Wojna w Ukrainie. Polska ambasada w Moskwie ma zablokowany rachunek bankowy

Świat
Wojna w Ukrainie. Polska ambasada w Moskwie ma zablokowany rachunek bankowy
Wikimedia/Svetlov Artem
Polska ambasada w Moskwie

Ambasada Polski w Moskwie potwierdza doniesienia o zablokowaniu jej rachunku bankowego. Może to być odpowiedź Rosji na zablokowanie kont ambasady tego kraju w Warszawie.

"Ambasada może potwierdzić informację o zablokowaniu rachunku. Jednocześnie z uwagi na dobro placówki i zasady jej funkcjonowania nie udzielamy żadnych szczegółowych informacji" - przekazała polska ambasada w Moskwie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Przedstawiciel Ukrainy w ONZ porównał Putina do Stalina

 

Wcześniej nieoficjalnie informacje w sprawie zablokowania kont polskiej ambasady w Moskwie podał Onet, wskazując, że takie działania mogą doprowadzić w stosunkowo krótkim czasie do sytuacji, w której placówka nie będzie w stanie opłacać bieżących rachunków za prąd i gaz, wypłacać pensji czy kupować paliwa do samochodów.

 

Według informacji portalu jest to odpowiedź Rosji na zablokowanie kont ambasady tego kraju w Warszawie.

Rosjanie próbowali wypłacić ponad 2 mln euro w gotówce

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki podczas jednej z konferencji prasowych był pytany o informacje dotyczące zablokowała przez Polskę pieniądze na kontach rosyjskiej ambasady z uwagi na przeznaczenie ich przez Rosję na działalność terrorystyczną. O kwestię zatrzymania środków z powodu możliwości wykorzystywania ich na działalność terrorystyczną premier poprosił, aby pytać służby. - Ja mogę tylko ogólnie powiedzieć, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z zatrzymaniem środków finansowych Federacji Rosyjskiej - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Joe Biden: będziemy kontynuować sankcje na Rosję i pomoc Ukrainie

 

Informacje na temat zablokowania środków na kontach ambasady Federacji Rosyjskiej podał w ostatnim czasie portal tvn24.pl. Jak pisał w połowie marca, już po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego dyplomaci z rosyjskiej ambasady w Warszawie próbowali wypłacić w gotówce równowartość ponad 2 mln euro, czyli ok. 10 mln zł.

 

Próby te miały zostać zablokowane przez banki w ścisłej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, czyli instytucją, która przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie