Wojna. Ukraina żąda wycofania żołnierzy rosyjskich z okolic Czarnobyla. Jest ryzyko wybuchu amunicji

Świat
Wojna. Ukraina żąda wycofania żołnierzy rosyjskich z okolic Czarnobyla. Jest ryzyko wybuchu amunicji
Flickr/IAEA Imagebank
Czarnobyl

Ukraina domaga się od Rady Bezpieczeństwa ONZ niezwłocznego podjęcia działań w celu demilitaryzacji okolic Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej ze względu na ryzyko wybuchu znajdującej się tam amunicji - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu w środę.

- Domagamy się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła natychmiastowe kroki w celu zdemilitaryzowania strefy wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i wprowadzenia tam specjalnej misji ONZ, aby usunąć ryzyko powtórzenia się czarnobylskiej katastrofy jądrowej w wyniku działań rosyjskich wojsk okupacyjnych – oznajmiła.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Polska odejdzie od ropy i węgla z Rosji

 

Podkreśliła, że żołnierze rosyjscy urządzili w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni magazyn amunicji z czasów II wojny światowej.

Rosjanie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa

Dodała, że okupanci masowo wykorzystują niebezpieczną amunicję z czasów II wojny światowej, która może samoistnie wybuchnąć i wywołać pożar, jak to stało się we wtorek w magazynie w obwodzie biełgorodzkim Rosji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Paweł Jabłoński: rezygnacja z rosyjskiej ropy może podnieść ceny paliw

 

Według niej wtorkowy wybuch jest "przykładem typowego dla Rosjan nieprzestrzegania bezpieczeństwa technicznego i masowego wykorzystania niebezpiecznej amunicji z czasów II wojny światowej”.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie