Wojna w Ukrainie. 35. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 35. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter/Centre for Information Resilience
Zdjęcia nowej rosyjskiej bazy

Joe Biden poinformował Wołodymyra Zełenskiego o zamiarze przekazania 500 mln dol. pomocy dla budżetu Ukrainy - podał Biały Dom. Z kolei zdjęcia firmy MAXAR pokazują, że siły rosyjskie założyły bazę w Ukrainie na lotnisku Czapłynka. Rozmieszczone zostały śmigłowce i pojazdy wojskowe, wykonano także okopy. Zapis relacji na żywo.

aml/ac/an/PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 35. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Środa, 30 marca

Burmistrz Dniepru Borys Fiłatow zapowiedział "złapanie" i ukaranie tych, którzy publikują zdjęcia z ostrzału na portalach społecznościowych.

Jak poinformował, porozumiał się w tej kwestii ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy.

Około 800 lekarzy z Niemiec zgłosiło gotowość do pracy w Ukrainie - przekazał Ukrinform, powołując się na ministra zdrowia RFN Karla Lauterbacha.

Dla medyków przygotowano specjalną stronę do rejestracji. Będą pomagać w ukraińskich szpitalach, jak również w krajach sąsiadujących z Ukrainą.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania". Poinformował, że nagrodził odznaczeniami 122 obrońców Ukrainy.

Zełenski podkreślił, że Ukraińcy będą bronić każdej piędzi swego kraju.

 

Nexta opublikowała nagranie, na którym kobieta dziękuje po wyzwoleniu jednej z miejscowości przez wojska ukraińskie. 

Jak informuje Ukrinform, pułk "Azow" zniszczył w środę trzy czołgi w rejonie Mariupola. 

- Mamy informacje wskazujące, że Putin czuje się zwodzony przez doradców na temat przebiegu wojny w Ukrainie - przekazała dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Dodała, że rosyjski prezydent nie otrzymuje prawdziwych informacji o sytuacji wojennej, ani skutków sankcji na rosyjską gospodarkę.

 

Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek okupujących Czarnobyl - podała agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Według resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy do Białorusi w celu uzupełnienia jednostek.

 

Rząd niemiecki chce przedstawić rządowi w Kijowie listę fabrycznie nowej broni, którą Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie - podaje tygodnika "Spiegel". O planach dostarczenia nowej broni Ukrainie pisze także dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Według informacji "Spiegla", we wtorek sekretarze stanu z zainteresowanych ministerstw uzgodnili, że w ciągu najbliższych kilku dni przedstawią rządowi w Kijowie listę różnych systemów uzbrojenia. Następnie Ukraina ma sama zdecydować, jakiej broni potrzebuje.

Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby "zszargać reputację Ukrainy".

Według MSZ w Kijowie ukraińskie miny przejęli Rosjanie po zajęciu przez ich wojska w 2014 r. Krymu. Zaznaczył, że ładunki znajdowały się w bazie ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu, a teraz "są umieszczane na Morzu Czarnym przez rosyjskie siły morskie".

Pomoc dla walczącej Ukrainy, plan odbudowy i wsparcie wschodniej flanki NATO, były - jak przekazał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk - wśród tematów rozmów w Waszyngtonie delegacji ukraińskich posłanek i polskich posłów z amerykańskimi senatorami oraz przedstawicielami think-thanków.

Jak przekazał Mularczyk, w spotkaniach zorganizowanych przy udziale ambasadora Polski w USA Marka Magierowskiego i Fundacji Pułaskiego oraz PISM wzięło udział pięć ukraińskich posłanek oraz on i poseł KO Paweł Kowal. Spotkania delegacji odbywają się od wtorku, kolejne zaplanowano także na środę i czwartek.

Rosyjscy żołnierze, którym kazano okopywać się w okolicach Czarnobyla trafili do szpitala w Homlu na Białorusi. Placówka specjalizuje się w chorobach popromiennych.

Informację przekazał Jarosław Jemielianenko, członek rady przy ukraińskiej państwowej agencji zajmującej się obsługą strefy czarnobylskiej. 

W Nowomoskowsku w obwodzie dniepropietrowskim w bazę paliwową uderzyła rakieta wystrzelona przez wojska rosyjskie. 

Nie ma ofiar. Informację przekazała w Telegramie dniepropietrowska rada obwodowa.

 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Światowego Kongresu Ukraińców - przekazała Kancelaria Prezydenta. W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestie związane z działaniami pomocowymi na rzecz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Ukraińscy śledczy wszczęli postępowanie w związku z rosyjskim nalotem na miejscowość Słobożanske w obwodzie charkowskim, wskutek którego zginęła matka z 11-letnim synem - podała prokuratura obwodowa.

"Według danych śledczych żołnierze sił zbrojnych Rosji przeprowadzili atak lotniczy na miejscowość Słobożanske (...) W wyniku uszkodzony został dom mieszkalny" - napisano w komunikacie, cytowanym w środę przez agencję Interfax-Ukraina. Wskutek odniesionych obrażeń zmarli 11-latek i jego matka - dodano.

Na zaproszenie Wołyńskiej Obwodowej Administracji Wojskowej delegacja Sejmu pod przewodnictwem wicemarszałka Ryszarda Terleckiego (PiS) złożyła wizytę w Łucku. Politycy spotkali się m.in. z władzami obwodu, deputowanymi Rady Najwyższej Ukrainy, a także konsulem honorowym Litwy w Ukrainie.

O wizycie delegacji Sejmu pod przewodnictwem wicemarszałka Terleckiego poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu. W składzie delegacji znaleźli się również posłowie: Tomasz Kostuś, Krzysztof Lipiec i Przemysław Koperski.

Biały Dom cytowany przez Reutersa: Putin nie był w pełni informowany o przebiegu działań wojennych i porażkach Rosji w Ukrainie. 

Nie zdradzono źródła tych informacji. 

 

Brytyjski rząd wzmacniając sankcje nałożone na Rosję zakazał w środę także obsługi technicznej samolotów i statków należących do objętych nimi oligarchów. Ponadto zakazał wszelkich transakcji z podmiotami z separatystycznych republik w Donbasie.

 

Wojska rosyjskie ostrzelały w środę bazę paliwową w Dnieprze w środkowej części Ukrainy - poinformował szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk. Nie ma zabitych ani rannych - zapewnił.

Orlen i Lotos będą musiały znaleźć nowych dostawców ropy; to będzie się wiązało z odejściem od niektórych kontraktów, ich kończeniem czy nieprzedłużaniem, renegocjowaniem. To będzie musiało kosztować - mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski w środę wieczorem na antenie Polskiego Radia 24 zapytany o koszta, które państwo będzie musiało ponieść w związku z decyzją o uniezależnieniu się od rosyjskich surowców, odpowiedział że "tego rodzaju gwałtowna zmiana będzie musiała kosztować". Podkreślił jednak, że koszt "jest w tej chwili trudny do określenia".

Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa i Czernihowa - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła do Białorusi, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji.

Kirby zaznaczył podczas konferencji prasowej, że wojska w ciągu ostatniej doby zostały przemieszczone spod Kijowa, Czernihowa i Sum. Podkreślił, że w ocenie resortu nie jest to wycofanie, lecz relokacja tych sił. Dodał, że miasta te nadal są intensywnie ostrzeliwane. 

Trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w środę własnymi środkami transportu do Zaporoża dojechało 1530 ludzi, w tym 812 z Mariupola i 718 mieszkańców miast obwodu zaporoskiego - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wbrew uzgodnieniom rosyjskie wojska blokowały w Wasylówce w obwodzie zaporoskim autobusy ewakuacyjne i ciężarówki z pomocą humanitarną - dodała Wereszczuk. Rosjanie blokowali pojazdy także we wtorek.

 

Część rosyjskich oddziałów operujących dotychczas w obwodzie kijowskim i czernihowskim jest przesuwana w kierunku Charkowa i Doniecka - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow.

- Nieprzyjaciel wzmacnia tam teraz swoje zgrupowania, aby spróbować zwiększyć napór na naszych chłopców i dziewczęta, którzy bronią Ukrainy w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim – powiedział Daniłow.

Zniszczony rosyjski sprzęt w obwodzie charkowskim.

Zintensyfikowanie dostaw broni do Ukrainy oraz pomoc UE i jej państw członkowskich w odbudowie tego kraju już po wojnie, to - jak relacjonował marszałek Senatu Tomasz Grodzki - niektóre tematy poruszane podczas spotkania z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą.

Przebywający z wizytą w Warszawie szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. W czwartek Kułeba ma kontynuować rozmowy z polskimi władzami.

Pomoc dla obywateli Ukrainy związaną z zapisem dziecka do szkoły, przyjęciem na studia, pomocą materialną dla studentów czy podejmowaniem pracy w polskich uczelniach lub instytutach naukowych oferuje chatbot informacyjny dostępny na facebookowym profilu MEiN.

 

Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki. Jak dodano, nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w środę kanclerza Olafa Scholza, że europejskie firmy mogą nadal płacić rachunki za rosyjski gaz w euro - poinformował rzecznik rządu Niemiec.

W rozmowie telefonicznej Putin powiedział, że "dla europejskich kontrahentów nic się nie zmieni" - przekazał rzecznik rządu Steffen Hebestreit. "Płatności będą nadal dokonywane wyłącznie w euro i przekazywane do banku Gazpromu, którego nie dotknęły sankcje. Bank następnie przelicza pieniądze na ruble" - wyjaśnił.

Scholz nie wyraził zgody na tę procedurę, a jedynie poprosił o pisemne informacje na ten temat - zaznaczył Hebestreit.

Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google.

W raporcie nie podano, które siły zbrojne były celem ataków, określanych przez ekspertów Google jako "kampanie wyłudzania danych uwierzytelniających", zainicjowane przez rosyjską grupę o nazwie Coldriver lub Callisto.

"Kampanie te zostały opracowane przy użyciu nowo utworzonych kont Gmail na kontach inne niż Google, więc wskaźnik sukcesu tych kampanii jest nieznany" - napisano w raporcie. NATO nie skomentowało tych doniesień.

Mamy nadzieje, że inne państwa europejskie dołączą i będziemy w stanie podjąć decyzję o sankcjach solidarnie - powiedziała w "Gościu Wydarzeń" minister klimatu Anna Moskwa, odnosząc się do zapowiadanego odejścia od ropy z Rosji.

Desperacja, niepewność i głód są idealną pożywką dla mafii handlarzy ludźmi, które dążą do przechwytywania ukraińskich kobiet uważanych za "luksusowy towar" na rynku prostytucji ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Takie kobiety są bardzo poszukiwane przez klientów, a teraz jest najlepszy moment dla mafii, aby je wyłapać - ostrzegły źródła ds. walki z handlem ludźmi, na które powołał się dziennik "La Vanguardia".

Po 35 dniach wojny organizacje międzynarodowe wykryły, że wiele Ukrainek przebywających w różnych ośrodkach dla uchodźców zniknęło, a miejsca ich pobytu są nieznane - poinformowały te same źródła cytowane przez dziennik. Istnieją dowody potwierdzające wysyłanie przez mafie w teren swoich łączników w celu przechwycenia "towaru" - dodały.

Negocjacje między Rosją a Ukrainą nie są zaawansowane. Nic nie wskazuje na zmiany w stanowisku Rosji - powiedział w wywiadzie dla France 24 minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian.


- Nie mam żadnych wątpliwości, że miejsca dla reprezentantów Rosji w świecie sportu nie ma - powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk w "Gościu Wydarzeń".

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj.

"W obwodzie ługańskim zaostrzenie. Rosjanie bez przerwy uderzają w miasta" - zaalarmował na Facebooku.

"Ostrzały nie cichną też teraz. Lisiczańsk Rosjanie ostrzeliwują z artylerii, a w Popasną uderzają lotnictwem" - przekazał wieczorem Hajdaj.

 

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży powiedział, że Polska chciałaby pozyskać 2 mld 200 mln euro z ryczałtu na każdego uchodźcę. Dodał, że ważne jest, by były to pieniądze łatwe w wydawaniu, czyli nieobarczone skomplikowanymi procedurami ich pozyskiwania i rozliczania.

Władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, udostępniając jednocześnie swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich - zarzucił Mińskowi ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Nowo utworzona rosyjska baza na lotnisku Czapłynka w Ukrainie. Na nagraniu znalazło się porównanie z tym, jak ten teren wyglądał wcześniej.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy mówi o systematycznych gwałtach na kobietach, często na oczach dzieci, których dokonują rosyjscy żołnierze – alarmuje komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Występując w środę w Europejskim Komitecie Regionów, Johansson zwróciła uwagę, że obecnie coraz częściej do UE docierają uchodźcy w traumie.

- Widzieliśmy, jak wyglądają obrazy z Mariupola, z innych miast, jest oczywiste, z jaką traumą musi się to wiązać – podkreśliła komisarz. - Rozmawiałam dwa dni temu z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy, który mówił o systematycznych gwałtach na kobietach, często na oczach dzieci, czego dokonują rosyjscy żołnierze, więc nie ma żadnej wątpliwości, że ci uchodźcy są straumatyzowani – dodała.

Wojska rosyjskie maja wciąż ponosić ciężkie straty w walkach z Ukraińcami - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

"Wróg nadal ponosi znaczne straty. Według dostępnych informacji 28 marca odbyła się uroczystość pożegnania poległych rosyjskich żołnierzy 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej w miejscu stałego stacjonowania (w Ussuryjsku). Ich liczba to około 200 osób" - twierdzi ukraińskie dowództwo.

 

W środę miał miejsce ostrzał Dniepru. Informację w mediach społecznościowych podał mer Borys Filatow. 

"Dziękuję Senatowi RP za wszystkie niezbędne decyzje, które nadal podejmuje, aby wspierać Ukrainę. W tych trudnych czasach naprawdę czujemy, że możemy liczyć na naszych zaufanych polskich przyjaciół" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba po spotkaniu z marszałkiem Tomaszem Grodzkim. 

"Kanclerz Olaf Scholz jest zaangażowany w porozumienie z G7, zgodnie z którym dostawy energii z Rosji będą opłacane wyłącznie w euro lub dolarach amerykańskich" - przekazał rzecznik niemieckiego rządu. 

W środę Scholz rozmawiał telefonicznie z Putinem na temat płatności za rosyjski gaz w rublach.

 

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) Manuela Schwesig po raz pierwszy określiła poparcie dla budowy gazociągu Nord Stream 2 i powołanie fundacji ochrony klimatu MV jako błędy - informuje portal stacji NDR.

- Jestem zdania, że wszystkie rosyjskie związki sportowe, na czele z MKOl, powinny być wykluczone z rozgrywek międzynarodowych - powiedział w "Gościu Wydarzeń" minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. - Dzisiaj to jest kraj bandytów. Z bandytami się nie gra - dodał.

Zobacz więcej: "Gość Wydarzeń": Kamil Bortniczuk, Czesław Michniewicz, Anna Moskwa

Zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą nie doprowadzi do automatycznego zniesienia europejskich sankcji wobec agresora - powiedział premier Holandii Mark Rutte podczas przemówienia w muzeum Prado w Madrycie.

W swoim wystąpieniu w stolicy Hiszpanii szef holenderskiego gabinetu nazwał Putina człowiekiem "kierowanym przez rewanżyzm i rewizjonizm".

Od czerwca Rumunia będzie sprowadzać z Grecji gaz ziemny dzięki nowemu połączeniu gazowemu kończonemu obecnie na terenie Bułgarii - ogłosił cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi24 premier Nicolae Ciuca.

 

Moskwa nie pójdzie na ustępstwa w wojnie z Ukrainą, a kremlowski negocjator Władimir Miediński niesłusznie zasugerował, że jest inaczej - stwierdził Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczenii. 

Zdjęcia firmy MAXAR pokazują, że siły rosyjskie założyły bazę w Ukrainie na lotnisku Czapłynka. Rozmieszczone zostały śmigłowce i pojazdy wojskowe, wykonano także okopy.

Austria, podobnie jak Niemcy, ogłosiła poziom wczesnego ostrzegania, przygotowując się tym samym na możliwość utrudnień w dostawach gazu z Rosji – informuje agencja APA.


Celem Wielkiej Brytanii nie jest zmiana reżimu w Rosji, lecz pomoc narodowi ukraińskiemu - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że samo ewentualne zawieszenie broni na Ukrainie nie uzasadnia zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

Johnson, odpowiadając na pytania komisji łącznikowej, którą tworzą szefowie wszystkich komisji w Izbie Gmin, powiedział, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "po prostu nie można ufać" i "najważniejsze jest to, by cokolwiek się stanie, było to tym, czego chcą Ukraińcy - i tym, o czym to oni zdecydują".

Rosyjscy żołnierze wielokrotnie przez parę dni gwałcili mieszkankę Mariupola na wschodzie Ukrainy na oczach jej sześcioletniego syna - podało ministerstwo obrony Ukrainy. Kobieta zmarła wskutek odniesionych obrażeń.

"W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał" - napisał resort na Twitterze.

Polska jest obserwatorem ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych, trudno jednak przewidywać albo wskazywać, że Polska będzie czegoś gwarantem, albo nie, kiedy nie wiemy jaki kształt przybierze porozumienie; będziemy patrzeć na to przez pryzmat polskiego interesu - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wiceszef MSZ dodał, że obecnie "jest za wcześnie, by mówić o 100-procentowej pewności co do roli Polski".

Rozmieszczenie sił NATO we wszystkich domenach w Europie musi się zmienić w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczył w Kongresie Stanów Zjednoczonych dowódca sił USA i NATO w Europie gen. Tod Wolters. Jak ocenił, na wschodniej flance NATO potrzebna jest w większym stopniu stała obecność.

W Mikołajowie na południu Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji zginęło około 80 cywilów, a około 450 zostało rannych - podał mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz, cytowany przez agencję Reutera.

Wcześniej tego samego dnia gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział, że walki trwają w całym regionie.

- Nie rozluźniamy się, pracujemy nad wzmocnieniem naszych zdolności obronnych - dodał.

Od 1 kwietnia będą obowiązywać nowe zasady bezpłatnego przewozu Ukraińców. Konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego przybycie po 24 lutego - poinformowało biuro prasowe PKP Intercity.

"Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku" - przekazało PKP Intercity.

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem na temat przebiegu negocjacji między Rosją i Ukrainą i zaapelował o zawieszenie broni oraz ochronę ludności cywilnej - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Według Ansy rozmowa trwała około godziny.

W wydanym komunikacie Kancelaria Premiera Włoch poinformowała, że Draghi "podkreślił znaczenie jak najszybszego uzgodnienia zawieszenia broni, by chronić ludność cywilną i wspierać wysiłek negocjacyjny".

Komisja Europejska zadeklarowała, że znalazła 17 mld euro dla krajów UE przyjmujących uchodźców. Jednak, jak mówi wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, pozyskiwanie tych funduszy na różne projekty, może trwać miesiącami. Polska proponuje finansowanie ryczałtowe - tysiąc euro na uchodźcę.

- W poniedziałek na specjalnym posiedzeniu Rady Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych usłyszeliśmy, że Unia znalazła 17 mld euro na pomoc, m.in. z funduszy spójności czy React-UE. Ale te pieniądze to nie są nowe środki - powiedział wiceminister SWiA Bartosz Grodecki w Polsat News.

Wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim - powiedział gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

Kyryłenko powiedział również, że ostatnia próba ewakuacji cywilów z oblężonego miasta portowego Mariupol prawdopodobnie nie powiodła się, ponieważ konwoje cywilów nie zostały przepuszczone.

Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977. 

Ukraińskie siły w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju strąciły trzy rosyjskie samoloty i drona - podało dowództwo sił powietrznych "Wschód" na Facebooku.

 

Deklaracja o wycofaniu wojsk rosyjskich z rejonu Kijowa jest grą pozorów: sugeruje, że Kreml zmienił stanowisko co do operacji wojskowej - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 34 dniach inwazji. Ma to zapewne zniechęcić Zachód do wprowadzania kolejnych restrykcji.

Następna pauza w negocjacjach będzie przez Rosjan wykorzystana do rotacji jednostek, dostaw amunicji i zaopatrzenia - oceniają autorzy analizy: Andrzej Wilk i Piotr Żochowski. Potwierdzają to informacje przekazywane przez Pentagon i ukraiński Sztab Generalny, który 30 marca donosił o walkach w rejonie Buczy i Hostomla oraz ostrzałach Irpienia.

W ramach sankcji nałożonych na Rosję rząd Luksemburga zamroził 2,5 mld euro rosyjskich aktywów - przekazała w środę minister finansów tego kraju Yuriko Backes.

Minister poinformowała komisję finansów i budżetu parlamentu, iż do wtorku zamrożono zarówno aktywa na rachunkach bankowych, jak i w postaci papierów wartościowych.

Magazyn Czerwonego Krzyża w centrum Mariupola został zaatakowany co najmniej dwa razy przez rosyjskie naloty powietrzne - podaje CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies.

Informacje te potwierdził na Telegramie broniący Mariupola pułk Azow.

Według CNN północna część magazynu została trafiona przez Rosjan między 19 a 22 marca, a przeciwległy kraniec budynku został zaatakowany między 23 a 26 marca.

Biały Dom: Joe Biden poinformował Wołodymyra Zełenskiego o zamiarze przekazania 500 mln dol. pomocy dla budżetu Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem. Rozmowa prezydentów Ukrainy i USA trwała godzinę. 

 
Zełenski przekazał informacje o sytuacji na froncie i o postępach w negocjacjach z Rosją. Omówiono kwestie wsparcia obronnego dla Ukrainy, wzmocnienia sankcji na Federację Rosyjską oraz kwestie pomocy makroekonomicznej i humanitarnej.

Słowackie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało w środę o redukcji personelu Ambasady Federacji Rosyjskiej w Bratysławie o 35 osób. Jednocześnie ustalono maksymalną liczbę posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych w placówce. Ambasador Rosji odebrał stosowną notę.

"Powyższy krok jest konieczną odpowiedzią na kontynuację działań pracowników ambasady Rosji, które są sprzeczne z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, interesami Republiki Słowackiej oraz dążeniami do rozwoju partnerskich stosunków z Federacją Rosyjską" - stwierdził słowacki resort dyplomacji w komunikacie.

Opłaty za rosyjski gaz w rublach były tematem rozmowy telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował Reuters, powołując się na Kreml.

Według Reutersa Scholz i Putin zgodzili się, że możliwości płacenia za rosyjski gaz w rublach będzie przedmiotem rozmów między ekspertami z obu krajów.

Do sieci trafiło zdjęcie z Charkowa, na którym widać, jak mieszkańcy miasta zabezpieczają pomnik Tarasa Szewczenki. 

Działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie noszą znamiona zbrodni wojennych - oświadczyła Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, przemawiając do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

- Ukraińskie miasta zostały zbombardowane z powietrza i poddane ciężkiemu ostrzałowi artyleryjskiemu podczas trwającej od pięciu tygodni inwazji Rosji na Ukrainę. Zabijano cywilów w czynach, które mogą stanowić zbrodnie wojenne - powiedziała Bachelet.

- Domy i budynki administracyjne, szpitale i szkoły, stacje wodne i systemy elektryczne nie zostały oszczędzone - podkreśliła.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Chrisitine Lagarde ostrzega, że "szok podażowy" spowodowany wojną w Ukrainie spowoduje dalszy wzrost cen, a gospodarka strefy euro wchodzi w "trudną fazę" - grozi jej spadek wzrostu i zaufania - przekazał Financial Times.

W środę szefowa Europejskiego Banku Centralnego na Cyprze mówiła o wpływie wojny w Ukrainie na rosnącą inflację w Europie. Według cytowanej przez FT Christine Lagarde, konflikt ten wywołuje "szok podażowy" w gospodarce strefy euro, który w konsekwencji spowoduje dalszy wzrost cen, spowolnienie wzrostu i spadek zaufania konsumentów i przedsiębiorstw.

Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w Centrum Operacji Powietrznych w odprawie poświęconej analizie bezpieczeństwa. "Polskie siły powietrzne współdziałają z sojusznikami; razem zwiększamy interoperacyjność, dbamy o bezpieczeństwo Polski" - zapewnił Błaszczak.

Według oceny amerykańskiego wywiadu, rosyjski prezydent Władimir Putin otrzymuje od swoich doradców fałszywe informacje na temat przebiegu wojny na Ukrainie - podały AP i CNN, powołując się na przedstawicieli służb. Ich zdaniem doradcy prezydenta "boją się mówić mu prawdę".

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała na Sardynii opancerzoną limuzynę rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa o wartości pół miliona euro - podały włoskie media. Biznesmen, przyjaciel prezydenta Władimira Putina jest też posiadaczem innych luksusowych dóbr, w tym zajętego przez Niemców jachtu Dilbar, szacowanego na 600 mln euro.

Zespół ukraińskich informatyków współpracujących w ramach projektu disBalancer i zajmujących się cyberbezpieczeństwem stworzył program Liberator, który atakuje rosyjskie strony propagandowe - podał portal informacyjny Ukrainska Prawda.

"W czasie pokoju zespół programistów opracowywał program do testowania zabezpieczeń i ochrony projektów kryptograficznych przed oszustwami. Po rosyjskiej inwazji, programiści postanowili wykorzystać swoje doświadczenie do atakowania rosyjskich zasobów internetowych, które rozpowszechniają propagandę i dezinformację" - powiedzieli przedstawiciele zespołu Ukrainskiej Prawdzie.

Polskie embargo na paliwa kopalne z Rosji oznaczałoby dla budżetu rosyjskiego straty rzędu kilku lub nawet kilkunastu mld dolarów rocznie - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Polska nie jest zagrożona skutkami ewentualnych braków dostaw gazu z Rosji - dodał.

Z końcem 2022 r. przestają obowiązywać długoterminowe kontrakty polskich firm: na dostawy gazu od Gazpromu dla PGNiG i ropy od Rosniefti dla PKN Orlen. W mocy pozostanie obowiązujący dłużej naftowy kontrakt PKN Orlen z firmą Tatnieft.

Propaganda wmawiała rosyjskim żołnierzom, że Ukraina jest upadłym i biednym państwem, napisał dziennik "De Telegraaf". - Niektórzy z nich byli zaszokowani, gdy po raz pierwszy zobaczyli asfaltowe drogi - gazeta cytuje niemieckiego eksperta ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergieja Sumlennego.

Sumlenny, który dorastał w Rosji i przez lata pracował w Ukrainie przekonuje, że stereotypowe podejście, które jego zdaniem jest dość powszechne na zachodzie Europy, że mamy do czynienia z wojną między "biedną Ukrainą" a "bogatą Rosją" jest nieprawdziwe.

Dwa z czterech rosyjskich samolotów, które na początku marca naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w pobliżu Gotlandii, wyposażone były w broń jądrową - podała telewizja TV4.

Jak podkreśla szwedzki kanał "było to celowe działanie mające zastraszyć Szwecję". Do incydentu doszło 2 marca na wschód od Gotlandii, gdy dwa rosyjskie bombowce Su-24 eskortowane przez dwa rosyjskie myśliwce Su-27 przez "krótki czas" naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną. Szwedzkie siły powietrzne odpowiedziały dwoma myśliwcami Jas 39 Gripen.

Rosjanie zaminowują obwód charkowski na wschodzie Ukrainy minami zakazanymi przez traktat ottawski - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Rosjanie wykorzystali podczas zdalnego zaminowywania obwodu charkowskiego nowe miny przeciwpiechotne POM-3 'Medalion'" - podała Denisowa.


Rosjanie zniszczyli duży magazyn żywności po wschodniej stronie Kijowa. Został trafiony najprawdopodobniej więcej niż jednym pociskiem - informuje dziennikarz BBC Jeremy Bowen. 

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z Władimirem Putinem o płatnościach za gaz w rublach rosyjskich - podaje TASS.

Agresja rosyjska na Ukrainę i wsparcie naszego wschodniego sąsiada - to główne tematy środowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą - przekazała Kancelaria Sejmu.

 

Do Sejmu został skierowany projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. Powołanie zespołu ma - w zamyśle rządu - zwiększyć efektywność działań dotyczących zapewnienia osobom w potrzebie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski.

Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza zgodził się na zmianę przepisów pozwalających na reglamentację produktów w placówkach handlowych. Decyzja ma związek z trudnościami w transporcie towarów spożywczych widocznym w Hiszpanii po wybuchu wojny w Ukrainie.

Jeśli napięcia geopolityczne będą się przedłużać, koszty gazu i energii elektrycznej mogą w Europie wzrosnąć o 1,4 bln euro, co stanowi niemal 10 proc. PKB Unii Europejskiej - ocenił w raporcie bank inwestycyjny Goldman Sachs.

Jak zwrócono uwagę w raporcie Goldman Sachs, Europa przeżywa poważny kryzys energetyczny.

Według ustaleń TASS, na które powołuje się agencja Reutera, w środę prezydent Władimir Putin rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

W polskim systemie oświaty jest 147 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym ponad 111 tys. w szkołach podstawowych, ponad 23 proc. w przedszkolach, ponad 9 tys. w liceach i ponad 2 tys. w technikach - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

"Wypowiedzi przedstawicieli Rosji dotyczące 'redukcji aktywności militarnej na kierunku Kijowa' to dezinformacja"  - pisze na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

 
"Zbrodnicza wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa i będzie kontynuowana" - dodaje.

Jak informuje Nexta, Rosja zakazała korzystania z zagranicznego oprogramowania. Zakaz zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2025 r. 

"Podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestała działań wojennych. Istotne jest, aby partnerzy nadal dostarczali Ukrainie więcej broni i nakładali więcej sankcji na Rosję" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. 

"Kolejna nieruchomość w Warszawie uwolniona od rosyjskich roszczeń" - przekazał prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Rozpoczęła się rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z jego ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał Biały Dom. To pierwsza rozmowa przywódców od niemal trzech tygodni.

Według zapowiedzi Białego Domu rozmowa miała rozpocząć się o 16.45 czasu polskiego i ma dotyczyć "dalszego wspierania Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji". Jest to pierwszy kontakt między prezydentami od 11 marca.

Jesteśmy zaangażowani w pomoc Ukrainie na wszelkie dostępne nam sposoby; m.in. przekazaliśmy największemu ukraińskiemu bankowi siedem bankowozów – powiedział w środę prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

"Pamiętajcie! Za dokonane zbrodnie przeciwko cywilom na Ukrainie wszyscy wojskowi zbrodniarze staną przed sądem i będą pociągnięci do odpowiedzialności" - napisano na stronie ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Wywiad udostępnił na swojej stronie link do pliku PDF z danymi członków centrum rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU z bazą w Dagestanie: https://drive.google.com/file/d/1F0phTozp4vUs1jKfDQ7q7y9GpqvjBhq_/view.

W pliku ujęto ich dane osobowe, informacje o stanowisku, zdjęcia, kopie prawa jazdy.

Ukraiński wywiad wojskowy opublikował w środę dane kolejnych rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie. Tym razem to wojskowi 1327 centrum zastosowania jednostek wywiadowczych i jednostek specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Nie odrzucamy kategorycznie niczego, natomiast z tego, co widzieliśmy w NATO, Sojusz nie jest gotowy, by podjąć ten krok; problem nie jest w nas, problem jest po drugiej strony - powiedział w środę minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pytany o propozycję misji pokojowej NATO w Ukrainie.

Polska jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy, podczas spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu koordynowaliśmy nasze działania dot. tego jak możemy współpracować z innymi krajami europejskimi w zakresie wzmacniania sankcji przeciwko Rosji - powiedział w środę w Warszawie szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

18-miesięczna ukraińska dziewczynka, która ma poparzenia na 60 proc. ciała przeszła pierwszy z serii niezbędnych zabiegów chirurgicznych, poinformowała w środę klinika w Pradze. Dziecko przewieziono w czasie weekendu samolotem z Rzeszowa.

 Stan 18-miesięcznej dziewczynki jest krytyczny, ale stabilny. 

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w przyszłości nasz kraj będzie też "rynkiem bardzo dobrej współpracy z Ukrainą". Dodał, że z tym ogromnym krajem "łączą nas coraz lepsze możliwości komunikacyjne".

Zwrócił uwagę, że polsko-ukraińską granicę przekroczyło od początku inwazji Rosji na Ukrainę ok. 2,5 mln przybyszów.

- Szacujemy, że ok. 1 mln 800 tys. tutaj zostanie" - wskazał podczas spotkania  z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej. 

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony powiedział, że Rosjanie nie zrezygnowali z prób zajęcia albo okrążenia Kijowa i Czernihowa.

Według niego Rosja nadal koncentruje swoje wojska i sprzęt na Białorusi, ale na razie nie zaobserwowano obecności jednostki uderzeniowej, w skład której weszliby Białorusini. Nie wykluczył jednak takiej możliwości.

"Obecnie widoczne jest wycofywanie pewnych jednostek. Więc jeszcze za wcześnie, by o tym mówić" - kontynuował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk.

Według niego Rosjanie wycofują jednostki, które doznały największych strat, aby je uzupełnić.

Nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Kraje europejskie dążące do zaostrzenia sankcji wobec Rosji rozważają zaatakowanie większej liczby banków, poszerzenie sieci sankcji o kolejnych członków rodzin oligarchów oraz zaostrzenie w nadchodzących dniach ograniczeń w korzystaniu z kryptowalut  w ramach nowego pakietu środków" - informuje Wall Street Journal.

 

Unia Europejska rozważa nowe sankcje bankowe wobec Rosji - informuje "Wall Street Journal", powołując się na informacje od unijnych urzędników. Według doniesień gazety UE pracuje też nad powstrzymaniem wykorzystania kryptowalut do omijania sankcji.

Mimo pojawiających się doniesień o wyzwoleniu Irpienia przez ukraińską armię, w mieście i okolicach wciąż toczą się walki.

- Wróg prowadzi ostrzał nawet z wyrzutni rakietowych "Grad". W wyniku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo około 50 proc. zabudowy Irpienia" - relacjonował we wtorek mer Ołeksandr Markuszyn.

 

"Okupanci rozdzielali mężczyzn i kobiety, próbując wymieniać ludność cywilną na rosyjskich jeńców wojennych. (...) Odnotowano przypadki znęcania się nad kobietami i barbarzyńskich zbrodni, m.in. strzelania do niewinnych ludzi i rozjeżdżania zmarłych czołgami" - przekazał mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

 

W wyniku działań rosyjskich wojsk w Irpieniu zginęło do 300 cywilów i 50 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach, dlatego nie znamy dokładnej liczby ofiar - podał w środę mer tego miasta w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.

Brytyjski rząd zaoferował uchodźcom z Ukrainy dwie ścieżki wizowe - pierwsza przeznaczona jest dla osób, które jeszcze przed rosyjską napaścią miały w Wielkiej Brytanii krewnych, a druga to program Domy dla Ukrainy, w ramach którego osoby prywatne, kościoły, organizacje charytatywne czy władze lokalne mogą zgłaszać chęć ich nieodpłatnego przyjęcia pod swój dach na co najmniej sześć miesięcy.

 

Wielka Brytania wydała do tej pory tylko 2,7 tys. wiz w ramach programu Domy dla Ukrainy, choć gotowość przyjęcia u siebie ukraińskich uchodźców zgłosiło ponad 150 tys. osób - przyznało w środę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Minister Czarnek poinformował na konferencji prasowej w środę, że w polskich szkołach jest już 150 tys. dzieci z Ukrainy.

- Przytłaczająca większość to są dzieci zapisane do szkół podstawowych; dwadzieścia kilka tysięcy to dzieci w polskich przedszkolach, a pozostała część - w szkołach ponadpodstawowych - powiedział.

3,5 tys. ukraińskich nauczycieli zgłosiło chęć pracy w polskich szkołach – poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Siły obrony powietrznej oraz cały system obronny naszego regionu pozostają w stałej gotowości. Odpowiemy na wszelkie prowokacje" - powiedział ukraiński oficer Władysław Nazarow, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN.

 

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni.

Założenie rachunku bankowego to jedna z czynności, do której obywatele Ukrainy będą mogli wykorzystać aplikację Diia.pl - podkreślił w środę sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. Jak zaznaczył, w obiegu jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tej aplikacji.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu organizuje pomoc dla lwowskich instytucji kultury. Sprzęt i materiały służące do zabezpieczenia zbiorów wysyłane są m.in. do Biblioteki im. Stefanyka, Archiwum Historycznego i Muzeum Historii Religii we Lwowie.

Zniesiemy stan wojenny tylko wtedy, gdy nie będzie wojsk Federacji Rosyjskiej – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak

Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego br. - oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.

Jest ryzyko pozwania nas przez firmy, które będą uważały, że to jest łamanie przepisów traktatowych dotyczących wolnego rynku - mówił rzecznik rządu Piotr Müller o zagrożeniach związanych z projektowanymi przepisami dotyczącymi polskiego embarga na import i tranzyt rosyjskiego węgla.

"Oprócz bieżącej, natychmiastowej i krótkoterminowej pomocy, Polska podkreśla konieczność planowania dalszych działań w perspektywie średnio- i długoterminowej. W ocenie polskich władz zarówno UE, jak i NATO powinny być kluczowymi partnerami w odbudowie, reformie sektora obronnego i budowaniu obronności Ukrainy" - czytamy w komunikacie KPRM.

"Uruchomione przez nas Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina dokumentuje zbrodnie rosyjskie w Ukrainie przy użyciu wszelkich dostępnych metod, w tym zbierania świadectw uchodźców" - dodała KPRM. 

 

"Zdecydowanie potępiamy celowe działania Rosji prowadzące do katastrofy humanitarnej w Ukrainie. To świadome naruszanie podstawowych zasad międzynarodowego prawa humanitarnego" - podkreśliła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

 

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje, aktualna sytuacja humanitarna i wojskowa w Ukrainie oraz dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych - znalazły się wśród tematów środowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

PKP Intercity do środy do południa wydało ponad 1 mln 50 tys. bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy - poinformował w środę na konferencji prasowej członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz.

Około 8500 ukraińskich dzieci i nastolatków z grona uchodźców wojennych zostało dotąd przyjętych do szkół wszystkich szczebli we Włoszech - poinformował w środę minister oświaty Patrizio Bianchi. Liczba uchodźców przybyłych w ciągu pięciu tygodni wzrosła do prawie 77 tysięcy.

PKP Intercity, od piątku 1 kwietnia tego roku, wprowadzi nowe zasady bezpłatnych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy - poinformował na środowej konferencji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Bezpłatnie będą mogły podróżować kobiety, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami i powyżej 60 roku życia.

 

Z inicjatywy niemieckiej odbyła się ponad godzinna rozmowa prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera; zdecydowana jej większość była poświęcona sytuacji na Ukrainie - przekazał w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Na Ukrainie dochodzi do przypadków szabrownictwa, ale nie jest to masowe zjawisko - poinformował w środę zastępca komendanta policji patrolowej Ukrainy Ołeksij Biłoszycki. Zdarza się też, że ludzie dokonują samosądów.

- Czasami pytają mnie, czy obwiniam te osoby, które ukarały tych szabrowników. Jako człowiek nie obwiniam. Bo ci ludzie są naprawdę wstydem dla naszego społeczeństwa - przyznał Biłoszycki.

Polskie instytucje muzealne pozostają w stałym kontakcie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami i na bieżąco reagują na zgłaszane potrzeby. Dotychczas na Ukrainę zostało wysłanych kilkanaście transportów z materiałami do zabezpieczenia zabytków i muzealiów. Kolejne są w przygotowaniu.

 

Ukazały się też ważne wytyczne Ministra Zdrowia dotyczące szczepienia dzieci przybywających z Ukrainy. Za priorytetowe uznano szczepienia przeciwko odrze (szczepionka MMR – przeciwko odrze, śwince i różyczce), błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, WZW typu B oraz właśnie przeciwko COVID-19. Co ważne, Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w przypadku braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako niezaszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień.

 

Odsetek osób zaszczepionych na Covid-19 wśród mieszkańców Ukrainy jest najmniejszy w Europie. Obecni uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą przyjąć w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19.

Rozmawiałem z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Josepem Borrellem na temat dalszych kroków wobec Rosji i szczytu UE-Chiny. Powinniśmy poszerzać zakres sankcji w odpowiedzi na zbrodnie wojenne Kremla - przekazał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

W uznaniu kluczowej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę, 9 kwietnia w Warszawie odbędzie się uroczystość „Bądź za Ukrainą”, zwołana przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justina Trudeau - podała KE. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom utworzyła Caritas Archidiecezji Białostockiej. Powstało w budynku na tyłach katedry przy ul. Kościelnej w Białymstoku z myślą o pomocy uchodźcom z Ukrainy - podała w środę w komunikacie archidiecezjalna Caritas.

Rada Miejska Madrytu na zgromadzeniu plenarnym odebrała glosami większości ugrupowań politycznych „złote klucze” Władimirowi Putinowi - wyróżnienie przyznane prezydentowi Rosji w 2006 r. podczas wizyty oficjalnej w Hiszpanii za poparcie, jakiego udzielił Hiszpanom podczas zamachów terrorystycznych w Madrycie 11 marca 2004 r. - poinformowały w środę media krajowe.

49 studentów z Ukrainy zostało skierowanych na studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. To zarówno obywatele Ukrainy, jak i obywatele Polski, którzy studiowali za wschodnią granicą.

Pierwsze damy Polski i Litwy Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene ponownie rozmawiały w środę o działaniach podejmowanych przez oba kraje na rzecz uchodźców i mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju - przekazała Kancelaria Prezydenta.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi określił, że stosunki między Chinami a Rosją przeszły "nowe próby w zmieniającej się sytuacji międzynarodowej", ale utrzymały "właściwy" kierunek rozwoju. Wyraził również poparcie Pekinu dla kontynuacji rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

 

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się w środę z szefem dyplomacji rosyjskiej Siergiejem Ławrowem.

"Chiny i Rosja są bardziej zdeterminowane, by zacieśniać współpracę i rozwijać więzi dwustronne" - powiedział Wang Yi po spotkaniu, cytowany przez agencję Reutera.

- Agresja zaczęła się nie tylko na naszych granicach, ale wszędzie. Zapewne odczuwacie to również w Arktyce, gdzie Rosjanie mają teraz więcej sił niż wcześniej. Mam nadzieję, że miny nie będą dryfować w kierunku waszych mórz i fiordów - powiedział Zełenski.

 

264 uchodźców z Ukrainy znalazło dotąd pracę w Białymstoku i powiecie białostockim, korzystając z ofert, które zgłosili pracodawcy do Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku – poinformowała w środę  rzeczniczka tego urzędu Jolanta Tulkis.

- Po 24 lutego br. pracę w Polsce podjęło ponad 21 tys. obywateli Ukrainy, 76 proc. z nich to kobiety - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w przypadku 74 proc. zawarto umowę zlecenia lub umowę świadczenia usług.

Siły rosyjskie nadal blokują Charków i atakują ogniem artyleryjskim dzielnice mieszkaniowe miasta.

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie nasiliły działania ofensywne, koncentrując się na próbach zajęcia Popasnej, Rubiżnego i Mariupola

Na kierunku poleskim wojska rosyjskie przemieszczają się wzdłuż granicy Ukrainy z Białorusią oraz w kierunku czarnobylskiej elektrowni atomowej. Na kierunku browarskim zauważono częściowe wycofanie pododdziałów z zajętego terytorium w stronę granicy rosyjskiej.

 

W komunikacie Sztabu Generalnego podkreślono, że wróg kontynuuje zbrojną agresję przeciw Ukrainie, ale prawdopodobnie tymczasowo zrezygnował z działań na rzecz zablokowania Kijowa, przegrupowuje siły i skupia się na operacji ofensywnej na wschodzie kraju, koncentrując sprzęt na kierunku donieckim i tawrijskim.

 

Dowództwo armii rosyjskiej wysyła na wojnę w Ukrainie żołnierzy z oddziałów wsparcia i kadetów – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą min na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym

"Jesteśmy wdzięczni Polakom za gościnność wobec Ukraińców uciekających przed wojną; Polska jest gotowa udzielić Ukrainie większej pomocy humanitarnej, finansowej oraz politycznego wsparcia" - napisał w środę minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Liczba ofiar śmiertelnych w Mikołajowie wzrosła do 15.

Prawie 40 proc. obywateli Rumunii uważa, że ich kraj może zostać zaatakowany lub istnieje ryzyko takiej inwazji ze strony wojsk rosyjskich - wynika z sondażu bukareszteńskiego ośrodka badawczego Avangarde.

- Suwerenność energetyczna jest naszym priorytetem, stąd zdecydowanie przyśpieszamy odejście od węglowodorów z Rosji. To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca 2022 r. w Mościskach.

 

Według szefa MAEA, kwestia oswobodzenia z rąk rosyjskich dwóch elektrowni atomowych na Ukrainie zależy m.in. od wypracowania porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Ponadto wyraził nadzieje, że toczące się negocjacje między Ukrainą a Rosją doprowadzą do pokoju.

Zajęcie przez rosyjskie wojska ukraińskich elektrowni atomowych w Zaporożu i Czarnobylu to sytuacja krytyczna, ale zrobimy wszystko, aby przyspieszyć jej rozwiązanie - powiedział w czasie wizyty na Ukrainie szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

- Ponad 20 tys. osób skorzystało już z aplikacji, która pomaga skojarzyć uchodźców z Ukrainy z kierowcami, którzy oferują transport - powiedział Witold Wołczyk z urzędu miasta w Przemyślu.

Ministerstwo obrony Norwegii przekazało Ukrainie dodatkowe 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 w ramach drugiej tury pomocy wojskowej. Rząd w Oslo ofiarował już wcześniej władzom ukraińskim identyczną liczbę tego uzbrojenia - podała w środę agencja Reutera.

Jeszcze raz pragniemy zwrócić uwagę wszystkich przedstawicieli władz w Serbii na symbol "Z", którym w kraju znaczone są ściany i samochody, a który dla nas oznacza "Zabij Ukraińca" - poinformował portal Klix, cytując komunikat ukraińskiej ambasady w Belgradzie.

Ołeksandr Czały, który stoi na czele grupy prawnej w ukraińskiej delegacji, oznajmił, że Ukraina jest gotowa przyjąć status neutralnego państwa bez broni atomowej, niewchodzącego w skład sojuszy wojskowo-politycznych. Natomiast w umowie o gwarancjach bezpieczeństwa nie może być zakazu przystąpienia Ukrainy do UE. 

Grupa Orlen od początku wojny w Ukrainie nie dokonuje zakupu spot ropy naftowej Ural, czyli rosyjskiej. Na potrzeby rafinerii grupy w Polsce, Czechach i na Litwie zapewniono dostawy z alternatywnymi gatunkami surowca. W Grupie Orlen zabezpieczono też procesy logistyczne związane z dostawą paliw.

Chiny i Rosja są "bardziej zdeterminowane" do rozwijania stosunków dwustronnych i zacieśniania współpracy - powiedział chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi po spotkaniu w Chinach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę - oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

- Chciałbym jasno podkreślić, że ten kraj musi być zupełnie odizolowany. Współpracujący z Rosją, z organizacjami sportowymi, kulturalnymi, kolaborują z nazistami. Musi dojść do absolutnej izolacji tego kraju. Rosjanie muszą zapłacić jak najwyższą cenę, tak abyśmy my mogli przetrwać - powiedział mer Lwowa.

Sadowy zapewniał, że Ukraińcy będą walczyć do końca, nie poddają się i nie oddadzą "ani metra swojego kraju". - Walczymy o wolność i demokrację, walczymy za cały świat - oświadczył.

Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim, który wyznaczył sobie za cel zniszczenie narodu ukraińskiego - powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy. Zaapelował o całkowitą izolację Rosji i "niekolaborowanie z nazistami".

Z inicjatywy europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego grupa 31 eurodeputowanych z pięciu grup politycznych wystosowała pismo do szefowej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli, w którym wnioskuje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę o wykreślenie rosyjskich firm z unijnego rejestru służącego przejrzystości.

Reuters: Minister spraw zagranicznych Rosji mówi, że Moskwa będzie starała się podjąć praktyczne kroki w stosunku z Iranem w celu omijania sankcji zachodnich.

Ponad 283 tys. uchodźców wojennych przybyło do Niemiec od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - informuje dziennik "Die Welt", powołując się na ministerstwo spraw wewnętrznych.

Mer miasta Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Ołeksandr Koszałewycz dobrowolnie oddał się w rosyjską niewolę w zamian za uwolnienie swojego ojca - przekazał deputowany do parlamentu Ukrainy Wołodymyr Kalcew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Chociaż Koszałewycz jest politykiem prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie, od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego - red.) publicznie występował przeciwko agresorom, biorąc udział w demonstracjach w Prymorsku - relacjonował Kalcew.

- Sprawa zablokowania importu węgla z Rosji wymaga decyzji, a nie planów; decyzji mądrych i twardych, a nie długich i zawiłych - mówił szef PO Donald Tusk, odnosząc się do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o odejściu od importu węgla z Rosji.

Punkt pomocy weterynaryjnej na wrocławskim Dworcu Głównym, w którym pracują weterynarze z Uniwersytetu Przyrodniczego - oraz leczenie zwierząt z Ukrainy w klinikach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej - tak wrocławska uczelnia angażuje się w pomoc zwierzętom uchodźców.

Obywatele Ukrainy, na jednym z 16 stanowisk znajdujących się na PGE Narodowym w Warszawie, mogą założyć konto w PKO Banku Polskim - poinformował bank.

Zełenski: mamy prawdziwe pragnienie zwycięstwa, aby wyzwolić nasz kraj.

Trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

W efekcie bombardowań i ataków rakietowych w Charkowie zniszczono 144 placówki oświatowe, w tym 78 szkół i 61 przedszkoli. Całkowicie zniszczono jedną szkołę i trzy przedszkola.

W pozostałej części obwodu zniszczono 10 szkół, dwa przedszkola i jedno technikum.

Od początku rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, zginęło 19 dzieci, a 49 zostało rannych - poinformowała prokuratura obwodu, na którą powołuje się w środę agencja Interfax-Ukraina.

Lars-Hendrik Roeller, były doradca ds. gospodarczych byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w wywiadzie prasowym wystąpił w obronie polityki jej kolejnych rządów wobec Rosji. - Istniał wewnętrzny konsensus polityczny, w który wszyscy byli zaangażowani - powiedział.

Rosja chce zaprosić "przyjazne kraje" do udziału w zawodach Wszechrosyjskiej Uniwersjady - poinformował tamtejszy minister sportu Oleg Matyszin.

Zniszczony wojną Mariupol. Nagranie z drona.

Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

- Kiedy byłem premierem, a Waldemar Pawlak wicepremierem, udało się uzyskać postępującą niezależność od gazu rosyjskiego. Mój rząd naprawiał bardzo kosztowne błędy, jakie zafundował w negocjacjach gazowych z Rosją PiS-owski minister Wojciech Jasiński - powiedział lider PO Donald Tusk.

Motyw obyczajowy był powodem zabójstwa młodej obywatelki Ukrainy. Ciało kobiety zostało znalezione we wtorek na balkonie na trzecim piętrze w bloku przy ul. Borsuczej we Włochach. Śledztwo w tej sprawie wszczęła już prokuratura, a śledczy szukają sprawcy zabójstwa.

Jako dobrą decyzję określił zapowiedź embarga na import węgla z Rosji marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podkreślił też, że podtrzymuje swoją wypowiedź, skierowaną do ukraińskich parlamentarzystów.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przechwyciła rozmowę telefoniczną, w której rosyjski żołnierzy przyznaje się żonie do kradzieży, a ta prosi, by brał więcej. Zapis rozmowy opublikowano na Telegramie.

Żołnierz opowiada, że mieszkańcy domu, który okradł, bardzo dobrze żyli: mieli wyremontowane pomieszczenia, wyposażenie dobrej jakości, a nawet saunę, w której wraz z kolegami "grzeje się już drugi dzień".

Żołnierz powiedział, że ukradł trochę kosmetyków, damskie adidasy i nowe T-shirty; dodaje, że wziąłby też laptop, ale obawia się, że mógł się trochę przypalić.

Samsung usunął literę Z z nazwy modelu telefonu.

- Agresja Rosji przeciw Ukrainie prowadzona jest na kilku płaszczyznach - również w cyberprzestrzeni i dezinformacji - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Część tych działań toczy się też w Polsce.

- W rejestrze zatrudnionych cudzoziemców nie ubywa mężczyzn z Ukrainy - wskazała prezes ZUS Gertruda Uścińska. - Oznacza to, że korzystają np. z bezpłatnych urlopów bądź z innych rozwiązań - dodała.

Minionej doby Rosjanie ponad 30 razy ostrzelali osiedla mieszkaniowe w miasteczkach obwodu kijowskiego - podał szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk.

Zdaniem Pawluka w najtrudniejszej sytuacji znajduje się 25-tysięczny Sławutycz, 10-tysięczny Makarów oraz liczący przed wojną 60 tys. mieszkańców Irpień, nad którym kontrolę wojska ukraińskie odzyskały w poniedziałek.

Siedem tirów z pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce wyruszyło w środę z Mediolanu - podała agencja Ansa. Konwój zawiezie artykuły pierwszej potrzeby do centrum targowego Ptak Warsaw Expo, które jest największym w Europie punktem pomocy dla Ukraińców.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła w środę trzech ekspertów ds. praw człowieka w celu przeprowadzenia śledztwa dotyczącego możliwych zbrodni wojennych popełnionych podczas wojny na Ukrainie - poinformowano w oświadczeniu ONZ.

Członkami panelu ekspertów zostali także Jasminka Dżumhur z Bośni i Hercegowiny oraz Pablo de Greiff z Kolumbii.

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w środę zniszczone zostało m.in. przedszkole - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Rosyjscy żołnierze używają do kamuflażu czołgów i pojazdów opancerzonych gałęzi, siana, a nawet dywanów, co analitycy uważają za brak wyrafinowania i dowód na nieprzygotowanie Rosjan do prowadzenia długotrwałej wojny w Ukrainie - pisze "Washington Post".

Dwa czołgi z czasów II wojny światowej, stanowiące element Pomnika Żołnierzy Radzieckich w pobliżu Bramy Brandenburskiej w Berlinie, zostały przykryte dużymi flagami ukraińskimi. W środę rano policjanci usunęli flagi, które najprawdopodobniej były wyrazem protestu przeciwko napaści Rosji na Ukrainę - pisze agencja dpa.

W wyniku wtorkowego rosyjskiego ostrzału Nieżyna na północy Ukrainy zginęła jedna osoba cywilna, a sześcioro zostało rannych; miasto znajduje się pod kontrolą ukraińskich wojsk - przekazał na Facebooku mer Nieżyna Ołeksandr Kodoła.

Nocne eksplozje w obwodzie chmielnickim.

- Programy ochrony zdrowia w Polsce i na Ukrainie różnią się, trzeba działać, by uniknąć pojawienia się w Polsce chociażby polio; jak najwięcej osób z Ukrainy powinno zostać zaszczepionych - powiedziała posłanka KO Barbara Nowacka.

Już pół miliona numerów PESEL nadano uchodźcom wojennym z Ukrainy. Natomiast ponad 190 tys. Ukraińców założyło sobie Profil Zaufany - podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Biuro Prokuratora Generalnego zarejestrowało łącznie 3236 zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie - podaje Nexta.

- W ostatnich dniach notuje się zmniejszenie napływu ukraińskich uchodźców wojennych do krajów UE, także do Włoch - poinformowała w parlamencie w Rzymie szefowa MSW Luciana Lamorgese. Jak zaznaczyła, niewielu uchodźców poprosiło dotąd we Włoszech o ochronę, co tłumaczy się ich nadzieją na powrót do kraju.

44 proc. Polaków jest za uniezależnieniem się naszego kraju od dostaw paliw i innych surowców z Rosji - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Co trzeci badany uważa, że należy przygotować zaplecze dla ludności na wypadek wojny - schrony i zapasy żywności.

Ochotnicy z wojsk rosyjskich, którzy przeszli na stronę ukraińską, będą walczyć w legionie "Wolna Rosja" - poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

W skład legionu weszło ponad 100 ludzi. Ich przygotowania już się rozpoczęły.

Do 21 marca niemieckie banki zamroziły łącznie ponad 95,5 mln euro w ramach sankcji nałożonych przez rząd w Berlinie na firmy i osoby prywatne z Rosji - informuje telewizja ARD, cytując odpowiedź ministerstwa finansów na interpelację poselską.

Niemal 50 proc. obywateli Serbii boi się rozszerzenia rosyjsko-ukraińskiej wojny na kraje byłej Jugosławii - poinformował serbski ośrodek badawczy Demostat.

Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. 36 osób zostało rannych - poinformowały służby ratunkowe.

 

W wyniku bombardowania Mariupola możliwości produkcyjne ukraińskiego przemysłu stalowego zmniejszyły się o 30-40 proc. w porównaniu z okresem sprzed rosyjskiej inwazji - ocenił Jurij Ryżenkow, dyrektor największego ukraińskiego holdingu górniczo-metalurgicznego Metinwest.

Cytowany syryjski ochotnik przyznał, że zdaje sobie sprawę, że Rosja dokonuje masakry na Ukrainie, ale zgłosił się, bo zaciągnięcie się do walki pozwala wielu ubogim Syryjczykom na wyżywienie rodzin. Przyznał, że on sam zgłosił się ze względu na oferowane pieniądze. Powiedział, że jego rodzina nie chce, by wyjeżdżał, ale obiecano mu, że w razie jego śmierci jego bliscy otrzymają równowartość 37 tys. funtów (ponad 207 tys. złotych). Dodał, że wie o co najmniej 200 osobach, które zgłosiły się na ochotnika.

Rosja oferuje syryjskim bojownikom równowartość 5000 funtów (ok. 28 tys. złotych) miesięcznie, by walczyli po jej stronie w wojnie przeciwko Ukrainie - podała brytyjska stacja BBC News, powołując się na jednego z bojowników.

147 tysięcy uczniów z Ukrainy jest już w polskich szkołach - poinformował w Radiu Gdańsk minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że ukraińskie dzieci są bardzo dobrze przyjmowane przez polskich rówieśników w naszych placówkach.

Rosja przemieszcza część sił z północy na wschód Ukrainy, by spróbować tam otoczyć wojska ukraińskie - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

Amerykańska Narodowa Akademia Nauk uruchomiła fundusz, który za pośrednictwem PAN wesprze ukraińskich naukowców, uciekających przed wojną. Fundusz pomoże sfinansować przeprowadzkę do Polski i kontynuację badań poza granicami kraju - poinformowała ambasada USA.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie spotkał się w środę z grupą uchodźców z Ukrainy - dzieci oraz matek. Mówił wiernym o "potworności" wojny i jej "bestialskim okrucieństwie" oraz modlił się o jego zakończenie.

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Rosyjskie wojska ostrzeliwują w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, niemal wszystkie miasta znajdujące się wzdłuż linii frontu. W najbliższym czasie sytuacja może jeszcze się pogorszyć - przekazał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy został w ciągu ostatniej doby ostrzelany ponad 200 razy - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Rosja przemieszcza część sił z północy na wschód Ukrainy, by spróbować tam otoczyć wojska ukraińskie - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

- Wielka Brytania z dużą dozą ostrożności traktuje rosyjskie zapowiedzi ograniczenia działań wojennych wokół Kijowa, gdyż Rosja już nie raz pokazała, że nie można ufać jej słowom - powiedział brytyjski wicepremier Dominic Raab.

Prezydent Chin Xi Jinping oraz premier i Li Keqiang przeprowadzą w piątek rozmowy online z przywódcami Unii Europejskiej - poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane przez agencję Reutera.

W spotkaniu udział wezmą przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu zakłada projekt ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego , który w środę rząd przesłał do Sejmu. Embargo motywowane jest względami bezpieczeństwa narodowego.

W środę ponownie uruchomiony zostaje ruch towarowy w kierunku wschodnim - poinformował fiński narodowy przewoźnik kolejowy VR, który w niedzielę zawiesił połączenie z Rosją.

Mateusz Morawiecki: Polska odejdzie od ropy i węgla z Rosji - czytaj więcej o planach polskiego rządu.

Dotychczas z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce odbyło się 35 lotów ewakuacyjnych z osobami, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Samoloty z Podkarpacia latały m.in. do Indii i Hiszpanii.

Ukraina podczas wtorkowych rozmów z Rosją wystąpiła o otwarcie 97 korytarzy humanitarnych do najbardziej zniszczonych miast i wiosek w obwodach charkowskim, kijowskim, chersońskim, czernihowskim, sumskim, zaporoskim, donieckim, ługańskim i mikołajowskim. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane. 

W obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę rząd Niemiec przygotowuje się na ewentualne pogorszenie dostaw gazu. Minister gospodarki Robert Habeck ogłosił w związku z tym etap wczesnego ostrzegania w ramach planu kryzysowego w zakresie zaopatrzenia w gaz. Zastrzegł, że jest to działanie profilaktyczne, a bezpieczeństwo dostaw jest nadal zapewnione.

Rządowy projekt, który w środę wpłynął do Sejmu zakłada zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Z informacji, jakie przekazywał rząd wynika, że kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 mln zł.

- Lepiej późno niż wcale; po co było tyle czekać i mówić nieprawdę, że UE zabrania; UE nie ma takich przepisów - powiedział lider PO Donald Tusk, odnosząc się do zapowiedzi rządu w sprawie uniezależnienia od rosyjskich węglowodorów.

Nagranie kadyrowców w Ukrainie.

Rosyjskim wojskom nie udało się ostrzelać Kijowa w nocy z wtorku na środę. Kilka rakiet zostało zneutralizowanych przez ukraińskie systemy obrony - poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

Rosyjskie wojska wystrzeliły w nocy z wtorku na środę trzy pociski rakietowe w obiekty przemysłowe w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy - poinformował mer miasta Chmielnicki Ołeksandr Symczyszyn.

W wyniku ataków wybuchły pożary, które zostały ugaszone w środę rano. Informacje o ofiarach są obecnie weryfikowane.

Pomimo obietnic ze strony Rosji dotyczących złagodzenia operacji militarnej w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy nie odnotowaliśmy dotąd jej osłabnięcia - poinformował gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera.

Na środę ustalono trzy korytarze humanitarne z okupowanych bądź obleganych przez wojska rosyjskie miast ukraińskich - poinformowała na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Do Sejmu wpłynął projekt umożliwiający zamrażanie majątków podmiotów wspierających Rosję.

Do Sejmu wpłynął projekt umożliwiający zamrażanie majątków podmiotów wspierających Rosję.

Premier: nałożymy całkowite embargo na węgiel z Rosji; mam nadzieję, że w kwietniu, najpóźniej w maju, nastąpi całkowite odejście od rosyjskiego węgla.

Morawiecki: wzywamy KE do ustanowienia podatku od rosyjskich węglowodorów.

Morawiecki: do końca tego roku odejście od rosyjskiej ropy.

Tak wygląda teraz Irpień.

Straty po stronie rosyjskiej to  m.in. 17 300 żołnierzy, 131 samolotów i śmigłowców, 605 czołgów.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego) pojawiają się doniesienia, że po stronie rosyjskiej w wojnie uczestniczą żołnierze służby zasadniczej, których zmusza się do zawarcia kontraktu lub podpisuje go za nich.

Rosyjscy żołnierze służby zasadniczej z jednej z formacji pancernych, wysłani na wojnę z Ukrainą, poprosili swoje dowództwo o możliwość powrotu do miejsca stałej dyslokacji w Rosji - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W pobliżu Iziumu nadal toczą się walki, podczas których we wtorek siły ukraińskie zestrzeliły jednego wrogiego myśliwca i jednego drona.

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie i okolicach; w pobliżu położonego na południe od stolicy obwodu Iziumu trwają walki - powiedział  szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Deputowany rady miejskiej Iziumu w obwodzie charkowskim wprowadził żołnierzy rosyjskich do obleganego miasta niebronioną drogą - poinformował szef wydziału rady ds. młodzieży Maksym Strelnyk na Facebooku. Deputowany należy do zawieszonej prorosyjskiej partii.

Polska Fundacja Narodowa wsparła Warszawskie Hospicjum dla Dzieci opiekujące się chorymi dziećmi ewakuowanymi z Ukrainy - poinformował Temistokles Brodowski z PFN. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego do opieki paliatywnej.

- Premier powie dziś o konieczności nałożenia znaczących sankcji na Rosję, chodzi o embargo na dostawy rosyjskiego węgla, ropy naftowej, także być może gazu - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Ponad 9,8 tys. osób przekroczyło we wtorek polsko-ukraińską granicę w województwie lubelskim, najwięcej w Hrebennem - podał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Łącznie 1 milion 260 tys. osób, które przybyły do Polski od początku wojny w Ukrainie do środy rano, odprawili strażnicy graniczni z Podkarpacia, w tym ostatniej doby 13,1 tys. Najwięcej z przybywających przekracza granicę w Medyce.

- Myślę, że możemy zrezygnować z importu rosyjskiej ropy jeszcze przed końcem roku. To dla Kremla zdecydowanie największe źródło przychodu - przekazał wiceminister SZ Paweł Jabłoński w "Graffiti" na antenie Polsat News.

Wojna w Ukrainie. Paweł Jabłoński: rezygnacja z rosyjskiej ropy może podnieść ceny paliw

- Jest zbyt wcześnie, aby mówić, jaką rolę ma odgrywać Polska. Porozumienie jest jeszcze dalekie od finalnego wynegocjowania - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o negocjacje ukraińsko-rosyjskie prowadzone w Turcji oraz czy Polska będzie jednym z gwarantów.

Zniszczony region w okolicach Czernihowa.

Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. - 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.

Irpień w czasie wojny zmienił się w opustoszałe miasto. Opublikowano film przedstawiający zniszczone ulice i leżące na nich ciała.

Dodał, że rząd zaczął realizować program bezpłatnego rozdawania kluczowych artykułów spożywczych w miastach przyfrontowych. "Państwo kupuje ponad 10 takich artykułów i rozdaje ludziom. Jest to także wsparcie dla ukraińskich producentów, wsparcie naszej produkcji żywności" - powiedział.

Ukraina stworzyła strategiczne zapasy żywności na kilka lat - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na słowa premiera Denysa Szmyhala na posiedzeniu rządu.

W bombardowaniach i ostrzałach rakietowych zniszczono 790 placówek oświatowych, 75 zostało całkowicie zniszczonych.

Co najmniej 145 dzieci zginęło dotychczas w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 220 dzieci zostało rannych.

Reuters: przepływy gazu przez gazociąg Jamał-Europa spadły do zera.

Rosja ma trudności z reorganizacją swoich oddziałów na Ukrainie, a deklarując skupienie się na ofensywie w Donbasie, zapewne milcząco przyznaje, że ma trudności z utrzymaniem więcej niż jednej znaczącej osi natarcia - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

W okolicach Irpienia, na północny zachód od Kijowa, przez całą noc słychać było działania bojowe.

- Można powiedzieć, że niektóre jednostki i sprzęt wycofują się na Białoruś. To wygląda bardziej na rotację i lizanie ran niż na realne wstrzymanie działań bojowych - zaznaczył Denysenko.

Denysenko podkreślił, że w nocy wtorku na środę alarmy przeciwlotnicze ogłaszane były praktycznie w całym kraju. Rosjanie ostrzeliwali Czernihów, obwód chmielnicki, a nad Kijowem obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjskie rakiety.

Na razie nie można mówić o tym, że Rosja zmniejszyła intensywność działań zbrojnych w obwodzie kijowskim i czernihowskim na północy Ukrainy - oświadczył doradca szefa MSW Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

I po stronie opozycji, i po stronie rządzących jest determinacja, żeby zablokować transport towarów do Rosji przez polsko-białoruską granicę. Trzeba również brać pod uwagę zablokowanie komunikacji z obwodem kaliningradzkim - mówi w rozmowie z "Faktem" prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prasa i media społeczne prześcigają się w podawaniu sum, które zaoferowali artyści w ramach wsparcia dla Ukrainy. Steven Spielberg za pośrednictwem instytucji Heartland Foundation przekazał łącznie milion dolarów organizacjom charytatywnym, w tym Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi i Polskiej Akcji Humanitarnej. Zawrotną sumę 10 mln dol. zaoferował dla wspierających Ukrainę organizacji Leonardo DiCaprio. Do pomocy zobowiązał się także Sting, zapowiadając wydanie reedycji swojego utworu "Russians". "Nie ma czegoś takiego jak wojna, którą się wygrywa" - napisał na swoim profilu na Instagramie, zaznaczając, że profity przekaże "Ukrainie pod rosyjską inwazją". Piosenka powstała w 1985 r. i była aluzją do zimnej wojny.

W wywiadzie dla środowej "Rzeczpospolitej" Weber został zapytany, czy gdyby nie polityka byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Putin miałby środki na prowadzenie wojny. Polityk podkreślił, że Nord Stream 2 był projektem Gerharda Schrödera, który niestety pozostał mu do dziś wierny.

To, co robi Putin, świadczy o tym, że jest zbrodniarzem wojennym. Taki człowiek nie powinien być u władzy i to w tak wielkim kraju - mówi Manfred Weber, szef największej frakcji Parlamentu Europejskiego, chadeckiej EPP.

- Będziemy pomagać Krakowowi w każdy możliwy sposób i opowiadać się za większym międzynarodowym wsparciem dla Polski - zapowiedział w mediach społecznościowych Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

- Rosjanie, widząc swoją bezradność, idą w stronę eskalacji okrucieństwa, szybkiego końca tego ludobójstwa nie będzie; konieczne jest wzmocnienie sankcji i uderzenie w to, co Moskwę zaboli: ropę i porty - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Kreml zaordynował inną taktykę - na wyniszczenie. Będzie bombardować, ostrzeliwać budynki cywilne, by siać śmierć i przerażenie. Celem Rosjan jest złamanie woli walki Ukraińców poprzez okrucieństwo. To taktyka na wskroś zbrodnicza, która ma ludzi przerazić, zabić lub wypędzić - ocenił Kaczyński.

Obszary mieszkalne Lisiczańska (obwód ługański) zostały ostrzelane przez ciężką artylerię - przekazał gubernator obwodu ługańskiego cytowany przez agencję Reutera.

W Donbasie w ciągu minionej doby siły ukraińskie odparły cztery ataki wroga oraz zadały mu poważne straty sprzętowe i osobowe.

Kanadyjski parlament wezwał do wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą - informuje NEXTA.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przyleciał do Chin. Weźmie udział w spotkaniu ministrów zagranicznych państw sąsiadujących z Afganistanem - podaje Reuters, powołując się na Interfax.

Udało się przywrócić prąd dla 150 tys. mieszkańców - informuje "The Kyiv Independent", powołując się na Ministerstwo Energetyki Ukrainy.

Bez dostępu do energii pozostaje 831 000 Ukraińców w 1491 miejscowościach.

Rosyjski Roskomnadzor chce zablokować rosyjską Wikipedię - podaje NEXTA.

 
Powodem jest artykuł o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Organ cenzury chce by zamiast słowa "wojna" używać "operacja specjalna".

Sztab Generalny Ukrainy informuje, że władze okupacyjne w zajętej przez Rosję części obwodu ługańskiego rozpoczną kolejną fazę mobilizacji od 1 kwietnia.

Miasto Nieżyn w obwodzie czernichowskim zostało ostrzelane przez Rosjan. Pociski spadły na prywatne posesje.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmyślnie używa żywności jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu - oświadczył we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica - jak relacjonuje agencja Ukrinform. -  Ideologiczny apostoł Moskwy Stalin zabił 90 lat temu miliony Ukraińców podczas sztucznie wywołanego Wielkiego Głodu - dodał.

PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

- Niektóre kraje na Zachodzie chciałyby zakończenia walk na Ukrainie za wszelką cenę, szczególnie jeśli tę cenę miałaby zapłacić Ukraina - powiedziała Kataryna Wolczuk, ekspertka z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.

Młoda Ukrainka, która po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji uciekła do Włoch i urodziła w Lombardii córkę. Nadała jej dwa imiona o antywojennej wymowie- Iryna Vita. Pierwsze pochodzi od imienia greckiej bogini pokoju Ejrene, drugie oznacza po włosku życie.

- W ostatnich tygodniach aktywnie współpracowaliśmy z sektorem przemysłowym aby przywrócić naszą produkcję i potencjał eksportowy. A bardziej konkretnie, w ubiegłym tygodniu w pełni sprawdziliśmy kompleks metalurgiczny i są pewne rezultaty. Niektóre przedsiębiorstwa wznowią działalność jeszcze w tym tygodniu - powiedział Kubrakow.

Jak dodał, są pewne problemy logistyczne - nie działają porty.

Jeszcze w tym tygodniu niektóre ukraińskie zakłady metalurgiczne zaczną częściowo wznawiać produkcję i przywracać zdolności eksportowe - oświadczył agencji Ukrinform minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

 

Sztab Generalny Ukrainy informuje, że Rosja przeniosła swoje jednostki wojskowe z okupowanych regionów Gruzji na Ukrainę. Chodzi o ok. 1200 żołnierzy z Osetii Południowej i 800 z Abchazji.

Są pewne oznaki wskazujące, że wojska rosyjskie przegrupowują się w celu skoncentrowania działań w kierunku wschdnim - głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowany w nocy z wtorku na środę i cytowany przez agencję Ukrinform.

W ciągu ub. miesiąca Ukrainę opuściło łącznie 3,9 mln ludzi a 6,5 mln musiało przemieścić się wewnątrz tego kraju - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Joyce Msuya. Stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica oświadczył, że spowodowanie humanitarnej katastrofy na Ukrainie jest elementem rosyjskiej strategii.

Uczestnicy polsko-czeskiej debaty, która odbyła się we wtorek wieczorem w Bibliotece Vaclava Havla w Pradze uznali, że agresja na Ukrainę zmieniła rozumienie Rosji. Podkreślali też, że nowymi elementami w Europie są zmieniona polityka Niemiec i osłabienie roli Francji.

Burmistrz Berlina Franziska Giffey we wtorkowym wywiadzie dla portalu RBB24 opowiedziała się za koncepcją budowania tzw. domów modułowych, co pozwoliłoby szybciej przyjąć i zakwaterować uchodźców z Ukrainy.

Jest niemal pewne, że Rosja nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa i wydaje się, że się z tym pogodziła, ale teraz zapewne będzie przekierowywała wojska do obwodów donieckiego i ługańskiego - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

Ukraińskie media podają, powołując się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, że w pobliżu rosyjskiego Biełgorodu, kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji.

 

Według informacji mediów rosyjskich w wyniku wybuchu nikt nie zginął, cywile nie ucierpieli, a rannych zostało czterech rosyjskich wojskowych.

 

Link do wideo.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie