni śmiercionośnej.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab generalny: Rosja przygotowuje "referendum" w okupowanym Chersoniu

 

Minister obrony Węgier Tibor Benkoe poinformował we wtorek, że odwołano spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które miało się odbyć w tym kraju. Ministrowie z Polski i Czech ogłosili wcześniej, że nie wezmą w nim udziału z powodu stosunku Węgier do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie