Andrzej Duda: poprosiłem Joe Bidena o przyspieszenie realizacji zamówień sprzętu wojskowego

Polska
Andrzej Duda: poprosiłem Joe Bidena o przyspieszenie realizacji zamówień sprzętu wojskowego
PAP/Leszek Szymański
Prezydent Polski Andrzej Duda

Prosiłem o przyspieszenie realizacji zamówień zestawów Patriot, wyrzutni HIMARS, samolotów F-35 i czołgów Abrams - powiedział prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim po spotkaniu z Joe Bidenem. - Chcę uspokoić moich rodaków, sojusz z Ameryką jest silny - dodał.

Andrzej Duda wyjaśnił, że z Joe Bidenem rozmawiali głównie o kwestiach bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

 

- Rozmawialiśmy także o wspieraniu Ukrainy na różne sposoby, oraz jej obronie przeciwko rosyjskiej agresji. Ale także o pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz współpracy militarnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

Prezydent powiedział, że zwrócił się do Joe Bidena o przyspieszenie dostaw sprzętu wojskowego, który Polska kupiła od Stanów Zjednoczonych. Jak wyjaśnił, jeszcze w tym roku do Polski mają trafić pierwsze zestawy systemu antyrakietowego Patriot, zestawy artylerii rakietowej HIMARS, myśliwce F-35 oraz 250 czołgów Abrams.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę: pomoc dla uchodźców, którzy przybyli nie tylko bezpośrednio z Ukrainy

 

- Dzisiaj, co bardzo ważne dla mnie, pan prezydent Joe Biden po raz kolejny zdecydowanie podkreślił, że niezależnie od wszystkich okoliczności, artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiący o kolektywnej obronie, w przypadku ataku na jakiekolwiek państwo członkowskie, stuprocentowo wiąże i absolutnie zapewnia każdemu państwu członkowskiemu bezpieczeństwo, że to gwarantują Stany Zjednoczone i wszyscy inni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Myślę, że dla nas Polaków, w tej sytuacji, którą mamy dzisiaj, w naszej części Europy, w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to jest element bardzo ważny - podkreślił Andrzej Duda.

 

- Chcę uspokoić moich rodaków, sojusz z Ameryką jest silny - dodał polski prezydent i podkreślił, że więzi polsko-amerykańskie są stale wzmacniane. 

 

Równie ważna - jak dodał - jest sama dwudniowa wizyta Joe Bidena w Polsce. - Wszystkie elementy tej wizyty, mające bardzo symboliczny wymiar - wczoraj taki komponent, powiedziałbym, wojskowo-humanitarny, dzisiaj polityczny no i oczywiście wystąpienie pana prezydenta (na dziedzińcu Zamku Królewskiego), na które wszyscy czekamy jako ważne przesłanie, nie tylko dla nas, jako Polaków, jako jednego z narodów Europy Środkowo-Wschodniej (...). Myślę, że to jest wystąpienie po prostu do świata - zaznaczył Duda.

"Dziękuję wszystkim rodakom za pomoc Ukraińcom"

Andrzej Duda podkreślił, że amerykański prezydent Joe Biden, z którym wcześniej się spotkał, przebywa obecnie na Stadionie Narodowym, gdzie spotyka się z uchodźcami z Ukrainy. Prezydent wyraził radość, że razem z prezydentem Joe Bidenem na Stadionie Narodowym jest premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Samorząd i rząd współdziałają ze sobą w zakresie pomocy uchodźcom. Mam nadzieję, że jest to sytuacja, która pokazuje pewną modelowość działania. Każdy robi to, co do niego należy - podkreślił. 

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Biden. Prezydent USA: Putin liczył, że podzieli NATO. Nie udało mu się to

 

- Dziękuję wszystkim moim rodakom, którzy przyjmują uchodźców z Ukrainy w swoich domach, często poświęcając własne prywatne środki finansowe na to, żeby pomóc - mówił. Prezydent zapewnił, że pomoc udzielana przez Polaków jest doceniana. 

 

- Dziękuję wszystkim żołnierzom, harcerzom, strażakom, wszystkim funkcjonariuszom, którzy na co dzień wkładają ogromny wysiłek i serce w to, aby pomagać - dodał.

Joe Biden dziękuje Polakom

"Podziękowałem prezydentowi Dudzie i Polakom za otwarcie domów i serc sąsiadom w potrzebie. Poruszyliśmy również kwestię naszych wspólnych zobowiązań dotyczących wsparcia Ukraińców i ukraińskiego rządu" - napisał w sobotę na Twitterze prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

 

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie