Wojna w Ukrainie. Siły powietrzne: do tej pory zestrzelono 100 rosyjskich samolotów

Świat
Wojna w Ukrainie. Siły powietrzne: do tej pory zestrzelono 100 rosyjskich samolotów
PAP/EPA/ATEF SAFADI/Zdj. ilustracyjne

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła we wtorek sześć rosyjskich samolotów, jeden śmigłowiec, pięć dronów i pięć rakiet; liczba strąconych wrogich samolotów przekroczyła 100 - podała w środę agencja Ukrinform, cytując dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

"22 marca 2022 roku jednostki obrony przeciwlotniczej nie zatrzymały się po strąceniu 100. rosyjskiego samolotu i zadawały wrogowi znaczne straty w powietrzu" - napisało dowództwo na Facebooku.

 

 

"Lotnictwo uderzeniowe Sił Zbrojnych Ukrainy trafiało w cele na ziemi: pojazdy wojskowe i żołnierzy w grupach. Myśliwce osłaniały z powietrza i zestrzeliły dwa wrogie pociski manewrujące" - dodano.

Ukraiński atak na zajęte przez Rosjan lotnisko

Z kolei we wtorek ukraińskie siły powietrzne poinformowały o ósmym ataku na zajęte przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim. Wojska agresora, które używają lotniska do bazowania śmigłowców, poniosły tam już duże straty, a kolejne ataki Ukrainy stały się tematem memów.

 

"Ósmy odcinek pierwszego sezonu. Bez przerwy na reklamę" - poinformowało na Facebooku dowództwo sił powietrznych Wschód.

 

Ataki na siły rosyjskie w Czornobajiwce Ukraińcy przeprowadzili 27 lutego, 7, 15, 16, 18, 19 i 21 marca.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosjanin zastrzelił ojca 14-letniego Jury. Nastolatek trafił do szpitala

 

Czornobajiwka to lotnisko pod Chersoniem. "Wygląda na to, że dla rosyjskich wojsk to jedyne dostępne lotnisko, gdzie mogą przerzucać swoje samoloty z Krymu. Przez wieś biegnie też droga kolejowa Chersoń-Mikołajów i trasa E58 z Rostowa nad Donem do Odessy. To dlatego Czornobajiwka jest tak ważna dla rosyjskich wojsk" - pisze białoruska niezależna Nasza Niwa.

 

Portal przypomina, że po zajęciu lotniska przez Rosjan 27 doszło tam do pierwszego ukraińskiego ataku - z dronów Bayraktar. Rosjanie jednak znowu rozmieścili tam swoje maszyny. 7 marca siły ukraińskie zniszczyły tam 30 śmigłowców, 16 - kolejne siedem. 18 marca Kijów poinformował o zlikwidowaniu ważnego punktu dowodzenia 8. Armii Południowego Okręgu Wojskowego Rosji i generała Andrieja Mordwiczowa.

 

Czornobajiwkę nazwano "miejscem przeklętym" dla Rosjan, a ich niepowodzenia stały się tematem licznych memów w internecie

 

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie