Wojna w Ukrainie. Piotr Nowak: przez wojnę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski

Polska
Wojna w Ukrainie. Piotr Nowak: przez wojnę amerykańskie firmy będą przenosić się z Rosji do Polski
East News/THIERRY MONASSE/REPORTER
Piotr Nowak o embargo na rosyjską ropę

Stany Zjednoczone są świadome tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę część amerykańskich firm z siedzibą w Rosji będzie przenosiło się do Polski. Trzeba będzie w naszym kraju m.in. zapewnić im odpowiednią infrastrukturę - przekazał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. W rozmowie z dziennikarzami wskazał również, że popiera wprowadzenie embargo na rosyjską ropę.

- Administracja amerykańska widzi zwiększoną rolę Polski i jej zaangażowanie w niesienie pomocy Ukraińcom uciekającym przed rosyjską inwazją - powiedział dziennikarzom Nowak nawiązując do swojej ostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

 

Przyznał, że Amerykanie z uznaniem odnosili się do działań Polski na rzecz Ukraińców. - Czuć zmianę klimatu na linii Stany Zjednoczone-Polska - powiedział.

 

ZOBACZ: Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji

 

Nowak przekazał, że w trakcie rozmów z przedstawicielami amerykańskiej administracji poprosił o uruchomienie środków wsparcia dla Polski w związku z zaangażowaniem naszego kraju w pomoc Ukraińcom. Jak mówił, poruszył też kwestię relokacji uciekających Ukraińców, którzy dziś szukają schronienia w większości w Polsce, do innych krajów. - Spotkało się to ze zrozumieniem. Strona amerykańska przekazała, że zaangażuje się globalnie w uświadamianie tej potrzeby - powiedział minister.

Amerykanie wspierają Polskę

- Z moich spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej bardzo mocno wybrzmiewało wsparcie Amerykanów dla Polski, jako partnera - wskazał szef MRiT.

 

Nowak przekazał, że w trakcie wizyty rozmawiał również o amerykańskich inwestycjach w Polsce - tych, które są, a także o potencjalnie kolejnych. W tym kontekście minister nawiązał m.in. do najnowszej transakcji Google w Polsce, który ogłosił zakup powierzchni biurowych w Warszawie na sumę blisko 2,7 miliarda zł. To największa w historii Polski transakcja dotycząca zakupu tego typu powierzchni, co świadczy o potencjale inwestycyjnym naszego kraju. Jak przyznał Nowak, zarówno biznes, jak i administracja amerykańska mają świadomość tego, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainie, jak i sankcji nakładanych na Rosję, amerykańskie firmy będą przenosić swoją działalność z Rosji do Polski.

 

- W tym celu konieczne będzie zapewnienie im m.in. odpowiedniej infrastruktury, czy rozbudowa sektora usług - wskazał.

Nowak o propozycji wyrzucenia Rosji z G-20: spotkała się z dużym zrozumieniem

Minister Nowak zwrócił też uwagę na rozważenie kwestii zawieszenia udziału Rosji w spotkaniach G20.

 

- Nasza propozycja, by usunąć Rosję z grupy G-20 i w jej miejsce wprowadzić Polskę, spotkała się z dużym zrozumieniem przedstawicieli amerykańskiej administracji – powiedział Nowak.

 

Dodał, że sekretarz handlu USA Gina Raimondo zadeklarowała, iż przekaże polską propozycje prezydentowi Joe Bidenowi, „a sam pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem”. Przypomniał, że G20 tworzy 19 krajów plus UE.

 

ZOBACZ: Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: przekazaliśmy Ukrainie ponad 4000 wyrzutni NLAW

 

Nowak wyjaśnił, że aby usunąć Rosję z G20 musi być jednomyślność wszystkich krajów członkowskich, a jego zdaniem niektóre z nich, np. Chiny, mogą się temu sprzeciwić. „Gdyby się jednak okazało, że są kraje, które nie zgodzą się, aby Rosję usunąć z G20, to może powstać inna organizacją skupiającą te kraje, które nie chcą być razem z Rosją w G20” – powiedział. Dodał, że wówczas Polska mogłaby dołączyć do takiej organizacji.

 

Nowak przebywał z trzydniową wizytą w USA w zeszłym tygodniu. Spotkał się m.in. z przedstawicielem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Spraw Handlu Katherine Tai, prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse'em, dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, Sekretarz Handlu USA Giną M. Raimondo, przedstawicielami Atlantic Council oraz z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Eric’em Stewartem. Odbył również rozmowę z wiceprezesem koncernu Google Karanem Bhatią.

Rozszerzenie sankcji na Rosję jest kluczowe 

Nowak przyznał, że Polska kupuje ropę od Rosji przez spółki Orlen i Lotos. "W przypadku Orlenu zerwanie umowy z Rosją skutkowałoby wysokimi karami. A gdyby były nałożone sankcje unijne, wówczas jest to tzw. siła wyższa" - wyjaśnił.

 

Minister opowiada się za szczelniejszymi sankcjami na Rosję. "Uważam, że sankcje na Rosję powinny być bardzo mocno zaciśnięte. Nie może być tak, że z jednej strony nakładamy embarga i sankcje na Rosję, a z drugiej widzimy przepływy gotówki w rosyjskich bankach z krajów europejskich m.in. dotyczące płatności za surowce energetyczne" - wyjaśnił.

 

W ocenie Nowaka, Nord Stream 2 nie jest zamkniętą sprawą. "Nord Stream 2 będzie uruchomiony? Wszystko zależy od sytuacji po ustaniu konfliktu. Możemy liczyć się z tym, że zostaną stworzone takie warunki i porozumienia, które doprowadzą do jego ponownego otwarcia" - odparł.

 

ZOBACZ: Ukraina: MSZ odpowiada Białorusi ws. rzekomych "agentów wywiadu" wśród dyplomatów ukraińskich

 

Według poniedziałkowych zapowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera, Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji przeciwko Rosji dot. kwestii ropy, gazu i węgla, a premier skieruje w tej sprawie list do Rady Europejskiej.

 

Planowany piąty pakiet sankcji przeciwko Rosji nie zawiera embarga na dostawy ropy i gazu z Rosji na rynek UE. W projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE znajduje się zapis, mówiący że Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru.

 

Projekt mówi też, że Unia Europejska jak najszybciej wycofa swoją zależność od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla.

Niemcy i Węgry nie odcinają się od rosyjskich dostaw

Przeciwko zakazowi dostaw surowców energetycznych z Rosji opowiedziały się w poniedziałek Węgry. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział, że jego kraj nie poprze sankcji przeciw Rosji, które zagrażałyby bezpieczeństwu zaopatrzenia Węgier w energię.

 

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział zaś w niedzielę, że mimo wszelkich wysiłków rząd federalny potrzebuje trochę więcej czasu, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu, ponieważ "strategicznych błędów ostatnich kilkudziesięciu lat nie da się cofnąć w ciągu trzech tygodni".

 

ZOBACZ: Pentagon: Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa

 

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymały też liczne międzynarodowe koncerny - m.in. wydobywcze, samochodowe, odzieżowe.

nat/dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie