Wojna w Ukrainie. Rozmowa Joe Bidena z szefami MSZ i MON Ukrainy

Polska
Wojna w Ukrainie. Rozmowa Joe Bidena z szefami MSZ i MON Ukrainy
Twitter
Trwa rozmowa Joe Bidena z szefami MSZ i MON Ukrainy

Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden spotkał się w sobotę z szefami MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister MON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej.

Reznikow podał na Twitterze - dołączając zdjęcie ze spotkania - że wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawiali o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem.

 

Jak pokazały niektóre stacje telewizyjne, później do spotkania dołączył amerykański prezydent.

 

 

O spotkaniu ukraińskich i amerykańskich ministrów w Warszawie informował wcześniej również Biały Dom. W komunikacie przekazanym przez agencję AFP podano wówczas, że na spotkaniu pojawi się również prezydent Biden.

Pierwsze spotkanie od początku agresji

Jest to pierwsze spotkanie Bidena z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy od początku agresji Rosji na ten kraj 24 lutego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mychaiło Podoljak: Rosja może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę

 

Prezydent USA przybył do Polski w piątek po serii spotkań z europejskimi i światowymi przywódcami w Brukseli.

 

W sobotę w Warszawie Joe Biden ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosić przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Późnym popołudniem odleci do Waszyngtonu.

Minister potwierdził rozmowę z Bidenem

"Wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawiam o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem" - napisał w sobotę przed południem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Twitterze.

 

ZOBACZ: Odwołanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Senatorowie PiS złożą wniosek

 

"To pierwsze takie spotkanie w formacie 2+2" - napisał Reznikow.

 

 

"Wieczorem będziemy również obecni podczas wygłaszania przemówienia przez prezydenta USA Joe Bidena na temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Później przekażę dalsze szczegóły" - poinformował Reznikow.

"Szczególny format dla wzmocnienia"

Także szef ukraińskiej demokracji Dmytro Kułeba jeszcze przed spotkaniem odniósł się do rozmów szefów dyplomacji i resortów obrony obu krajów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja wywołała być może największą katastrofę humanitarną w Europie od II WŚ

 

"Ten szczególny format 2+2 pozwala nam na poszukiwanie praktycznych decyzji zarówno w sferze politycznej, jak i obronnej, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do odparcia rosyjskiej agresji"- napisał Kułeba na Twitterze.
 

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie